ԵՄ-ն կարեւորում է ՀՀ-ի հետ համաձայնագրի ճիշտ իրագործումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրված «Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը շատ կարեւոր է եւ համագործակցության նոր դուռ է բացում»։
«Այս փաստաթղթի ստորագրումը փոխադարձ հաջողություն է բոլորիս համար, եւ շատ կարեւոր է, որ այն լավագույնս կյանքի կոչվի։ Այսօր արդեն պատրաստում ենք անհրաժեշտ հիմքերը»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին:
Դեսպանի խոսքով՝ համաձայնագրի ճիշտ եւ արդյունավետ իրագործման արդյունքում Հայաստանի քաղաքացիները մեծապես կշահեն։
«Համաձայնագրով մարդու իրավունքները ավելի լավ պաշտպանված կլինեն, կամրապնդվի օրենքի գերակայությունը։ ԵՄ-ն կկիսի իր փորձը լավ կառավարման ոլորտում։ Այս համաձայնագիրը կբերի նաեւ տնտեսական օգուտներ, կարող է նպաստել Եվրամիության կողմից Հայաստանում ներդրումների եւ առեւտրի աճին»,- ասել է նա։
Պյոտր Սվիտալսկին տեղեկացրել է, որ Եվրամիությունը պատրաստվում է 25%-ով ավելացնել Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը։

EU Ambassador highlights benefits of the new agreement - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski stated today that “the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement holds huge importance and opens a new door for cooperation”.
The agreement was signed on November 24 in Brussels.
“The signing of this document is a mutual success for all of us, and it is very important to implement it in the best possible way. We are already preparing the necessary basics,” said Piotr Switalski.
According to the Ambassador, Armenian citizens will benefit greatly from exact, efficient execution of the agreement.
“The agreement provides for better protection of human rights and reinforces the rule of law. The EU will share its experience in good governance. This agreement will also have economic benefits, as it can promote EU investment in Armenia and boost trade,” he said.
Ambassador Switalski also noted that the European Union is going to increase financial assistance to Armenia by 25%.