ՀՀ նախագահը խոսել է ֆաշիզմի դեմ պայքարի կարեւորության մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր համոզվածություն է հայտնել, որ Մեծ Հաղթանակի առաջիկա հոբելյանը եւս մեկ առիթ է՝ հարգելու ֆաշիզմի դեմ պայքարում զոհվածների հիշատակը:
Այս մասին նախագահն ասել է Սոչիում կայացած ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում:
«Հայաստանում չկա որեւէ ընտանիք, որի կողքով անցած լինի այդ ողբերգությունը. առաջնագիծ զորակոչված յուրաքանչյուր երկրորդ հայը հետ չի վերադարձել: Սա նաեւ լավ առիթ է ֆաշիզմի գաղափարախոսության վերակենդանացման փորձերի, աշխարհում քսենոֆոբիայի եւ ռասիզմի տարածման դեմ համագործակցաբար հանդես գալու համար:
Հայաստանը բազմիցս ընդգծել է միջազգային հանրության ջանքերի համախմբման անհրաժեշտությունը այնպիսի դրսեւորումների դեմ պայքարում, ինչպիսիք են միջազգային ահաբեկչությունը, ծայրահեղականությունը եւ կազմակերպված հանցավորությունը»,- հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով ԱՊՀ շրջանակում կազմակերպվող միջոցառումներին՝ նախագահը նշել է, որ հաջորդ տարի նախատեսվում է հայկական Գորիս քաղաքը հայտարարել Համագործակցության մշակութային մայրաքաղաք:
«Հրավիրում ենք ԱՊՀ երկրների ներկայացուցիչներին մասնակցելու այն միջոցառումներին, որոնք այդ տարվա ընթացքում կանցկացվեն Հայաստանի Սյունիքի մարզի այդ հրաշալի անկյունում»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Президент Армении отметил важность борьбы c реанимацией фашизма - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян выразил сегодня убеждение в том, что предстоящий юбилей Великой победы – еще один повод почтить память погибших в борьбе против фашизма.
Об этом президент заявил на заседании Совета глав государств СНГ в Сочи.
«В Армении нет ни одной семьи, которую бы обошла эта трагедия: каждый второй армянин, призванный на фронт, не вернулся. Это также хороший повод сообща выступить против попыток реанимации идеологии фашизма, распространения ксенофобии и расизма в мире.
Армения неоднократно отмечала необходимость сплочения усилий международного сообщества в противостоянии таким проявлениям, как международный терроризм, экстремизм и организованная преступность»,- заявил Серж Саргсян.
Говоря о намеченных в рамках СНГ мероприятиях, президент отметил, что в следующем году планируется объявить армянский город Горис культурной столицей Содружества.
«Приглашаем представителей стран СНГ на мероприятия, которые пройдут в течение года в этом прекрасном уголке Сюникского марза Армении»,- отметил Серж Саргсян.