Նալբանդյան. ԵԱՀԿ գրասենյակի փակումը բացասական նախադեպ ստեղծեց - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ «ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի փակումը շատ բացասական նախադեպ ստեղծեց»:
«Գրասենյակի փակման հետեւանքներն առնչվում են ԵԱՀԿ բուն էությանը, որի նպատակն է խնդիրները հանգուցալուծել երկխոսության ու համագործակցության միջոցով, այլ ոչ թե մասնակից մի պետության դիրքորոշումը պարտադրելու միջոցով` ի վնաս մյուսներին եւ ողջ կազմակերպության»,- հայտարարել է Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը:
«ԵԱՀԿ հանձնառությունները չհարգելուց եւ կազմակերպության գրասենյակը սեփական երկրում փակելուց հետո Ադրբեջանը թիրախավորեց եւ փակեց ԵԱՀԿ վերջին լիարժեք գործող առաքելությունը տարածաշրջանում: Առանձնահատուկ ցավալի է, որ գրասենյակը փակվեց` ի հեճուկս դրա պահպանման ցանկության ու այդ ուղղությամբ գործադրած շարունակական ջանքերի՝ ինչպես ընդունող երկրի, այնպես էլ ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր երկրների կողմից, բացառությամբ Ադրբեջանի»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա հիշեցրել է, որ ԵԱՀԿ գերմանական եւ ավստրիական նախագահությունները հերքել են Ադրբեջանի՝ երեւանյան գրասենյակի հասցեին հնչեցրած մեղադրանքները:

Yerevan /Mediamax/. Minister of Foreign Affairs of Armenia Edward Nalbandian announced that "the closure of OSCE Office in Yerevan set a very negative precedent.”
“The consequences of the closure of OSCE Office in Yerevan affected the essence of OSCE, which is aimed at settling issues through dialogue and cooperation instead of forcing a state’s position to the detriment of other participating states and the organization as whole,” Edward Nalbandian announced during his speech at the session of the OSCE Ministerial Council.
“Having disrespected OSCE commitments and closed OSCE Office in Azerbaijan, this country targeted and closed the last fully operating OSCE Mission in the region. It is especially regrettable that the office was closed despite the willingness and efforts of Armenia and all OSCE participating states (except for Azerbaijan), directed at keeping the structure,” Edward Nalbandian noted.
He reminded that OSCE German and Austrian chairmanships denied the allegations of Azerbaijan against OSCE Office in Yerevan.
Armenian FM emphasized that Yerevan is committed to continuing close cooperation within the frames of OSCE.