Կգործարկվի ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի ժամանակավոր կիրարկման դրույթը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանն ասել է, որ Հայաստանի կողմից ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի վավերացման գործընթացն ավարտին հասցնելուց եւ այդ մասին ԵՄ կողմին ծանուցելուց հետո հնարավոր կլինի գործարկել համաձայնագրի ժամանակավոր կիրարկման դրույթը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ ժամանակավոր կիրարկման դրույթը, մինչեւ ԵՄ անդամ երկրների կողմից համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերն ավարտին հասցնելը, հնարավորություն կընձեռի կիրարկելու համաձայնագրի դրույթների մեծ մասը։
Կարեն Նազարյանը շեշտել է, որ ԵՄ անդամ երկրները բազմիցս հայտարարել են Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը վավերացնելու իրենց պատրաստակամության եւ քաղաքական կամքի առկայության մասին, իսկ Էստոնիան դարձել է ԵՄ անդամ երկրներից առաջինը, որտեղ այն արդեն մտել է ուժի մեջ։
Փոխնախարարը հավելել է, որ ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունները շարունակական աշխատանք են տանում անդամ երկրներում՝ խթանելու համաձայնագրի վավերացման գործընթացը, սակայն համաձայնագրի՝ ուժի մեջ մտնելու համար յուրաքանչյուր երկիր ունի ներպետական տարբեր ընթացակարգեր։

Начнется временная реализация соглашения Армения-ЕС - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Замминистра иностранных дел Карен Назарян заявил, что после того, как Армения завершит процесс ратификации нового соглашения с ЕС проинфомирует об этом Европейский союз, вступит в силу положение о временной реализации соглашения.
По словам замминистра, перед тем, как страны-члены ЕС завершат внутригосударственные процедуры, необходимые для вступления документа в силу, положение о временной реализации даст возможность реализовать большую часть положений соглашения.
Карен Назарян подчеркнул, что страны-члены ЕС не раз заявляли о наличии политической воли, необходимой для ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, а Эстония стала первой страной, в которой документ уже вступил в силу.
Замминистра добавил, что дипломатические представительства Армении ведут последовательную работу в странах-членах ЕС, чтобы стимулировать процесс ратификации соглашения, однако для вступления соглашения в силу в каждой стране проводятся разные внутригосударственные процедуры.