Երեւանը քննարկում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի փոխարինման հարցը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը ՀԱՊԿ գործընկեր երկրների հետ ինտենսիվ քննարկումներ է վարում գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի փոխարինման համար»։
«Մեր այս քայլը ելնում է այն տրամաբանությունից, որ մենք ցանկանում ենք այդ կառույցի ուժեղացումը։ Հայաստանը տրամադրված է, որ որեւէ քայլ չպետք է անի, որից կտուժի կազմակերպությունը։ Ցանկանում ենք, որ կառույցը շարունակի իր բնականոն աշխատանքը»,- հայտնել է Տիգրան Բալայանը։
Նա տեղեկացրել է, որ քանի դեռ որեւէ որոշում չկա փոխարինման վերաբերյալ, Յուրի Խաչատուրովը շարունակում է մնալ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը։
ԱԳՆ խոսնակն ընդգծել է՝ «դեռ պարզ չէ՝ Յուրի Խաչատուրովին կփոխարինի Հայաստանի, թե այլ երկրի ներկայացուցիչը»։
«Թե ով կփոխարինի, ինչ ժամանակահատվածում, դա քննարկումների եւ կոնսենսուսով որոշվող հարց է։ Հայաստանը պնդելու է, որ գործընթացը տեղի ունենա ՀԱՊԿ կանոնադրության տառին եւ ոգուն համապատասխան»,- ասել է Տիգրան Բալայանը:
Հուլիսի 28-ին Հայաստանը ՀԱՊԿ գործընկեր պետություններին առաջարկել էր սկսել Գլխավոր քարտուղարի փոխարինման գործընթաց այն բանից հետո, երբ  Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք էր առաջադրվել «Մարտի 1-ի» գործով։
Յուրի Խաչատուրը չէր ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը նրա նկատմամբ հուլիսի 28-ին որպես այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ էր կիրառել։
2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ Յուրի Խաչատուրովը պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանի տեղակալն էր։

Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян сказал сегодня, что «Ереван ведет интенсивные консультации с партнерами по Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) о замене генсека ОДКБ Юрия Хачатурова».
«Эти шаги исходят из того, что мы хотим усиления ОДКБ. Армения не намерена предпринимать каких-либо действий, способных навредить Организации. Мы хотим, чтобы ОДКБ продолжала свою нормальную деятельность», - сказал Тигран Балаян, выступая сегодня на брифинге в Ереване.
Он отметил, что до тех пор, пока не принято решение о замене, Юрий Хачатуров остается генсеком ОДКБ.
По словам Балаяна, пока неясно - Хачатурова заменит представитель Армении, или другой страны.
«Вопросы кандидатуры и сроков замены генсека будет решаться путем консультаций и консенсуса. Армения будет настаивать, чтобы процесс проходил в полном соответствии с Уставом ОДКБ», - сказал пресс-секретарь МИД.
Армения предложила партнерам по ОДКБ начать процесс замены генсека после того, как Юрию Хачатурову было предъявлено обвинение по делу о событиях 1-2 марта 2008 года. Тогда он занимал пост заместителя министра обороны Армении.