Էդուարդ Նալբանդյանը հանդիպել է Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ-իսրայելական հարաբերությունների զարգաման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը, ապակենտրոնացված փոխգործակցությունը, մշակութային շփումների աշխուժացումն ու զբոսաշրջության խթանմանն առնչվող մի շարք հարցեր են քննարկել նոյեմբերի 6-ին Թել-Ավիվում ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ, Հայաստան-Իսրայել խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովը:
Էդուարդ Նալբանդյանն ընդգծել է միջխորհրդարանական կապերի հետագա ընդլայնման կարեւորությունը՝ այս համատեքստում արժեւորելով երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամական խմբերի համագործակցությունը, «Հայաստան–Իսրայել» հասարակական ֆորումի գործունեությունը։
Անդրադարձ է կատարվել հայ-հրեական պատմական առնչություններին, Իսրայելի հայկական համայնքի եւ Հայաստանի հրեական համայնքի գործունեությանը։
Հայաստանի արտգործնախարարն ու Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակը մտքեր են փոխանակել մի շարք հրատապ տարածաշրջանային հարցերի շուրջ։

Эдвард Налбандян встретился с вице-спикером израильского Кнессета
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян и вице-спикер израильского Кнессета, руководитель парламентской группы дружбы Армения-Израиль Тали Плосков обсудили 6 ноября в Тель-Авиве шаги, предпринимаемые в направлении развития армяно-израильских отношений, децентрализованное взаимодействие, активизацию культурного общения и ряд вопросов, связанных со стимулированием туризма.
Эдуард Налбандян подчеркнул важность дальнейшего расширения межпарламентских связей, отметив в этом контексте сотрудничество групп дружбы, действующих в парламентах двух стран, и деятельность общественного форума «Армения-Израиль».
Обсуждались также армяно-еврейские исторические связи, деятельность армянской общины Израиля и еврейской общины Армении.
Министр иностранных дел Армении и вице-спикер израильского Кнессета обменялись мыслями вокруг ряда актуальных региональных вопросов.