ԵՄ-ն «լուրջ եւ խոստումնալից» է որակում ՀՀ-ի հետ նոր համաձայնագիրը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ «նախապատրաստվում են շատ լուրջ իրադարձության՝ Հայաստան-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրմանը, որը համագործակցության նոր էջ է լինելու»:
Այս մասին դեսպանն ասել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը:
Պյոտր Սվիտալսկին հավաստիացրել է, որ իրենց կողմից արվելու է ամեն ինչ, որպեսզի գործակցության բոլոր ուղղությունները նոր որակ ստանան: Ըստ դեսպանի՝ Միասնական աջակցության շրջանակային փաստաթուղթը «շատ խոստումնալից է եւ նոր տարրեր է ներառելու»:
«Մենք մեծապես աջակցում ենք բարեփոխումների ձեր օրակարգին: Արտաքին փորձագետների միջոցով մանրամասն վերլուծել ենք ձեր բարեփոխումների ծրագիրը: Դա հավակնոտ ծրագիր է, հիմա մենք մտածում ենք, թե ինչպես Հայաստանում մեր գործողություններն ավելի հարմարեցնենք բարեփոխումների ձեր օրակարգին: Մենք ցանկանում ենք գումարներ ներդնել այնտեղ, որտեղ գտնում եք, որ բարեփոխումներն արդյունավետ կլինեն»,- նշել է դեսպանը:
Կարեն Կարապետյանն էլ նկատել է, որ Եվրամիության կողմից համագործակցությունն ու աջակցությունը բարեփոխումների ծրագրին՝ հետեւողական ու հաստատակամ լինելու լրացուցիչ լիցք է հաղորդում:
«Ուզում եմ հավաստիացնել, որ մենք գիտենք, պատկերացնում ենք՝ ինչպես պետք է մեր երկիրը փոխենք ու գիտենք նաեւ մեր խնդիրներն ու թերությունները»,- ասել է վարչապետը:

ЕС считает «многообещающим» новое соглашение с Арменией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Руководитель делегации Евросоюза в Армении Петр Свитальски заявил сегодня, что «делегация готовится к весьма серьезному событию – подписанию нового соглашения Армения-ЕС, которое станет новой страницей сотрудничества».
Об этом посол заявил на встрече с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном.
Петр Свитальски заверил, что с их стороны будет сделано все, чтобы все направления сотрудничества обрели новое качество. По мнению посла, рамочный документ о всестороннем и расширенном сотрудничестве является «многообещающим и будет содержать новые элементы».
«Мы поддерживаем вашу повестку реформ. С помощью внешних экспертов мы досконально изучили вашу программу реформ. Это амбициозная программа, сейчас мы размышляем о том, каким образом согласовать наши действия с вашей повесткой реформ. Мы хотим инвестировать суммы там, где, на наш взгляд, реформы будут эффективны»,- отметил посол.
«Хочу заверить, что мы имеем представление о том, как нужно менять нашу страну и также знаем свои проблемы и недостатки»,- отметил премьер-министр Армении.