«Պաշտոնական Մոսկվան կատաղել է»
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուս լրագրող Կոնստանտին Էգերտը կարծում է, որ «Կրեմլին բավարար չէ միայն Հայաստանի արտաքին քաղաքական հավատարմությունը»:
Կոնստանտին Էգգերտն այդ մասին գրում է Deutsche Welle-ում իր շաբաթական սյունակում, որից ներկայացնում ենք որոշ հատվածներ:
«Դարի դատավարությունը» եւ ժողովրդավարության թեստը
Կա՞ արդյոք Փաշինյանի գործողություններում անձնական վրեժի տարր: Հավանաբար, այո: Կա՞ արդյոք Քոչարյանի եւ գեներալների քրեական հետապնդման իրական առիթ: Անկասկած: 2008 թվականի նախագահական ընտրությունները, որոնցում իշխանությունները Սերժ Սարգսյանին առաջ էին մղում որպես երկրի առաջնորդ, եւ դրանց հաջորդած բողոքի ցույցերը վարույթ անցկացնելու միանշանակ առիթ են: Արդյո՞ք այն կլինի անկողմնակալ: Դժվար է ասել, սակայն առանց առավելագույն հրապարակայնության այդ գործընթացը հաստատ անհնար կլինի անցկացնել:
Դատական գործը հայկական ժողովրդավարության համար կարեւորագույն քննություն կդառնա 1991 թվականին անկախություն ձեռք բերելուց ի վեր:
«Մոսկվան կատաղել է»
«Պաշտոնական Մոսկվան կատաղել է: Առաջին հերթին, իր թեկուզ եւ նախկին արբանյակների դատական հետապնդման փաստն ինքին ընկալվում է որպես քաղաքական մարտահրավեր Հայաստանի քաղաքականության մեջ Ռուսաստանի գերակշռող դիրքին: Երկրորդը՝ դատավարությունը լիովին կարող է առաջացնել քննարկումներ 2008 թվականի ընդվզումներում Կրեմլի դերի վերաբերյալ: Դժվար թե Քոչարյանը լռի: Նրա պաշտպանության գծերից մեկը կլինի հղումը Պուտինի կողմից գործադրված ճնշման վրա: Երրորդը՝ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության սկսած հակակոռուպցիոն արշավը ավելի ու ավելի է անհանգստացնում Ռուսաստանի ղեկավարությանը:
Կոռուպցիան Կրեմլի համար հետխորհրդային տարածքում ազդեցության պահպանման գլխավոր մեթոդներից է: Ինչպես ժամանակին ցույց տվեց Վրաստանի օրինակը Միխայիլ Սահակաշվիլիի օրոք, ներքին քաղաքականության մեջ տեղի ունեցող փոփոխությունները բավականին արագ սկսում են անուղղակի ազդել նաեւ պետության արտաքին քաղաքական վրա: Որքան ավելի թափանցիկ է կառավարումը, այնքան ավելի շատ են արտասահմանյան ներդրումները եւ զարգանում են արտաքին կապերը:
Խոսքը ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին չէ. Հայաստանը դաշինքին միանալու ոչ ցանկություն, ոչ էլ շանսեր ունի: Քիչ թե շատ լուրջ ինտեգրման ցանկացած փորձ արգելափակվելու է Թուրքիայի կողմից: Հայաստանի անվտանգությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը կախված են Ռուսաստանից: Սա չի վիճարկում նաեւ Նիկոլ Փաշինյանը: Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում նա գովերգեց ՀԱՊԿ-ը եւ Մաքսային միությունը՝  հետխորհրդային երկրները իր ազդեցության ուղեծրում պահելուն ուղղված Մոսկվայի երկու գլխավոր նախագծերը: Սակայն Հայաստանի վարչապետն իր առաջնահերթություններն ունի: Նրանից պահանջում են պայքար կոռուպցիայի դեմ, տնտեսության վերածնունդ, ներդրումներ: Վստահության մանդատը, որը նա ստացել է գարնանը, շատ արագ կարող է սպառվել:
Մոսկովյան «կայունությունը»
Սակայն դա չի բավարարում Կրեմլին: Նրան բավարար չէ միայն Հայաստանի  արտաքին քաղաքական հավատարմությունը: Նրան հարկավոր է լիակատար վերահսկողություն եւ այն հատուկ մոսկովյան «կայունությունը», որն ապահովվում է ստվերային պայմանավորվածությունների, քաղաքական հակառակորդների հետապնդման եւ անդրսահմանային կոռուպցիայի միջոցով:
Դաշնակիցների հետ հարգալից տոնով խոսելու եւ տեղական քաղաքականության (որը Հայաստանում ավելի ժողովրդավարական եւ ազատ է, քան ռուսականը) նրբությունները հասկանալու դժկամությունը պաշտոնական Մոսկվային կտանի  դեպի նոր պարտություններ հետխորհրդային տարածքում եւ, հավանաբար, նույնիսկ այն երկրներում, որոնք այսօր դաշնակից են համարվում:

Armenia’s loyalty in foreign policy “not enough” for Kremlin
Yerevan /Mediamax/. “Armenia’s loyalty in foreign policy matters is not enough for the Kremlin,” Russian journalist Konstantin Eggert writes in his weekly column for Deutsche Welle.
We have selected certain relevant excerpts from Eggert’s column.
The “case of the century” and the test of democracy
“Is there an element of personal vengeance in Pashinyan’s actions? Yes, perhaps. Is there a real reason for criminal prosecution of Kocharyan and the generals? Yes, undoubtedly. The presidential elections of 2008 when the authorities were clearly pushing for Serzh Sargsyan’s candidacy and the protests that followed are definitely a case to be investigated. Will the investigation be unbiased? That is difficult to say, but this case of the century will not pass without maximum publicity.
The court hearings will be the biggest exam for Armenian democracy since the country gained independence in 1991.”
“The Kremlin is furious”
“The official Moscow is furious. Firstly, the fact of criminal prosecution of its minions, even former ones, is perceived as a political challenge to Russia’s dominant position in Armenian politics. Secondly, the prosecution can easily lead to discussions of Kremlin’s role in the crushing of the 2008 protests. I do not believe Kocharyan will remain silent. Obviously, he will cite the pressure from Putin and use it for his defense. Thirdly, the Russian leadership is growing progressively more troubled by Pashinyan’s anti-corruption campaign.
For the Kremlin, corruption is a key method of maintaining influence in post-Soviet area. As Mikheil Saakashvili’s Georgia showed, changes in internal politics quite quickly affect the foreign policy of the state, even if not directly. The more transparent the governance, the more foreign investment arrives, the more diverse foreign contacts become.
I do not mean membership in NATO. Armenia has neither desire nor chance to join the alliance. Any attempts at integration will be blocked by Turkey. The security of Armenia and the fate of Nagorno-Karabakh depend on Russia. Even Nikol Pashinyan does not dispute that. While visiting Moscow, he sang an ode to CSTO and the Customs Union, Moscow’s two chief projects for keeping post-Soviet countries in its orbit. However, the Armenian Prime Minister has his own priorities. People demand that he fights against corruption, revives the economy and attracts investment. The trust mandate he received in spring can disappear very quickly.”
Moscow-style “stability”
“But Russia is still not satisfied. Armenia’s loyalty in foreign policy matters is not enough for the Kremlin. It wants full control and the specific Moscow-style “stability”, which is achieved through shadow agreements, prosecution of political opponents, and cross-border corruption.
The stubborn unwillingness to speak respectfully even with allies and to understand the cobwebs of local politics (which is much more democratic and free in Armenia than in Russia) will lead the official Moscow to new defeats in post-Soviet area, possibly even in the countries it considers allies at the moment.”