ՀՀ ԱԳՆ. Սիրիայից հայերի տարհանման խնդիր չկա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն այսօր հայտարարել է, որ Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունն ու հյուպատոսությունն աշխատում են արտակարգ ռեժիմով։
«Մեր դիվանագիտական ներկայացուցչություններն օպերատիվ տեղեկություններ են ստանում Սիրիայի հյուսիսում գտնվող հայկական համայնքից եւ պատրաստակամ են աջակցել նրանց։ Ներկայում այն վայրերում, որտեղ կան հայեր, պատերազմական գործողություններ չկան, հետեւաբար հայերի տարհանման խնդիր չկա»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Նա ընդգծել է, որ Սիրիայի հյուսիսում հայերի թիվը մոտ 3000 է, որոնք հիմնականում կենտրոնացած են Ղամիշլիում եւ Մալիքեայում:

Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян заявила сегодня, что посольство и консульство Армении в Сирии работают в чрезвычайном режиме.
«Наши дипломатические представители получают оперативную информацию от расположенных на севере Сирии армянских общин и готовы оказать им помощь. В настоящее время в армяно-населенных районах военные операции не ведутся, следовательно, перед нами не стоит вопрос эвакуации армян»,- отметила пресс-секретарь МИД Армении.
Она подчеркнула, что на севере Сирии проживает около 3000 армян, большая часть из которых – в Камышлы и Маликии.