ԱԳ նախարարը՝ Ազգային շահի, ՌԴ, Իրանի, Թուրքիայի եւ ԵՄ-ի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի Զոհրաբ Մնացականյանը ծավալուն հարցազրույց է տվել «Ազատություն» ռադիոկայանին:
Ներկայացնում ենք մի քանի հատված հարցազրույցից:
ԵՄ-Հայաստան համաձայնագրի մասին
Այս համաձայնագիրը շատ արդյունավետ գործիք է մեր ձեռքում ՝ ամրապնդելու եւ առաջ տանելու բարեփոխումները եւ երկրի զարգացման օրակարգը: Սա այն լավագույն օրինակներից է, երբ արտաքին քաղաքականությունը ծառայում է ներքին նպատակներին:
Ազգային շահի մասին
Մեր արտաքին քաղաքականության հիմքում կա մեկ հիմնական սկզբունք՝ Հայաստանի ազգային շահը։ Այդ շահի մեջ մենք հաշվի ենք առնում բազմաթիվ գործոններ, որոնք առնչվում են մեր երկրին եւ համայն հայության հուզող տարբեր հարցերին, անվտանգության համապարփակությունը պահպանելուն։
Մենք ունենք տարբեր ձեւաչափի, տարբեր խորության հարաբերություններ: Մենք Լուսնի վրա չենք, ապրում ենք միջազգային հանրության մեջ, առավել եւս՝ այնպիսի պայմաններում, երբ տուրբուլենտությունը միջազգային հարաբերություններում բարձր է:
Իհարկե, մենք շատ ավելի զգոն ենք եւ շատ ավելի զգույշ ենք մեր հաշվարկներում։ Բայց հիմքում եղել եւ մնում է մեկ բան՝ ինչպես է Հայաստանի անվտանգության համապարփակությունը մնում անխափան։
Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին
Ռուսաստանի հետ մենք ունենք շատ խորը հարաբերություններ, շատ կարեւոր հարաբերություններ:
Ռազմավարական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ ունեն շատ ամուր հիմքեր, շատ տրամաբանական են եւ բացատրելի, եւ մենք խնդիր չունենք դա շատ հստակ բացատրելու մեր մյուս գործընկերներին։
Թուրքիայի մասին
Մենք հավատարիմ ենք այն սկզբունքին, որի համաձայն պատրաստ ենք բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալ հարեւանի հետ՝ առանց նախապայմանների:
Մենք չենք անում դա ի վնաս մեր շահերի: Այն, ինչ ասում ենք, բխում է բոլորի շահերից, նաեւ՝  տարածաշրջանի կայունության շահերից:
Իրանի մասին
Մտահոգությամբ ենք հետեւում զարգացումերին, որովհետեւ հարցը առնչվում է մեր շատ կարեւոր գործընկերներին:
Իրանի հետ հարաբերությունները մեզ համար կենսական նշանակություն ունեն:
Միեւնույն ժամանակ ունենք խորացված օրակարգ մեր մյուս գործընկերոջ՝ ԱՄՆ հետ:
Մենք միշտ շատ զգայուն ենք եղել այս հարցում եւ ջանք ենք ներդրել, որպեսզի բացատրելի դարձնենք մեր քաղաքականությունը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan has given an interview to Azatutyun TV.
We have selected several parts from the interview.
On EU-Armenia agreement
This agreement is a very efficient tool we can use to strengthen and advance reforms and the development agenda. This is one of the best examples of how foreign policy serves domestic purposes.
On the national interests
Our foreign policy is based on the key principle – the national interests of Armenia. When we regard those interests, we take into account various factors related to issues that are relevant for our country and all Armenians, and maintain the integrity of security.
We work in different formats and have relations of varying strength. We don’t live on the Moon, but we live in the international community and in the period of intense turbulence in international relations.
Of course, we have to be much more alert and careful. Nevertheless, the principle has been and remains to keep the integrity of Armenia’s security intact.
On relations with Russia
We have very strong, important ties with Russia.
The allied relations with Russia stand on a very firm ground. Our ties are logical, and we have no problem explaining their basis to our other partners.
On Turkey
We are loyal to the principal of having good relations with a neighboring country without preconditions.
We do not do that to the detriment of our interests. What we say is in the best interests of all involved and for the benefit of stability in the region.
On Iran
We follow the developments with concern, as the matter involves our important partners.
Relations with Iran are crucial for us. At the same time, we have an enhanced agenda with our other partner, the United States.
We have worked very delicately to make our policy understood. However, recent developments are very concerning and we need to continue raising the issues that trouble us.