ԱԳ նախարարը՝ Ազգային շահի, ՌԴ, Իրանի, Թուրքիայի եւ ԵՄ-ի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի Զոհրաբ Մնացականյանը ծավալուն հարցազրույց է տվել «Ազատություն» ռադիոկայանին:
Ներկայացնում ենք մի քանի հատված հարցազրույցից:
ԵՄ-Հայաստան համաձայնագրի մասին
Այս համաձայնագիրը շատ արդյունավետ գործիք է մեր ձեռքում ՝ ամրապնդելու եւ առաջ տանելու բարեփոխումները եւ երկրի զարգացման օրակարգը: Սա այն լավագույն օրինակներից է, երբ արտաքին քաղաքականությունը ծառայում է ներքին նպատակներին:
Ազգային շահի մասին
Մեր արտաքին քաղաքականության հիմքում կա մեկ հիմնական սկզբունք՝ Հայաստանի ազգային շահը։ Այդ շահի մեջ մենք հաշվի ենք առնում բազմաթիվ գործոններ, որոնք առնչվում են մեր երկրին եւ համայն հայության հուզող տարբեր հարցերին, անվտանգության համապարփակությունը պահպանելուն։
Մենք ունենք տարբեր ձեւաչափի, տարբեր խորության հարաբերություններ: Մենք Լուսնի վրա չենք, ապրում ենք միջազգային հանրության մեջ, առավել եւս՝ այնպիսի պայմաններում, երբ տուրբուլենտությունը միջազգային հարաբերություններում բարձր է:
Իհարկե, մենք շատ ավելի զգոն ենք եւ շատ ավելի զգույշ ենք մեր հաշվարկներում։ Բայց հիմքում եղել եւ մնում է մեկ բան՝ ինչպես է Հայաստանի անվտանգության համապարփակությունը մնում անխափան։
Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների մասին
Ռուսաստանի հետ մենք ունենք շատ խորը հարաբերություններ, շատ կարեւոր հարաբերություններ:
Ռազմավարական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ ունեն շատ ամուր հիմքեր, շատ տրամաբանական են եւ բացատրելի, եւ մենք խնդիր չունենք դա շատ հստակ բացատրելու մեր մյուս գործընկերներին։
Թուրքիայի մասին
Մենք հավատարիմ ենք այն սկզբունքին, որի համաձայն պատրաստ ենք բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալ հարեւանի հետ՝ առանց նախապայմանների:
Մենք չենք անում դա ի վնաս մեր շահերի: Այն, ինչ ասում ենք, բխում է բոլորի շահերից, նաեւ՝  տարածաշրջանի կայունության շահերից:
Իրանի մասին
Մտահոգությամբ ենք հետեւում զարգացումերին, որովհետեւ հարցը առնչվում է մեր շատ կարեւոր գործընկերներին:
Իրանի հետ հարաբերությունները մեզ համար կենսական նշանակություն ունեն:
Միեւնույն ժամանակ ունենք խորացված օրակարգ մեր մյուս գործընկերոջ՝ ԱՄՆ հետ:
Մենք միշտ շատ զգայուն ենք եղել այս հարցում եւ ջանք ենք ներդրել, որպեսզի բացատրելի դարձնենք մեր քաղաքականությունը:

Глава МИД: об интересах, России, Иране, Турции и ЕС - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян дал большое интервью радиостанции «Свобода».
Представляем несколько отрывков из интервью.
О Соглашении ЕС-Армения
Это соглашение является очень эффективным инструментом в наших руках для укрепления и продвижения реформ и повестки развития страны. Это один из лучших примеров, когда внешняя политика служит внутренним целям.
О национальном интересе
В основу нашей внешней политики заложен один принцип – национальный интерес Армении. В этом интересе мы учитываем множество факторов, которые касаются нашей страны, вопросов, волнующих всех армян, сохранения всеобъемлемости безопасности.
Мы поддерживаем отношения разного формата и глубины. Мы живем не на Луне, а в международном сообществе, тем более - в условиях сильной турбулентности в международных отношениях.
Конечно, мы более осторожны в своих расчетах. Но в основе было и остается следующее: всеобъемлемость безопасности Армении должна оставаться нерушимой.
Об отношениях с Россией
С Россией у нас очень глубокие, очень важные отношения.
Стратегические отношения с Россией имеют очень крепкие основы, очень логичны и объяснимы, и у нас нет проблем с тем, чтобы четко разъяснять это другим нашим  партнерам.
О Турции
Мы верны принципу, согласно которому готовы без предусловий установить добрососедские отношения с соседним государством.
Мы не делаем это в ущерб нашим интересам. Все, что мы делаем, исходит из интересов всех, а также - из интересов стабильности региона.
Об Иране
Мы с обеспокоенностью следим за событиями, поскольку вопрос касается наших очень важных партнеров.
Отношения с Ираном для нас имеют жизненно важное значение.
В то же время у нас есть углубленная повестка с другим партнером – США.
Мы всегда были очень чувствительны в этом вопросе и прикладывали усилия, чтобы сделать нашу политику объяснимой.