Փաշինյան. «Պատերազմի ընթացքում զգացել ենք Ռուսաստանի աջակցությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի հետ հանդիպմանը հույս է հայտնել, որ երկու երկրներն առաջիկայում կկարողանան խորացնել համագործակցությունը ոչ միայն անվտանգության, այլեւ ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում:
«Պատերազմի ընթացքում մենք մշտապես զգացել ենք Ռուսաստանի, ՌԴ նախագահի, վարչապետի, Ձեր անձնական աջակցությունը: Իհարկե, պատերազմից առաջ էլ դժվարին ժամանակաշրջան էր, բայց հիմա ավելի բարդ ժամանակներ են, եւ մենք հուսով ենք, որ այս ընթացքում կկարողանանք խորացնել մեր համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ»,- ասել է Հայաստանի վարչապետը։
Սերգեյ Շոյգուն խոսել է Արցախում խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման մասին, նշել, որ Ղարաբաղի ամբողջ տարածքում տեղակայվել է 23 դիտակետ, վերահսկվում է Ստեփանակերտ տանող ճանապարհը, Լաչինի միջանցքը, ռուս խաղաղապահներն ապահովում են տեղաշարժը, փախստականների վերադարձը։
«Հետագայում սպասվում է մեծ աշխատանք` այս անգամ, հուսով եմ, Ղարաբաղում խաղաղ կյանքի հաստատման ուղղությամբ: Մեր գլխավոր խնդիրը արյունահեղություն թույլ չտալն է` խնդիր, որը մեր առջեւ դրել է մեր գերագույն հրամանատարը, եւ մենք, անկասկած, մտադիր ենք իրականացնել այն: Բացի այդ, մտադիր ենք քննարկել մեր խաղաղապահների հետագա կյանքին եւ աշխատանքին վերաբերող հարցեր, թե ինչ է անհրաժեշտ դրա համար: Եվ, բնականաբար, քննարկել բոլոր այն հարցերը, որոնք վերաբերում են մեր համագործակցությանը` եւ ռազմական, եւ ռազմատեխնիկական ուղղությամբ: Մենք եկել ենք մեծ ծրագրով եւ հույս ունենք իրագործել այն»,- ասել է նա:

Pashinyan: We felt Russia’s support during the war - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. At a meeting with Russian Defense Minister Sergei Shoigu today, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has stated he hopes that the two countries will soon be able to deepen cooperation not only in security but also in military and technical cooperation.
“During the war, we always felt the personal support of Russia, the Russian President, Prime Minister and you. Of course, it was a difficult period before the war, but now we are living in even more difficult times, and we hope that during this period we will be able to deepen our cooperation with Russia,” said the Armenian Prime Minister.
Sergey Shoigu has spoken about the deployment of peacekeeping troops in Artsakh, noting that 23 checkpoints have been established in the whole territory of Karabakh, the road leading to Stepanakert and the Lachin corridor are under control and Russian peacekeepers ensure the movement and return of refugees.
“A lot of work is ahead - this time, I hope, toward establishing a peaceful life in Karabakh. Our main task is to prevent bloodshed, a task set before us by our Commander-in-Chief, and we certainly intend to carry it out. In addition, we intend to discuss issues related to the future life and work of our peacekeepers, and what it requires. And, of course, we want to discuss all the issues related to our cooperation, both in the military and military-technical areas. We have come with a big program and we hope to implement it,” said Shoigu.