Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 26-ին կմեկնի Սանկտ Պետերբուրգ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 26-ին կմեկնի Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին (վարչապետերի ֆորմատ):
«Ինչպես հայտնի է, սահմանադրական փոփոխություններից հետո ձեռք բերած կարգավիճակի բերումով Հայաստանի վարչապետը ներգրավված է ԵԱՏՄ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդում՝ երկրների ղեկավարների ֆորմատում եւ այս հարցը լուծված է նաեւ դե յուրե, այսինքն՝ այստեղ Հայաստանը շարունակելու է ներկայացնել վարչապետը:
Բայց ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի աշխատանքի իրավական կարգավորումները դեռեւս չեն համապատասխանեցվել ՀՀ Սահմանադրության նոր տեքստին եւ վարչապետերի խորհրդի նիստին իմ չմասնակցելու պարագայում որոշումներ չէին կարող ընդունվել, եւ ֆորմատը կաթվածահար կլիներ:
Քանի որ դեռեւս Թավշյա հեղափոխության օրերին հայտարարել եմ, որ ԵԱՏՄ-ն կաթվածահար անելը մեր նպատակը չէ, ընդհակառակը՝ պիտի ամեն ինչ անենք այդ կազմակերպությանը մեր երկրի անդամակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու համար, կայացրել եմ Սանկտ Պետերբուրգ մեկնելու որոշում»,- Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է վարչապետը:

Armenian PM to depart for Saint Petersburg on July 26 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan will depart for Saint Petersburg on July 26 to participate in session of the EAEU Intergovernmental Council (PMs format).
“It is known that the constitutional reforms followed by the new status of Armenian PM, who will now be involved in Supreme Eurasian Economic Council as head of the country and this issue has also been settled de jure, thus the PM will continue to represent Armenia.
Nonetheless, the work regulations of Intergovernmental Council haven’t yet been complied with the text of Armenia’s new Constitution, so no decision can be made without my participation at the meeting.
Since I announced during the Velvet Revolution that we do not aim at paralyzing the EAEU, and we need to take steps to provide the most efficient membership of Armenia, I made the decision to go to Saint Petersburg,” Nikol Pashinyan wrote on his Facebook page.