Տրամադրված ենք ԵԱՏՄ-ի հետ ակտիվ գործակցության, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սոչիում հայտարարել է, որ հայկական կողմը տրամադրված է ակտիվ փոխգործակցության ԵԱՏՄ գործընկերների հետ:
«ԵԱՏՄ-ի հետ կապված հայ հասարակությունում առկա դիսկուրսը պայմանավորված է նրանով, որ վարչական խնդիրների լուծումը, անցումը դեպի նոր ընդհանուր կարգավորիչ մեխանիզմների, ինչպես նաեւ տարբեր խոչընդոտների առկայությունը դեռեւս չեն արդարացնում բիզնեսի՝ անմիջապես կոնկրետ եւ շոշափելի արդյունքներ ստանալու ակնկալիքները, ինչն ընկած է եվրասիական ինտեգրացիայի գաղափարի հիմքում: Կարծում եմ, որ ԵԱՏՄ երկրների համատեղ ջանքերը եւ ամեն օր տեսանելի արդյունքների հասնելու հետեւողականությունը կարող են կրճատել նման քննարկումների ծավալը»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետը Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստում:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է դրանում եւ ելնում է նրանից, որ նախ եւ առաջ անհրաժեշտ է ապահովել առեւտրատնտեսական համագործակցության աճ, շեշտը դնել բարձր եւ նոր տեխնոլոգիաների վրա, գործնականում ապահովել հավասար պայմաններ տնտեսվարող սուբյեկտների համար:
Անդրադառնալով ՀՀ նոր կառավարության ծրագրին՝ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ արտաքին քաղաքականության մասով փոփոխություններ չեն նախատեսվում:
«Հաստատում եմ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորություններին լիակատար հանձնառությունը, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում»,- նշել է վարչապետը:

Мы настроены на активное взаимодействие с ЕАЭС, заявил Пашинян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в Сочи, что армянская сторона настроена на активное взаимодействие с партнерами по ЕАЭС.
«Имеющийся  в армянском обществе дискурс по части ЕАЭС обусловлен тем, что решение вопросов администрирования, переход к новых общим регулирующим механизмам, а также наличие разных препятствий пока еще не оправдывают ожидания бизнеса получить незамедлительные конкретные и ощутимые результаты, что заложено в основу идеи евразийской интеграции. На мой взгляд, совместные усилия стран ЕАЭС и последовательность в достижении видимых с каждым днем результатов могут сократить объем подобных дискуссий»,- заявил премьер-министр Армении на заседании Высшего Евразийского совета.
Он подчеркнул, что Армения заинтересована в этом и исходит из того, что прежде всего необходимо обеспечить рост торгово-экономичесткого сотрудничества, делать акцент на высоких и новых технологиях, обеспечить на практике равные условия для хозяйственных субъектов.
Говоря о программе нового правительства Армении, Никол Пашинян подчеркнул, что по части внешней политики изменения не предусмотрены.
«Подтверждаю полную приверженность Республики Армения взятым международным обязательствам, в том числе в рамках Евразийского экономического союза»,- отметил премьер-министр.