Փաշինյանն ու Ալիեւը շփվել են երրորդ անգամ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հունվարի 22-ին Դավոսում կայացել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի ոչ պաշտոնական հանդիպումը:
«Դավոսում ոչ պաշտոնական հանդիպում ունեցա Իլհամ Ալիեւի հետ: Մտքեր փոխանակեցինք բանակցային գործընթացի ընթացիկ իրավիճակի եւ հետագա քննարկումների մասին: Հանդիպումը տեւեց մոտ ժամուկես», - գրել էր Նիկոլ Փաշինյանը իր ֆեյսբուքյան էջում:
Մեդիամաքսը նշում է, որ սա Փաշինյանի եւ Ալիեւի երրրոդ շփումն էր:
Առաջինը կայացել էր 2018 թվականի սեպտեմբերին Դուշանբեում՝ ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակում: Այդ հանդիպման ընթացքում Հայաստանի վարչապետն ու Ադրբեջանի նախագահը պայմանավորվել էին կողմերի միջեւ ուղիղ կապի հաստատման եւ շփման գծում լարվածության նվազեցման մասին:
2018թ. հոկտեմբերի 15-ին ելույթ ունենալով Լյուքսեմբուրգում՝ Արեւելյան Գործընկերության նախարարական հանդիպմանը, Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել էր.
«Լավ հանդիպում է տեղի ունեցել Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի միջեւ, որը նպաստել է դրական դինամիկային, եւ մենք նպատակադրված ենք ամրապնդել այն»:
2018թ. դեկտեմբերի 6-ին Նիկոլ Փաշինյանը Սանկտ Պետերբուրգում զրուցել էր Իլհամ Ալիեւի հետ:
«Խոսել ենք գերիների փոխանակման մասին, ցավոք, համաձայնության չենք եկել, բայց քննարկումները կշարունակենք։ Գիտեք, որ իրենք առաջարկել են բոլորը բոլորի դիմաց սկզբունքը, բայց մենք այդտեղ խնդիր ունենք: Արցախի իշխանությունների հետ էլ պետք է քննարկենք»,- ասել էր Փաշինյանը:
2018թ. դեկտեմբերի 19-ին Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ «Լեռնային Ղարաբաղի հարցում նոր բան չկա, ակտիվությունն այնքանով է, որքանով տեսնում է հանրությունը»։
«Այսօրվա ակտիվությունը կարող ենք համարել ցածր կամ վերջին 25 տարում եղած ցածրից մի քիչ բարձր»,- ասել էր Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenian PM and Azerbaijani President communicate for third time - Mediamax.am
“I had a non-official meeting with Ilham Aliyev in Davos. We exchanged ideas on current state of the negotiations process and further discussions. The meeting lasted for around an hour and a half,” Nikol Pashinyan wrote on his Facebook page.
Mediamax notes that this is the third communication between Pashinyan and Aliyev.
The first meeting was held in September of 2018 within the frames of the meeting of heads of CIS states in Dushanbe. Armenian PM and Azerbaijani President reached an agreement on establishing operative communication between Armenia and Azerbaijan and reducing tension on the border.
Delivering a speech at the Eastern Partnership Ministerial meeting in Luxembourg on October 15 of 2018, Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan said:
“There was a good meeting between Armenian Prime Minister and President of Azerbaijan, which rendered good dynamics, and we are keen to build on this.”
Nikol Pashinyan had a brief conversation with President of Azerbaijan Ilham Aliyev in St. Petersburg on December 6 of 2018.
“We talked about exchange of prisoners. Unfortunately, we did not reach an agreement, but the negotiations will go on. As you know, Azerbaijan suggested “all in exchange for all” principle, but we have a problem with that. We must speak with the Artsakh authorities as well,” Pashinyan said.
On December 19 of 2018 Nikol Pashinyan said that “there are no news in Karabakh peace talks, and whatever activity there is, it is visible to the public”.
“You could say the level of activity we have today is slightly above the lowest indicator of the last 25 years,” Nikol Pashinyan said.