Երեւանը Քիշնեւի հետ գործակցության լավ հեռանկարներ է տեսնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի եւ Մոլդովայի համագործակցության համար լավ հեռանկարներ կան:
«Դրա համար առկա են բոլոր պայմանները, իսկ ամենակարեւորը՝ բարեկամությունը, վստահությունը, համագործակցությունը եւ, իհարկե, ստեղծարար գործընկերությունը ամրապնդելու մեր երկրների ժողովուրդների ցանկությունը»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը՝ ամփոփելով պաշտոնական այցով Երեւան ժամանած՝ Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնի հետ բանակցությունները։
ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ քննարկումների ընթացքում փոխադարձ ցանկություն է հայտնվել իրացնելու երկկողմ կապերի մեծ ներուժը:
«Անցած տարի Քիշնեւում Հայաստանի դեսպանություն հիմնելու մասին որոշումը դիտարկում ենք որպես գործնական քայլ այդ ուղղությամբ»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով տնտեսական ոլորտում համագործակցության՝ ՀՀ նախագահն ասել է.
«Չնայած այն փաստին, որ Հայաստանի եւ Մոլդովայի միջեւ 2017թ․ առաջին ինն ամիսների առեւտրաշրջանառությունը նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 33%-ով, ընդ որում՝ հայկական արտադրանքի արտահանումը՝ 2,1 անգամ, մենք չենք կարող բավարարվել դրանով, եւ անհրաժեշտ է աջակցություն ցուցաբերել բիզնեսին, որպեսզի աճի այդ միտմանը հաղորդենք կայուն բնույթ»:

Yerevan views prospects to cooperate with Chisinau - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said today that Armenia and Moldova have all prerequisites for cooperation.
“We have all prerequisites, including the friendship, mutual trust and cooperation between the two nations, and of course, our common desire to strengthen creative partnership,” Serzh Sargsyan said, summarizing the negotiations with President of Moldova Igor Dodon, who is currently on official visit to Armenia.
Armenian President emphasized that the negotiations featured the commitment of both sides to develop the potential of bilateral ties.
“In our view, our decision last year on the establishment of Embassy of Armenia in Chisinau was a practical step in that direction,” Serzh Sargsyan said.
Touching upon cooperation in the sector of economy, President of Armenia said:
“It is still necessary to support businesses to provide sustainable growth, despite the fact that the trade turnout between Armenia and Moldova has increased by 33% (with exports of Armenian production by 2,1%) in the first 9 months of 2017 as compared to the results of the same period last years.”