ԵԽԽՎ-ն պատժամիջոցներ է կիրառել Ադրբեջանի պատվիրակի դեմ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Սամադ Սեիդովը հայտնվել է այն անձանց ցուցակում, որոնք ԵԽԽՎ-ում ժամանակավորապես զրկվել են մի շարք իրավունքներից։
ԵԽԽՎ կանոնակարգի հանձնաժողովը պարզել է, որ Անկախ քննչական մարմնի զեկույցում կոռուպցիայի մեղադրանքներով ընդգրկված Վեհաժողովի չորս անդամները «լրջորեն խախտել են» վարվելաձեւի նորմերը, այդ թվում՝ զեկուցողի նշանակման կամ դրա դերում հանդես գալու իրավունքը, մի շարք առանցքային պաշտոններում հանդես գալը կամ ընտրությունների դիտարկումը։
Հանձնաժողովը որոշում է կայացրել, որ պատժամիջոցներ պետք է կիրառվեն ԵԽԽՎ  նախկին նախագահ Պեդրո Ագրամունտի (Իսպանիա) նկատմամբ՝ 10 տարի, Սեզար Պրեդայի (Ռումինիա), Սամադ Սեիդովի (Ադրբեջան) եւ Ժորդի Շուկլայի (Իսպանիա) նկատմամբ՝ 2 տարի ժամկետով։
ԵԽԽՎ այս չորս անդամները կշարունակեն իրացնել իրենց խոսքի իրավունքը Վեհաժողովի շրջանակում, սակայն նշված ժամանակահատվածում զրկված կլինեն որպես զեկուցող կամ ընտրություններում դիտորդ հանդես գալու իրավունքից, եւ չեն կարողանա նախագահել որեւէ հանձնաժողով կամ ենթահանձնաժողով, ինչպես նաեւ հավակնել ԵԽԽՎ նախագահի պաշտոնին։
Պատժամիջոցների ներքո հայտնված պատգամավորները չեն կարող ներկայացնել Վեհաժողովը կամ դրա հանձնաժողովները որեւէ այլ միջոցառմանը, ինչպես նաեւ զրկված են Նախարարների հանձնաժողովին, ԵԽ գործադիր մարմնին հարցեր տալու իրավունքից։

Yerevan/Mediamax/. Azerbaijani MP Samad Seyidov is among the 4 members of the Parliamentary Assembly of Council of Europe that would be temporarily deprived of a number of rights in the Assembly.
The PACE Committee on Rules of Procedure has found that four members named in the report of the Independent Investigation Body looking into allegations of corruption within the Assembly have “seriously breached” its Code of Conduct, and ruled that all four should be temporarily deprived of a number of rights in the Assembly – including the right to be appointed or act as a rapporteur, to stand for a number of key posts, or to observe elections.
The committee decided that the sanctions should apply to Pedro Agramunt (Spain) for a period of 10 years, and Cezar Florin Preda (Romania), Samad Seyidov (Azerbaijan) and Jordi Xuclà (Spain) for a period of 2 years.
All four, while remaining members of the Assembly with the right to speak, will be banned during these periods from acting as a rapporteur or an election observer, and cannot be Chair or Vice-Chair of any committee or sub-committee, or stand for election as President of the Assembly.
They will not be able to represent the Assembly or its committees at any third-party events, and will also be deprived of the right to address questions to the Committee of Ministers, the Council of Europe’s executive body.