Երեւանն արձագանքել է Մոսկվայից հնչող գնահատականներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն այսօր ասել է, որ «մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները ուղղված են հայ-ռուսաստանյան դաշնակցային հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ու խորացմանը, ՀԱՊԿ եւ ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացմանը»։
Տիգրան Բալայանն այդ մասին ասել է՝ Արմինֆո-ի համար մեկնաբանելով «Մոսկվայից հնչող գնահատականները վերջին շրջանում Հայաստանում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ»:
«Մենք հետեւում ենք միջազգային արձագանքներին Հայաստանում տեղի ունեցող ներքին գործընթացների շուրջ, որոնք պայմանավորված են կառավարության ներքին առաջնահերթություններ հանդիսացող իրավական պետության եւ արդարադատության անկախ համակարգի կայացմամբ, կոռուպցիայի դեմ պայքարով։
Այս գործընթացները փոխկապակցված չեն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հետ եւ չպետք է տարընթերցման առիթ հանդիսանան։
Այս առնչությամբ վերահաստատում ենք, որ մեր արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները, որոնք հստակորեն ամրագրված են  խորհրդարանի կողմից հաստատված կառավարության ծրագրում, ուղղված են հայ-ռուսաստանյան դաշնակցային հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ու խորացմանը, ՀԱՊԿ եւ ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխգործակցության արդյունավետության բարձրացմանը։

Armenia responds to “remarks from Russia” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Spokesman for Armenian Foreign Ministry Tigran Balayan said today that "the priorities of Armenia’s foreign policy are to further expand and strengthen allied relations with Russia and to increase the efficiency of collaboration within CSTO and EAEU”.
Tigran Balayan said this while commenting on “the remarks from Russian experts and officials regarding recent events in Armenia” at the request of Arminfo.
“We follow how other countries respond to the internal processes in Armenia, which are conditioned by the fight against corruption and establishment of the rule of law and independent judiciary, the priorities of the state’s domestic policy.
The mentioned processes are not connected with the foreign policy of Armenia and should not cause discrepancy.
In this regard we confirm that the priorities of Armenia’s foreign policy, clearly indicated in the government program approved by the parliament, are to further expand and strengthen allied relations with Russia and to increase the efficiency of collaboration within CSTO and EAEU.