Էդուարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ-իսրայելական հարաբերությունների զարգաման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը, ապակենտրոնացված փոխգործակցությունը, մշակութային շփումների աշխուժացումն ու զբոսաշրջության խթանմանն առնչվող մի շարք հարցեր են քննարկել նոյեմբերի 6-ին Թել-Ավիվում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ, Հայաստան-Իսրայել խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովը:
Էդուարդ Նալբանդյանն ընդգծել է միջխորհրդարանական կապերի հետագա ընդլայնման կարեւորությունը՝ այս համատեքստում արժեւորելով երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի համագործակցությունը, «Հայաստան–Իսրայել» հասարակական ֆորումի գործունեությունը։
Անդրադարձ է կատարվել հայ-հրեական պատմական առնչություններին, Իսրայելի հայկական համայնքի եւ Հայաստանի հրեական համայնքի գործունեությանը։
Հայաստանի արտգործնախարարն ու Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակը մտքեր են փոխանակել մի շարք հրատապ տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։

Tali Ploskov and Edward Nalbandian
Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian and Israeli Knesset Deputy Speaker, Head of Israel-Armenia Parliamentary Friendship Group Tali Ploskov met in Tel Aviv on November 6 and discussed a number of issues related to efforts in development of Armenia-Israel relations, as well as decentralized collaboration, enhancement of cultural contacts, and promotion of tourism.
Edward Nalbandian stressed the importance of further expansion of inter-parliamentary ties and showcased cooperation between friendship groups in parliaments of both countries and the activity of Armenia-Israel public forum in this context.
The parties touched on historic contacts between Armenian and Jewish people, as well as activities of the Armenian community in Israel and the Jewish community in Armenia.