Երեւանը Քիշնեւի հետ գործակցության լավ հեռանկարներ է տեսնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Մոլդովայի համագործակցության համար լավ հեռանկարներ կան:
«Դրա համար առկա են բոլոր պայմանները, իսկ ամենակարեւորը՝ բարեկամությունը, վստահությունը, համագործակցությունը եւ, իհարկե, ստեղծարար գործընկերությունը ամրապնդելու մեր երկրների ժողովուրդների ցանկությունը»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ ամփոփելով պաշտոնական այցով Երեւան ժամանած՝ Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ բանակցությունները։
ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ քննարկումների ընթացքում փոխադարձ ցանկություն է հայտնվել իրացնելու երկկողմ կապերի մեծ ներուժը:
«Անցած տարի Քիշնեւում Հայաստանի դեսպանություն հիմնելու մասին որոշումը դիտարկում ենք որպես գործնական քայլ այդ ուղղությամբ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով տնտեսական ոլորտում համագործակցության՝ ՀՀ նախագահն ասել է.
«Չնայած այն փաստին, որ Հայաստանի եւ Մոլդովայի միջեւ 2017թ․ առաջին ինն ամիսների առեւտրաշրջանառությունը նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 33%-ով, ընդ որում՝ հայկական արտադրանքի արտահանումը՝ 2,1 անգամ, մենք չենք կարող բավարարվել դրանով, եւ անհրաժեշտ է աջակցություն ցուցաբերել բիզնեսին, որպեսզի աճի այդ միտմանը հաղորդենք կայուն բնույթ»:

Ереван видит хорошие перспективы сотрудничества с Кишиневом - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня, что для сотрудничества Армении и Молдовы есть хорошие перспективы.
«Для этого есть все условия, а главное – желание народов наших стран укреплять дружбу, доверие, сотрудничество и, конечно, созидательное партнерство»,- отметил Серж Саргсян, подводя итоги переговоров с президентом Молдавии Игорем Додоном, прибывшим с официальным визитом в Ереван.
Президент Армении подчеркнул, что в ходе обсуждений было выражено обоюдное желание использовать большой потенциал двусторонних отношений.
«Решение об учреждении в прошлом году посольства Армении в Кишиневе мы рассматриваем как практический шаг в этом направлении»,- отметил Серж Саргсян.
Говоря о сотрудничестве в экономической сфере, президент Армении отметил:
«Несмотря на тот факт, что по сравнению с прошлым периодом за первые 9 месяцев 2017 года товарооборот между Арменией и Молдовой вырос на 33%, при этом экспорт армянской продукции – в 2,1 раза, мы не можем довольствоваться этим и необходимо оказать поддержку бизнесу, чтобы придать этой тенденции роста устойчивый характер».