Փաշինյան. «Գազի գնի մասին որոշում չկա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «գազի գնի մասին որոշում չկա»:
Կառավարության ղեկավարը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում մեկնաբանել է դեկտեմբերի 27-ին Մոսկվայում կայացած իր հանդիպումը Ռուսաստանի նախագահի հետ:
«Գազի գնի մասին որոշում չկա, սակայն ես լավատես եմ եւ կարծում են, որ կունենանք ցանկալի լուծում կամ առնվազն չեն լինի անցանկալի լուծումներ», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Նա նկատել է, որ երկու կողմերն էլ հասկանում են, որ այս հարցը զգայուն է երկկողմ հարաբերությունների համար:
Դեկտեմբերի 31-ին լրանում է հայ-ռուսական համաձայնագրի ժամկետը, որով գազը Հայաստան մատակարարվում է $‌ 150-ով՝ 1000 խմ մետրի դիմաց:
Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ ԼՂ խնդրի կարգավորման մասին Վլադիմիր Պուտինի հետ քննարկում չեն ունեցել:
Վարչապետի պաշտոնակատարն ասել է, որ կարճ քննարկում են ունեցել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) ինստիտուցիոնալ գործունեության հարցերի եւ ՀԱՊԿ կանոնադրության բարեփոխման շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանը չի հիշատակել, թե արդյոք քննարկվել է ՀԱՊԿ նոր գլխավորի քարտուղարի նշանակման թեման:
Հայաստանի կառավարության ղեկավարն ասել է, որ հանդիպումն անցել է «շատ դրական մթնոլորտում» եւ «ըստ էության, վերջին 8 ամիսներին մեր ունեցած շփումների ամփոփումն էր»:

Пашинян: «Решения о цене на газ нет» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Исполняющий обязанности премьер-министра Армеини Никол Пашинян сказал, что «решения о цене на [российский] газ нет».
В прямом эфире на своей странице в Фейсбук глава правительства прокомментировал итоги встречи с президентом России Владимиром Путиным, состоявшейся в Кремле 27 декабря.
«Решения о цене на газ нет, но я настроен оптимистично и думаю, что будет желательное для нас решение, или, по крайней мере, не будет нежелательных», - сказал Никол Пашинян. Он заметил, что обе стороны понимают чувствительность этого вопроса для двусторонних отношений.
31 декабря истекает срок действия армяно-российского соглашения, в соответствии с которым газ поставляется Армении по цене $ 150 за тысячу кубометров.
Никол Пашинян сообщил, что они не обсуждали проблему карабахского урегулирования с Владимиром Путиным.
Исполняющий обязанности премьер-министра сказал, что состоялось короткое обсуждение вопроса повышения институциональных возможностей Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и реформирования Устава ОДКБ. Никол Пашинян не упомянул - затрагивалась ли тема назначения нового генсека ОДКБ.
Руководитель парвительства Армении сказал, что встреча прошла в «очень позитивной атмосфере» и, «по сути, стала обобщением наших контактов за последние 8 месяцев».