Հայաստանը ԱՄՆ լավ բարեկամն է, ասել է Ռիչարդ Միլսը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսն ասել է, որ «Հայաստանը Միացյալ Նահանգների լավ բարեկամն ու գործընկերն է»:
Այս մասին դեսպանը նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը, որը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության օրվա առթիվ այցելել էր դեսպանություն:
«Մեզ համար պատիվ է այս գեղեցիկ օրը, երբ տոնում ենք մեր անկախությունը, Ձեզ ընդունել ԱՄՆ դեսպանատանը: Հայաստանը Միացյալ Նահանգների լավ բարեկամն ու գործընկերն է, եւ ես սպասում եմ մեր շարունակական համագործակցությանը՝ մեր ընդհանուր ժողովրդավարական արժեքների ոգուն համահունչ»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ բարձր է գնահատել ԱՄՆ-ի հետ ձեւավորված սերտ համագործակցությունը:
«Պատրաստ ենք համատեղ ջանքերով նոր ազդակ հաղորդել երկկողմ փոխգործակցությանը, այդ թվում՝ առեւտրատնտեսական կապերի ընդլայնման նպատակով»,- նշել է վարչապետը՝ շնորհակալություն հայտնելով Միացյալ Նահանգներին՝ Հայաստանին տարիներ ի վեր ցուցաբերվող օժանդակության համար:
Ռիչարդ Միլսն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է Հայաստանին ցուցաբերել անհրաժեշտ խորհրդատվական, տեխնիկական ու ֆինանսական օժանդակություն:
Կողմերը քննարկել են նաեւ ամերիկյան ներդրումների ներգրավման ընդլայնմանն ու երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի խթանմանը, այդ թվում՝ առկա ներուժի իրացմանն ուղղված հարցեր:

Армения - хороший партнер США, заявил Ричард Миллс
Ереван /Медиамакс/. Посол США в Армении Ричард Миллс заявил, что «Армения – хороший друг и партнер Соединенных Штатов».
Об этом посол отметил на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, который посетил посольство накануне Дня независимости Соединенных Штатов.
«Для нас честь – принимать Вас в посольстве США в этот прекрасный день, когда мы празднуем свою независимость. Армения – хороший друг и партнер Соединенных Штатов, и я надеюсь на наше продолжительное сотрудничество в соответствии с духом наших общих демократических ценностей»,- заявил Ричард Миллс.
Никол Пашинян высоко оценил сформированное с США тесное сотрудничество.
«Мы готовы совместными усилиями придать новый импульс двустороннему сотрудничеству, в том числе для расширения торгово-экономических связей»,- отметил премьер-министр, поблагодарив Соединенные Штаты за поддержку, оказываемую Армении долгие годы.
Ричард Миллс подчеркнул, что США готовы оказывать Армении необходимую консультативную, техническую и финансовую помощь.
Стороны обсудили вопросы, связанные с расширением американских инвестиций и стимулированием двусторонних торгово-экономических связей.