Փաշինյանն ու Ալիեւը շփվել են երրորդ անգամ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունվարի 22-ին Դավոսում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ոչ պաշտոնական հանդիպումը:
«Դավոսում ոչ պաշտոնական հանդիպում ունեցա Իլհամ Ալիեւի հետ: Մտքեր փոխանակեցինք բանակցային գործընթացի ընթացիկ իրավիճակի եւ հետագա քննարկումների մասին: Հանդիպումը տեւեց մոտ ժամուկես», - գրել էր Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ սա Փաշինյանի եւ Ալիեւի երրրոդ շփումն էր:
Առաջինը կայացել էր 2018 թվականի սեպտեմբերին Դուշանբեում՝ ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակում: Այդ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի վարչապետն ու Ադրբեջանի նախագահը պայմանավորվել էին կողմերի միջեւ ուղիղ կապի հաստատման եւ շփման գծում լարվածության նվազեցման մասին:
2018թ. հոկտեմբերի 15-ին ելույթ ունենալով Լյուքսեմբուրգում՝ Արեւելյան Գործընկերության նախարարական հանդիպմանը, Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել էր.
«Լավ հանդիպում է տեղի ունեցել Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի միջեւ, որը նպաստել է դրական դինամիկային, եւ մենք նպատակադրված ենք ամրապնդել այն»:
2018թ. դեկտեմբերի 6-ին Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում զրուցել էր Իլհամ Ալիեւի հետ:
«Խոսել ենք գերիների փոխանակման մասին, ցավոք, համաձայնության չենք եկել, բայց քննարկումները կշարունակենք։ Գիտեք, որ իրենք առաջարկել են բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքը, բայց մենք այդտեղ խնդիր ունենք: Արցախի իշխանությունների հետ էլ պետք է քննարկենք»,- ասել էր Փաշինյանը:
2018թ. դեկտեմբերի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցում նոր բան չկա, ակտիվությունն այնքանով է, որքանով տեսնում է հանրությունը»։
«Այսօրվա ակտիվությունը կարող ենք համարել ցածր կամ վերջին 25 տարում եղած ցածրից մի քիչ բարձր»,- ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը։

Пашинян и Алиев встретились в третий раз - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 22 января в Давосе состоялась неофициальная встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«В Давосе состоялась моя неофициальная встреча с Ильхамом Алиевым. Мы обменялись мнениями о текущей ситуации в переговорном процессе и дальнейших обсуждениях. Встреча продлилась около полутора часов»,- написал Никол Пашинян на своей странице в Фейсбук.
Медиамакс отмечает, что это третья неофициальная встреча Пашиняна и Алиева.
Первая встреча состоялась в сентябре 2018 года в Душанбе в рамках саммита СНГ. В ходе той встречи главы государств договорились о внедрении прямой связи между сторонами и о снижении напряженности на линии соприкосновения.
15 октября 2018 года, выступая на встрече министров Восточного партнерства в Люксембурге, глава МИД Армении Зограб Мнацаканян заявил:
«Между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана состоялась хорошая встреча, которая способствовала положительной динамике, и мы нацелены на ее укрепление».
6 декабря 2018 года Никол Пашинян провел краткую беседу с Ильхамом Алиевым в Санкт-Петербурге.
«Мы обсудили вопрос обмена пленными и, к сожалению, не пришли к согласию. Но обсуждения продолжатся. Они предложили обмен по принципу«всех на всех», но у нас здесь есть проблема. И мы должны провести обсуждения с властями Арцаха»,- отмечал Никол Пашинян.
19 декабря 2018г. Никол Пашинян заявил, что «в вопросе Нагорного Карабаха нет ничего нового, активность такова, какой ее видит общественность».
«Сегодняшнюю активность можем считать слабой или немного выше активности последних 25 лет»,- говорил Никол Пашинян.