Նախագահը կմեկնի Բրյուսել՝ ԱլԳ գագաթաժողովին - Mediamax.am
Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի նոյեմբերի 23-24-ը կայանալիք Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության եւ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովներին:
Այցի շրջանակում ՀՀ նախագահը հանդիպումներ կունենա նաեւ Բելգիայի թագավոր Ֆիլիպի եւ վարչապետ Շառլ Միշելի հետ:
Մեդիամաքսը նշում է, որ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովում նախատեսվում է ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրումը:
Նոյեմբերի 21-ին Մեդիամաքսի հավաստի աղբյուրը Եվրոպական հանձնաժողովում հայտնել էր, որ Հայաստանի եւ Եվրոպական Միության միջեւ նոր համաձայնագրի ստորագրմանը ոչ մի խոչընդոտ այլեւս չկա, եւ այն հաստատ ստորագրվելու է նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում կայանալիք Արեւելյան Հարեւանության գագաթաժողովի ընթացքում։
Աղբյուրը հայտնել էր, որ ԵՄ բոլոր պետություններն արդեն լիազորել են Եվրոպական հանձնաժողովին ԵՄ-ի անունից ստորագրելու այդ փաստաթուղթը։

Armenian President to attend EaP Summit in Brussels - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan will travel to Brussels today for a working visit.
Serzh Sargsyan will participate in the European People’s Party (EPP) and the Eastern Partnership (EaP) summits on November 23-24.
In the framework of this visit, the President of Armenia will have meetings with King Philippe of Belgium and Belgian Prime Minister Charles Michel.
Signing of the new Armenia-EU agreement is expected to take place at the EaP Summit.
On November 21, Mediamax was informed by a reliable source at European Comission that there are no obstacles left to signing of the new agreement between Armenia and the European Union, and the document will be certainly signed at the EaP Summit on November 24 in Brussels.
The source also stated that all EU member states already authorized the European Commission to sign the agreement on behalf of the EU.