Հայաստանն ու Լիբանանը «կանգնած են միմյանց կողքին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը «դրական եւ կառուցողական» է որակել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Երեւանում կայացած բանակցությունները:
«Մեր հանդիպումն անցավ ջերմ ու բարեկամական մթնոլորտում, ինչն արտացոլում է մեզ միավորող մարդկային ամուր կապերը, հայ եւ լիբանանցի ժողովուրդների առանձնահատուկ հարաբերություններն ու հատկապես հայկական արմատներով մեծաթիվ լիբանանցիների առկայությունը: Այդ ներկայացուցիչներից շատերն այսօր ուղեկցում են ինձ՝ Լիբանանի կառավարության նախարարներ եւ պատգամավորներ»,- ասել է Միշել Աունը:
Լիբանանի նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Սերժ Սարգսյանին միջազգային ատյաններում Լիբանանի խնդիրների կողքին գտնվելու համար, եւ վստահեցրել, որ Լիբանանն իր հերթին կանգնած է Հայաստանի կողքին:
«Բանակցությունների ընթացքում անդրադարձանք Լիբանանին ուղղված իսրայելական սպառնալիքներին, որոնք առնչվում են բացառիկ տնտեսական գոտու նավթային մեր իրավունքներին, բաժանարար պատի կառուցմանը, որը հասնում է հարավային մեր սահմանին մոտ գտնվող վիճելի կետերին: Հաստատեցի, որ Լիբանանը պաշտպանել է իր ցամաքային ու ծովային սահմաններն օրինական բոլոր միջոցներով, եւ այդ գործում մենք ապավինում ենք միջազգային ընտանիքի մեր բարեկամներին՝ նրանցից ակնկալելով աջակցություն այդ սպառնալիքները դիմակայելու եւ իրավիճակը չսրելու խնդրում»,- ասել է Միշել Աունը:
Ինչ վերաբերում է Երուսաղեմի խնդրին, ապա ՀՀ նախագահն ասել է, որ ամենակարեւորը բանակցային գործընթացն է, եւ ուժի կիրառմամբ այդպիսի խնդիրները չեն կարող լուծվել:
«Հպարտ եմ, որ Հայաստանը կարողացել է իր համեստ ներդրումն ունենալ բարեկամ Լիբանանի կայունության եւ անվտանգության ապահովման գործում՝ երկրի հարավում տեղակայված՝ ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելությանը հայկական խաղաղապահների մասնակցությամբ»,- հավելել է ՀՀ նախագահը:
Միշել Աունն ընդունել է Սերժ Սարգսյանը հրավերը՝ աշնանը Հայաստան գալու եւ մասնակցելու Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին:

Армения и Ливан «поддерживают друг друга» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Ливана Мишель Аун назвал состоявшиеся в Армении переговоры с президентом Сержем Саргсяном «положительными и конструктивными».
«Наша встреча прошла в теплой и дружественной атмосфере, отражающей тесные связи, особые отношения между армянским и ливанским народами и, в частности, большое число ливанцев с армянскими корнями. Многие из них, в том числе министры правительства Ливана и депутаты, сегодня сопровождают меня»,- заявил Мишель Аун.
Президент Ливана поблагодарил Сержа Саргсяна за поддержку Ливана в международных инстанциях и заверил, что Ливан, в свою очередь, поддерживает Армению.
«В ходе переговоров мы коснулись угроз Израиля против Ливана, связанных с нашими правами на нефть в пределах исключительной экономической зоны, строительства заградительной стены, достигающей до спорных территорий на юге нашей границы. Я утверждаю, что Ливан защищал свои сухопутные и морские границы всеми законными средствами, и в этом вопросе мы надеемся на наших друзей из международной семьи, ожидая от них поддержку в вопросе противостояния этим угрозам и предотвращения дальнейшего обострения ситуации»,- отметил Мишель Аун.
Коснувшись проблемы статуса Иерусалима, президент Армении заявил, что самым важным является переговорный процесс, и такие вопросы не могут решаться с применением силы.
«Горжусь тем, что Армения внесла свой скромный вклад в вопросе обеспечения стабильности и безопасности дружественного Ливана: армянские миротворцы участвуют в миссии ООН ЮНИФИЛ на юге страны»,- добавил президент Армении.
Мишель Аун принял предложение Сержа Саргсяна принять участие в саммите Франкофонии, который состоится в Ереване.