Երեւանը քննարկում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի փոխարինման հարցը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը ՀԱՊԿ գործընկեր երկրների հետ ինտենսիվ քննարկումներ է վարում գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի փոխարինման համար»։
«Մեր այս քայլը ելնում է այն տրամաբանությունից, որ մենք ցանկանում ենք այդ կառույցի ուժեղացումը։ Հայաստանը տրամադրված է, որ որեւէ քայլ չպետք է անի, որից կտուժի կազմակերպությունը։ Ցանկանում ենք, որ կառույցը շարունակի իր բնականոն աշխատանքը»,- հայտնել է Տիգրան Բալայանը։
Նա տեղեկացրել է, որ քանի դեռ որեւէ որոշում չկա փոխարինման վերաբերյալ, Յուրի Խաչատուրովը շարունակում է մնալ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը։
ԱԳՆ խոսնակն ընդգծել է՝ «դեռ պարզ չէ՝ Յուրի Խաչատուրովին կփոխարինի Հայաստանի, թե այլ երկրի ներկայացուցիչը»։
«Թե ով կփոխարինի, ինչ ժամանակահատվածում, դա քննարկումների եւ կոնսենսուսով որոշվող հարց է։ Հայաստանը պնդելու է, որ գործընթացը տեղի ունենա ՀԱՊԿ կանոնադրության տառին եւ ոգուն համապատասխան»,- ասել է Տիգրան Բալայանը:
Հուլիսի 28-ին Հայաստանը ՀԱՊԿ գործընկեր պետություններին առաջարկել էր սկսել Գլխավոր քարտուղարի փոխարինման գործընթաց այն բանից հետո, երբ  Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք էր առաջադրվել «Մարտի 1-ի» գործով։
Յուրի Խաչատուրը չէր ընդունել իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը նրա նկատմամբ հուլիսի 28-ին որպես այլընտրանքային խափանման միջոց գրավ էր կիրառել։
2008թ. մարտի 1-ի դեպքերի ժամանակ Յուրի Խաչատուրովը պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանի տեղակալն էր։

Yerevan /Mediamax/. Spokesman for the Armenian Foreign Ministry Tigran Balayan has said that "Armenia is now actively discussing with CSTO partners the replacement for Secretary General Yuri Khachaturov”.
“Our actions are guided by our desire to strengthen the organization. Armenia does not intend to do anything that would damage CSTO. We want the organization to continue operating as usual,” said Balayan.
He has said that until a decision is made about replacement, Yuri Khachaturov will keep his position in CSTO.
Balayan has emphasized that “it is still unclear if Khachaturov will be replaced by a representative of Armenia or another member state”.
“The CSTO states will decide who and when replaces Khachaturov though negotiations and consensus. Armenia will insist that the process is implemented in line with the rules and the spirit of CSTO,” said Tigran Balayan.
On July 28 Armenia suggested to CSTO partners to begin the process of replacing the Secretary General Yuri Khachaturov, who was charged regarding the “March 1” case. Khachaturov denies the charges.