Միջնորդները ՀՀ նոր ղեկավարությանը կհանդիպեն հունիսին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանի նոր ղեկավարության հետ նախատեսում են հանդիպել հունիսին:
Այդ մասին ասված է համանախագահների հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է մայիսի 15-ին Փարիզում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ իրենց հանդիպումից հետո:
«Կողմերը քննարկել են խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու տարբերակները:
ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը տեղեկացրել է հանդիպման մասնակիցներին շփման գծում տիրող համեմատաբար կայուն իրավիճակի մասին: Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորինս արագ վերսկսել ակտիվ բանակցությունները», - ասված է հայտարարության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին այցը Հայաստան, Ադրբեջան եւ Արցախ կայացել էր 2018 թվականի փետրվարին: Այցից հետո միջնորդները հակամարտող կողմերին կոչ են արել «զերծ մնալ հրահրող հայտարարություններից եւ սադրիչ գործողություներից»։

Minsk Group Co-Chairs to meet Armenia’s new leadership in June - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. OSCE Minsk Group plans to meet with the new Armenian leadership in June, the co-chairs have stated after the meeting with Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov on May 15 in Paris.
“The Minister and Co-Chairs discussed modalities for moving the peace process forward. The Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk informed the participants regarding the relatively stable situation on the Line of Contact. Minister Mammadyarov expressed Azerbaijan's readiness to resume active negotiations as soon as possible,” reads the co-chairs’ statement.
The previous visit of OSCE Minsk Group Co-Chairs to Armenia, Azerbaijan and Artsakh took place in February 2018. After the visit, the mediators urged all involved parties “to refrain from inflammatory statements and provocative actions”