ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել թուրք նախարարների նկատմամբ
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Գանձապետարանի արտաքին ակտիվների վերահսկողության վարչությունը գործողություններ է ձեռնարկել Թուրքիայի արդարադատության եւ ներքին գործերի նախարարներ Աբդուլհամիդ Գյուլի ու Սուլեյման Սոյուլի նկատմամբ, որոնք ուղղորդող դեր են ունեցել ամերիկացի պաստոր Էնդրյու Բրանսոնի ձերբակալության եւ կալանավորման հարցում։
«Թուրք պաշտոնատար անձանց կողմից պաստոր Բրանսոնի անարդար կալանավորումը եւ շարունակական հետապնդումը պարզապես անընդունելի է»,-  ասել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սթիվեն Մնուչինը. «Նախագահ Թրամփը հստակորեն ասել է՝ Միացյալ Նահանգներն ակնկալում է, որ Թուրքիան նրան անմիջապես ազատ արձակի»։
Էնդրյու Բրանսոնը ձերբակալվել է Իզմիրում 2016թ. հոկտեմբերին՝ նրան մեղադրանք է առաջադրվել զինված ահաբեկչական կազմակերպություններին աջակցելու եւ քաղաքական ու ռազմական լրտեսության նպատակով կառավարական գաղտնի տեղեկության ձեռքբերման համար։
ԱՄՆ Գանձապետարանի գործողությունների արդյունքում արգելափակվել է Թուրքիայի արդարադատության նախարար Աբդուլհամիդ Գյուլի եւ ներքին գործերի նախարար Սուլեյման Սոլուի՝ ԱՄՆ իրավասության շրջանակում գտնվող գույքը եւ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը, ինչպես նաեւ ամերիկացիներին արգելվել է որեւէ գործարք իրականացնել նրանց հետ։

Abdulhamit Gul, Suleyman Soylu
Yerevan /Mediamax/. The U.S. Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control (OFAC) took action targeting Turkey’s Minister of Justice Abdulhamit Gul and Minister of Interior Suleyman Soylu, both of whom played leading roles in the organizations responsible for the arrest and detention of Pastor Andrew Brunson.
“Pastor Brunson’s unjust detention and continued prosecution by Turkish officials is simply unacceptable,” said Treasury Secretary Steven Mnuchin.“President Trump has made it abundantly clear that the United States expects Turkey to release him immediately.”
Pastor Andrew Brunson was arrested in Izmir, Turkey in October 2016, and with an absence of evidence to support the charges, he was accused of aiding armed terrorist organizations and obtaining confidential government information for political and military espionage.
As a result of these actions, any property, or interest in property, of both Turkey’s Minister of Justice Abdulhamit Gul and Turkey’s Minister of Interior Suleyman Soylu within U.S. jurisdiction is blocked, and U.S. persons are generally prohibited from engaging in transactions with them.