Գիորգի Կվիրիկաշվիլին եւ Կարեն Կարապետյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Վրաստանի վարչապետներ Կարեն Կարապետյանը եւ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին այսօր Երեւանում կայացած բանակցությունների ավարտին հանդես են եկել հայտարարություններով:
Ներկայացնում ենք դրանց առավել հետաքրքիր հատվածները:
Կարեն Կարապետյանը՝ վստահության եւ լավ տրամադրության մասին
Հայ-վրացական հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում: Այսօր, ինչպես միշտ, մեր հանդիպումն անցել է շատ ջերմ եւ կոնստրուկտիվ մթնոլորտում: Մենք քննարկել ենք եւ՛ մեր երկկողմ հարաբերությունները, եւ՛ տարածաշրջանային հարցեր: Պայմանավորվել ենք քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի մեր երկու բարեկամ երկրների երիտասարդների միջեւ շփումներն ինտենսիվացնենք:
Քննարկել ենք եւ մեր վերաբերմունքը դրսեւորել Վրաստանի իշխանություններին՝ պատմամշակութային ժառանգության պահպանման եւ վերականգնման հարցերի վերաբերյալ:
Բավականին լավ տրամադրությամբ ենք դուրս եկել բանակցություններից:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին՝ Հայաստանի տնտեսական աճի մասին
Իմ գործընկերոջը շնորհավորում եմ Հայաստանում տնտեսական աճի շատ բարձր ցուցանիշի կապակցությամբ: Այս հաջողությունը մեզ ուրախացնում է՝ որպես Հայաստանի բարեկամ ու հարեւան պետություն: Մենք քննարկել ենք այնպիսի կարեւոր ուղղություններ, ինչպիսիք են՝ էներգետիկան, տրանսպորտը, զբոսաշրջությունը, մշակութային հարաբերությունները, արվեստը, կրթությունը եւ, իհարկե, ինչպես նշվեց՝ աշակերտների ու ուսանողների փոխանակման ծրագրերին աջակցությունը:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին Գիորգի Կվիրիկաշվիլին
Մենք պատրաստ ենք Վրաստանի կողմից առավելագույնս օժանդակել երիտասարդների միջեւ նոր հարաբերություններին եւ այս ուղղությամբ իսկապես ունենք շատ անելիքներ: Կարեւոր է նաեւ փորձի փոխանակումը, եւ ուրախ եմ, որ կայցելեմ «Թումո» կենտրոն:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին՝ տարածաշրջանային կապերի եւ Հայաստան-ԵՄ Կապերի մասին
Մենք պատրաստ ենք, որպեսզի Վրաստանի հետ Հայաստանն էլ ավելի ակտիվ մասնակցի բազմակողմանի նախագծերում եւ այս առումով կարող ենք երկկողմ օգուտ ստանալ՝ ելնելով ազատ առեւտրային գոտու եւ պայմանագրերի ցանցից, որոնք ունեն Վրաստանն ու Հայաստանը: Հայաստանի հնարավորությունները եւս Վրաստանի կողմից կօգտագործվեն:
Մենք ողջունում ենք նաեւ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ համակողմանի եւ ընդլայնված պայմանագրի ստորագրման փաստը:

Гиоргий Квирикашвили и Карен Карапетян
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министры Армении и Грузии Карен Карапетян и Гиоргий Квирикашвили выступили с заявлениями по итогам переговоров, состоявшихся сегодня в Ереване.
Представляем наиболее интересные отрывки заявлений премьер-министров.
Карен Карапетян - о доверии и хорошем настроении
Армяно-грузинские отношения продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия. Сегодня, как и всегда, наша встреча прошла в очень теплой и конструктивной атмосфере. Мы обсудили как двусторонние отношения, так и региональные вопросы. Мы договорились принять меры для интенсификации контактов между представителями молодежи наших дружественных стран.
Мы обсудили и высказали властям Грузии свою позицию по вопросам сохранения и восстановления историко-культурного наследия.
Mы закончили переговоры в весьма хорошем настроении.
Гиоргий Квирикашвили - об экономическом росте Армении
Поздравляю своего коллегу с весьма высоким показателем экономического роста Армении. Этот успех радует нас как дружественную страну. Мы обсудили такие важные направления, как энергетика, транспорт, туризм, культурные связи, искусство, образование и, конечно, как было отмечено, содействие программам обмена школьников и студентов.
Гиоргий Квирикашвили Гиоргий Квирикашвили
Грузинская сторона готова оказать максимальное содействие установлению новых отношений между молодежью, и в этом направлении мы должны проделать огромную работу. Также важен обмен опытом, и я рад, что посещу центр «Тумо».
Гиоргий Квирикашвили - о региональных связях и связях Армения-ЕС
Мы готовы к более активному участию в многосторонних проектах вместе с Арменией и в этом плане можем получить обоюдную выгоду, исходя из свободной экономической зоны и договоров, имеющихся между Грузией и Арменией. Возможности Армении будут также использованы Грузией.
Мы приветствуем также факт подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Евросоюзом.