Փաշինյան. «Պատերազմի ընթացքում զգացել ենք Ռուսաստանի աջակցությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ հանդիպմանը հույս է հայտնել, որ երկու երկրներն առաջիկայում կկարողանան խորացնել համագործակցությունը ոչ միայն անվտանգության, այլեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում:
«Պատերազմի ընթացքում մենք մշտապես զգացել ենք Ռուսաստանի, ՌԴ նախագահի, վարչապետի, Ձեր անձնական աջակցությունը: Իհարկե, պատերազմից առաջ էլ դժվարին ժամանակաշրջան էր, բայց հիմա ավելի բարդ ժամանակներ են, եւ մենք հուսով ենք, որ այս ընթացքում կկարողանանք խորացնել մեր համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ»,- ասել է Հայաստանի վարչապետը։
Սերգեյ Շոյգուն խոսել է Արցախում խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման մասին, նշել, որ Ղարաբաղի ամբողջ տարածքում տեղակայվել է 23 դիտակետ, վերահսկվում է Ստեփանակերտ տանող ճանապարհը, Լաչինի միջանցքը, ռուս խաղաղապահներն ապահովում են տեղաշարժը, փախստականների վերադարձը։
«Հետագայում սպասվում է մեծ աշխատանք` այս անգամ, հուսով եմ, Ղարաբաղում խաղաղ կյանքի հաստատման ուղղությամբ: Մեր գլխավոր խնդիրը արյունահեղություն թույլ չտալն է` խնդիր, որը մեր առջեւ դրել է մեր գերագույն հրամանատարը, եւ մենք, անկասկած, մտադիր ենք իրականացնել այն: Բացի այդ, մտադիր ենք քննարկել մեր խաղաղապահների հետագա կյանքին եւ աշխատանքին վերաբերող հարցեր, թե ինչ է անհրաժեշտ դրա համար: Եվ, բնականաբար, քննարկել բոլոր այն հարցերը, որոնք վերաբերում են մեր համագործակցությանը` եւ ռազմական, եւ ռազմատեխնիկական ուղղությամբ: Մենք եկել ենք մեծ ծրագրով եւ հույս ունենք իրագործել այն»,- ասել է նա:

Пашинян: «Мы чувствовали поддержку России в ходе войны» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на встрече с министром обороны России Сергеем Шойгу в Ереване выразил надежду, что обе страны смогут углубить сотрудничество не только в области безопасности, но и в сфере военно-технического сотрудничества.
«На протяжении всей войны мы чувствовали поддержку России, поддержку президента РФ, премьер-министра и Вашу. Конечно, было нелегко и до войны, но сейчас настали еще более сложные времена, и мы надеемся, что в этот период сможем углубить наше сотрудничество с Россией», - сказал премьер-министр Армении.
Сергей Шойгу рассказал о равертывании российского миротворческого контингента в Арцахе, отметив, что на всей территории Карабаха развернуто 23 блокпоста, контролируются дорога, ведущая в Степанакерт, Лачинский коридор. Российские миротворцы также обеспечивают передвижение и возвращение беженцев.
«В будущем ожидается большая работа, на этот раз, я надеюсь, для установления мирной жизни в Карабахе. Наша главная задача - не допустить кровопролития, задача, поставленная перед нами нашим верховным главнокомандующим, и мы, безусловно, намерены ее осуществить. Кроме того, мы намерены обсудить вопросы, касающиеся будущей жизни и деятельности наших миротворцев, и все, что для этого нужно. И, конечно, обсудить все вопросы, связанные с нашим сотрудничеством, как в военном, так и в военно-техническом направлении. Мы разработали большую программу и надеемся ее реализовать», - сказал российский министр.