Տրամադրված ենք ԵԱՏՄ-ի հետ ակտիվ գործակցության, ասել է Փաշինյանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սոչիում հայտարարել է, որ հայկական կողմը տրամադրված է ակտիվ փոխգործակցության ԵԱՏՄ գործընկերների հետ:
«ԵԱՏՄ-ի հետ կապված հայ հասարակությունում առկա դիսկուրսը պայմանավորված է նրանով, որ վարչական խնդիրների լուծումը, անցումը դեպի նոր ընդհանուր կարգավորիչ մեխանիզմների, ինչպես նաեւ տարբեր խոչընդոտների առկայությունը դեռեւս չեն արդարացնում բիզնեսի՝ անմիջապես կոնկրետ եւ շոշափելի արդյունքներ ստանալու ակնկալիքները, ինչն ընկած է եվրասիական ինտեգրացիայի գաղափարի հիմքում: Կարծում եմ, որ ԵԱՏՄ երկրների համատեղ ջանքերը եւ ամեն օր տեսանելի արդյունքների հասնելու հետեւողականությունը կարող են կրճատել նման քննարկումների ծավալը»,- հայտարարել է ՀՀ վարչապետը Եվրասիական բարձրագույն խորհրդի նիստում:
Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է դրանում եւ ելնում է նրանից, որ նախ եւ առաջ անհրաժեշտ է ապահովել առեւտրատնտեսական համագործակցության աճ, շեշտը դնել բարձր եւ նոր տեխնոլոգիաների վրա, գործնականում ապահովել հավասար պայմաններ տնտեսվարող սուբյեկտների համար:
Անդրադառնալով ՀՀ նոր կառավարության ծրագրին՝ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ արտաքին քաղաքականության մասով փոփոխություններ չեն նախատեսվում:
«Հաստատում եմ Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորություններին լիակատար հանձնառությունը, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում»,- նշել է վարչապետը:

We aim for active cooperation with EAEU, says Pashinyan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has stated that Armenia is aiming at active cooperation with EAEU partners.
“The discussion on EAEU in the Armenian society proceeds from the fact that resolution of administrative issues and transition to new, common regulating mechanisms along with presence of certain obstacles have yet to meet the expectations of getting concrete results for business, which is the foundation of Eurasian integration. I believe EAEU members’ joint efforts and consistency in chasing tangible results on a daily basis can put to rest many of these talks,” Pashinyan said at the Eurasian Supreme Council in Sochi.
The Prime Minister also stressed Armenia’s interest in being a part of the mentioned efforts and noted that the priority is to secure growth in economic collaboration, put the emphasis on high and advanced technologies, and provide equal conditions to all business entities.
Touching on the new Armenian government’s program, Nikol Pashinyan has stressed they plan no changes in the foreign policy.