Աշոտ Հովակիմյանը եւ Օլգա Ալգաերովան
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանն ասել է, որ Հայաստանն ակտիվ քայլեր է ձեռնարկում երկրի զարգացման հետագա ընթացքը ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակների օրակարգին համապատասխանեցնելու հարցում։
Այս մասին փոխնախարարն ասել է Ժնեւում՝ ՄԱԿ Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի նորանշանակ գործադիր քարտուղար Օլգա Ալգաերովայի հետ հանդիպմանը:
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ կողմերը երկուստեք գոհունակություն են արձանագրել Հայաստանի եւ ՄԱԿ Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի միջեւ կայուն համագործակցության մակարդակի եւ մի շարք ծրագրերի հաջող ընթացքի վերաբերյալ:
ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով Բարձր հանձնակատարի ծրագրի Գործադիր կոմիտեի նստաշրջանի ընթացքում Աշոտ Հովակիմյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանը, ապաստան տրամադրելով շուրջ 22 հազար փախստականների, բնակչության թվի հարաբերակցությամբ երրորդն է Եվրոպայում` Սիրիայից փախստականներ ընդունող երկրների շարքում:
Մյուս կողմից, փոխնախարարը նշել է, որ ի լրումն Հայաստանի իշխանությունների ջանքերի, անհրաժեշտ է միջազգային հանրության եւ դոնոր կազմակերպությունների աջակցությունը։

Ашот Овакимян и Ольга Алгаерова
Ереван /Медиамакс/. Заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян заявил, что Армения предпринимает активные шаги в направлении введения в соответствие Повестки дня в области устойчивого развития с дальнейшим развитием страны.
Об этом замминистра заявил в Женеве на встрече с новым исполнительным секретарем Европейской экономической комиссии ООН Ольгой Алгаеровой.
Согласно сообщению МИД, стороны отметили взаимное удовлетворение стабильным уровнем сотрудничества между Арменией и Европейской экономической комиссией ООН и успешной реализацией ряда программ.
На сессии Исполнительного комитета Программы Верховного комиссара ООН по делам беженцев Ашот Овакимян напомнил, что Армения, предоставившая убежище около 22 000 беженцам, является третьей в Европе среди стран, принявших беженцев из Сирии.
С другой стороны, замминистра отметил, что в дополнение к усилиям властей Армении необходима помощь международного сообщества и донорских организаций.