ԵՄ-ն կարեւորում է ՀՀ-ի հետ համաձայնագրի ճիշտ իրագործումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրված «Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը շատ կարեւոր է եւ համագործակցության նոր դուռ է բացում»։
«Այս փաստաթղթի ստորագրումը փոխադարձ հաջողություն է բոլորիս համար, եւ շատ կարեւոր է, որ այն լավագույնս կյանքի կոչվի։ Այսօր արդեն պատրաստում ենք անհրաժեշտ հիմքերը»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին:
Դեսպանի խոսքով՝ համաձայնագրի ճիշտ եւ արդյունավետ իրագործման արդյունքում Հայաստանի քաղաքացիները մեծապես կշահեն։
«Համաձայնագրով մարդու իրավունքները ավելի լավ պաշտպանված կլինեն, կամրապնդվի օրենքի գերակայությունը։ ԵՄ-ն կկիսի իր փորձը լավ կառավարման ոլորտում։ Այս համաձայնագիրը կբերի նաեւ տնտեսական օգուտներ, կարող է նպաստել Եվրամիության կողմից Հայաստանում ներդրումների եւ առեւտրի աճին»,- ասել է նա։
Պյոտր Սվիտալսկին տեղեկացրել է, որ Եվրամիությունը պատրաստվում է 25%-ով ավելացնել Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը։

ЕС придает важность правильной реализации соглашения с Арменией - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Руководитель делегации ЕС в Армении Петр Свитальский заявил сегодня, что подписанное 24 ноября в Брюсселе ««Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве» очень важно и открывает новую дверь для сотрудничества»».
«Подписание этого документа является взаимным успехом для всех нас, и очень важно, чтобы соглашение наилучшим образом было претворено в жизнь. Сегодня мы уже готовим необходимые основы»,- отметил Петр Свитальский.
По словам посла, граждане Армении останутся в большом выигрыше от правильной и эффективной реализации соглашения.
«Права человека будут лучше защищены, укрепится верховенство закона. ЕС поделится своим опытом в сфере эффективного управления. Соглашение принесет также экономические выгоды и будет способствовать росту торговли и инвестиций из ЕС в Армению»,- заметил он.