Նալբանդյան. ԵԱՀԿ գրասենյակի փակումը բացասական նախադեպ ստեղծեց - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ «ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի փակումը շատ բացասական նախադեպ ստեղծեց»:
«Գրասենյակի փակման հետեւանքներն առնչվում են ԵԱՀԿ բուն էությանը, որի նպատակն է խնդիրները հանգուցալուծել երկխոսության ու համագործակցության միջոցով, այլ ոչ թե մասնակից մի պետության դիրքորոշումը պարտադրելու միջոցով` ի վնաս մյուսներին եւ ողջ կազմակերպության»,- հայտարարել է Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ մասնակից երկրների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպմանը:
«ԵԱՀԿ հանձնառությունները չհարգելուց եւ կազմակերպության գրասենյակը սեփական երկրում փակելուց հետո Ադրբեջանը թիրախավորեց եւ փակեց ԵԱՀԿ վերջին լիարժեք գործող առաքելությունը տարածաշրջանում: Առանձնահատուկ ցավալի է, որ գրասենյակը փակվեց` ի հեճուկս դրա պահպանման ցանկության ու այդ ուղղությամբ գործադրած շարունակական ջանքերի՝ ինչպես ընդունող երկրի, այնպես էլ ԵԱՀԿ մասնակից բոլոր երկրների կողմից, բացառությամբ Ադրբեջանի»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա հիշեցրել է, որ ԵԱՀԿ գերմանական եւ ավստրիական նախագահությունները հերքել են Ադրբեջանի՝ երեւանյան գրասենյակի հասցեին հնչեցրած մեղադրանքները:

Налбандян: Закрытие офиса ОБСЕ создало негативный прецедент - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил, что «закрытие ереванского офиса ОБСЕ создало очень негативный прецедент».
«Последствия закрытия офиса связаны непосредственно с сущностью ОБСЕ, целью которой является разрешение вопросов посредством диалога и сотрудничества, а не навязыванием мнения государства-участника в ущерб остальным и всей организации»,- заявил Эдвард Налбандян, выступая на встрече министров иностранных дел государств-участников ОБСЕ.
«После невыполнения обязательств перед ОБСЕ и закрытия офиса организации в собственной стране, Азербайджан взял под прицел Армению и закрыл последнюю полностью функционирующую миссию ОБСЕ в регионе. Особенное сожаление вызывает тот факт, что офис закрылся, несмотря на желание сохранить его и приложенные в данном направлении продолжительные усилия как принимающей страны, так и всех государств-участников ОБСЕ, за исключением Азербайджана»,- отметил Эдвард Налбандян.
Он напомнил, что немецкое и австрийское председательства ОБСЕ опровергли обвинения Азербайджана, озвученные в адрес ереванского офиса ОБСЕ.
Министр подчеркнул, что Ереван решительно настроен на продолжение тесного сотрудничества в рамках ОБСЕ.