ԱՄՆ-ը պատրաստ է աշխատել Հայաստանի նոր կառավարության հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալ Ուեսս Միթչելի հետ:
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, ամերիկացի դիվանագետն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աշխատել Հայաստանի նոր կառավարության հետ բազմաթիվ ոլորտներում։
Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես արժեւորում է երկու երկրների միջեւ բազմաոլորտ համագործակցությունը եւ պատրաստ է շարունակել դրանց առավել զարգացման ուղղությամբ աշխատանքը։
Կողմերը անդրադարձել են նաեւ հայ-ամերիկյան միջկառավարական հանձնաժողովի ու Առեւտրի եւ ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի գործունեությանը։
Զրուցակիցները նաեւ մտքեր են փոխանակեցին տարածաշրջանային ու միջազգային հրատապ խնդիրների շուրջ։
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության խնդրին, Զոհրաբ Մնացականյանը կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, այդ թվում ԱՄՆ-ի դերակատարությունը:

США готовы работать с новым правительством Армении
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел телефонную беседу с заместителем госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Уэссом Митчелом по инициативе американской стороны.
Согласно сообщению МИД, американский дипломат заявил, что Соединенные Штаты готовы работать с новый правительством Армении во многих сферах.
Зограб Мнацаканян подчеркнул, что Армения придает большую важность многопрофильному сотрудничеству между двумя странами и готова продолжить работу над их максимальным развитием.
Стороны затронули деятельность армяно-американской межправительственной комиссии и Армяно-американского совета по торговле и инвестициям, обменялись мнениями по актуальным региональным и международным проблемам.
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, Зограб Мнацакян отметил важную роль стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в том числе - США.