Միջնորդները ՀՀ նոր ղեկավարությանը կհանդիպեն հունիսին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները Հայաստանի նոր ղեկավարության հետ նախատեսում են հանդիպել հունիսին:
Այդ մասին ասված է համանախագահների հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է մայիսի 15-ին Փարիզում Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ իրենց հանդիպումից հետո:
«Կողմերը քննարկել են խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու տարբերակները:
ԵԱՀԿ Գործող նախագահի Անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը տեղեկացրել է հանդիպման մասնակիցներին շփման գծում տիրող համեմատաբար կայուն իրավիճակի մասին: Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը պատրաստակամություն է հայտնել հնարավորինս արագ վերսկսել ակտիվ բանակցությունները», - ասված է հայտարարության մեջ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին այցը Հայաստան, Ադրբեջան եւ Արցախ կայացել էր 2018 թվականի փետրվարին: Այցից հետո միջնորդները հակամարտող կողմերին կոչ են արել «զերծ մնալ հրահրող հայտարարություններից եւ սադրիչ գործողություներից»։

Посредники встретятся с новым руководством Армении в июне - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ планируют встретиться с новым руководством Армении в июне.
Об этом говорится в заявлении сопредседателей, принятом по итогам встречи с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедьяровым, состоявшейся 15 июня в Париже.
«Стороны обсудили варианты продвижения мирного процесса. Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспшик сообщил участникам встречи об относительно стабильной ситуации на линии соприкосновения. Министр иностранных дел Азербайджана выразил готовность как можно раньше возобновить активные переговоры»,- говорится в заявлении.
Медиамакс отмечает, что последний визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Армению, Азербайджан и Арцах состоялся в феврале 2018 года. После визита посредники призвали стороны конфликта «воздержаться от подстрекательских заявлений и провокационных действий».