Գիորգի Կվիրիկաշվիլին եւ Կարեն Կարապետյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Վրաստանի վարչապետներ Կարեն Կարապետյանը եւ Գիորգի Կվիրիկաշվիլին այսօր Երեւանում կայացած բանակցությունների ավարտին հանդես են եկել հայտարարություններով:
Ներկայացնում ենք դրանց առավել հետաքրքիր հատվածները:
Կարեն Կարապետյանը՝ վստահության եւ լավ տրամադրության մասին
Հայ-վրացական հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում: Այսօր, ինչպես միշտ, մեր հանդիպումն անցել է շատ ջերմ եւ կոնստրուկտիվ մթնոլորտում: Մենք քննարկել ենք եւ՛ մեր երկկողմ հարաբերությունները, եւ՛ տարածաշրջանային հարցեր: Պայմանավորվել ենք քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի մեր երկու բարեկամ երկրների երիտասարդների միջեւ շփումներն ինտենսիվացնենք:
Քննարկել ենք եւ մեր վերաբերմունքը դրսեւորել Վրաստանի իշխանություններին՝ պատմամշակութային ժառանգության պահպանման եւ վերականգնման հարցերի վերաբերյալ:
Բավականին լավ տրամադրությամբ ենք դուրս եկել բանակցություններից:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին՝ Հայաստանի տնտեսական աճի մասին
Իմ գործընկերոջը շնորհավորում եմ Հայաստանում տնտեսական աճի շատ բարձր ցուցանիշի կապակցությամբ: Այս հաջողությունը մեզ ուրախացնում է՝ որպես Հայաստանի բարեկամ ու հարեւան պետություն: Մենք քննարկել ենք այնպիսի կարեւոր ուղղություններ, ինչպիսիք են՝ էներգետիկան, տրանսպորտը, զբոսաշրջությունը, մշակութային հարաբերությունները, արվեստը, կրթությունը եւ, իհարկե, ինչպես նշվեց՝ աշակերտների ու ուսանողների փոխանակման ծրագրերին աջակցությունը:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին Գիորգի Կվիրիկաշվիլին
Մենք պատրաստ ենք Վրաստանի կողմից առավելագույնս օժանդակել երիտասարդների միջեւ նոր հարաբերություններին եւ այս ուղղությամբ իսկապես ունենք շատ անելիքներ: Կարեւոր է նաեւ փորձի փոխանակումը, եւ ուրախ եմ, որ կայցելեմ «Թումո» կենտրոն:
Գիորգի Կվիրիկաշվիլին՝ տարածաշրջանային կապերի եւ Հայաստան-ԵՄ Կապերի մասին
Մենք պատրաստ ենք, որպեսզի Վրաստանի հետ Հայաստանն էլ ավելի ակտիվ մասնակցի բազմակողմանի նախագծերում եւ այս առումով կարող ենք երկկողմ օգուտ ստանալ՝ ելնելով ազատ առեւտրային գոտու եւ պայմանագրերի ցանցից, որոնք ունեն Վրաստանն ու Հայաստանը: Հայաստանի հնարավորությունները եւս Վրաստանի կողմից կօգտագործվեն:
Մենք ողջունում ենք նաեւ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ համակողմանի եւ ընդլայնված պայմանագրի ստորագրման փաստը:

Giorgi Kvirikashvili and Karen Karapetyan
Yerevan/Mediamax/. Armenian and Georgian Prime Ministers Karen Karapetyan and Giorgi Kvirikashvili have made statements after concluding the negotiations in Yerevan today.
We present the most noteworthy parts of the statements.
Karen Karapetyan highlights trust and good mood
“The Armenian-Georgian relations continue to develop in the atmosphere of mutual trust. Today, as always, our meeting passed in a very warm and constructive atmosphere. We have discussed both bilateral relations and regional issues. Additionally, we have agreed to take steps with a view to boosting communication between young people in our two friendly countries.
We have also discussed and formulated our approaches in the issue of preserving and rehabilitating the Armenian historical and cultural heritage in Georgia.
We came out of negotiations with a good mood.”
Giorgi Kvirikashvili remarks on Armenia’s economic growth
“I congratulate my colleague on the high rate of economic growth in Armenia. We are pleased with this success as a friendly and neighborly nation. We focused on important areas such as energy, transport, tourism, cultural exchanges, arts, education and, of course, student exchange programs.
Giorgi Kvirikashvili Giorgi Kvirikashvili
The Georgian side is prepared to promote new relationships between young people, and we have a lot to do in this field. It is likewise important to exchange experience, and in this regard, I am happy to visit the Tumo Center.”
Giorgi Kvirikashvili talks regional relations and Armenia-EU ties
“We look forward to Armenia’s participation in multilateral projects with Georgia, and we consider that both countries can benefit from the network of free trade zones and the existing contractual framework. In this respect, Georgia can benefit from Armenia’s opportunities.
We also welcome the signing of the comprehensive and enhanced partnership agreement between Armenia and the European Union.”