ՀՀ եւ Իրաքի ԱԳ նախարարները խոսել են Քուրդիստանի հանրաքվեի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի եւ Իրաքի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Իբրահիմ Ալ Ջաաֆարին Նյու Յորքում կայացած հանդիպմանը քննարկել են միջազգային հարթակներում համագործակցության սերտացման հնարավորությունները:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի ակտիվացման ուղիները՝ կարեւորելով հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը, որի հերթական նիստը կգումարվի Երեւանում սեպտեմբերի 25-26-ին:
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն, Իրաքի արտգործնախարարը ներկայացրել է Իրաքում առկա իրավիճակը եւ կենտրոնական իշխանությունների մոտեցումները Քուրդիստանում ծրագրված հանրաքվեի առնչությամբ։

Yerevan /Mediamax/. Ministers of Foreign Affairs of Armenia and Iraq Edward Nalbandian and Ibrahim Al-Jaafari had a meeting in New York and discussed the opportunities of strengthening cooperation on international platforms.
The parties discussed the possible activation of bilateral trade and economic ties between Armenia and Iraq, attaching special importance to the operation of Armenia-Iraq Intergovernmental Committee, which will held its next session on September 25-26, Yerevan.
According to Armenian Ministry of Foreign Affairs, Iraqi FM introduced Edward Nalbandian to the current situation in Iraq and central government’s approach on the planned referendum in Kurdistan.