Նալբանդյանը կհանդիպի Արեւելյան գործընկերության գործընկերներին - Mediamax.am
Այսօր Էստոնիաի մայրաքաղաքում կկայանա Եվրոպական միության եւ Արեւելյան գործընկերության ԱԳ նախարարների հանդիպումը:
Արեւելյան գործընկերության երկրների արտաքին գործերի նախարարների վերջին հանդիպումը կայացել էր հուլիսի 10-ին՝ Քիշնեւում: Այդ հանդիպմանը անդրադառնալով նոյեմբերին Բրյուսելում նախապատրաստվող Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը կարեւորել է Եզրափակիչ հռչակագրի նախագծի մշակումը:
«Հայաստանը պատրաստ է իր ներդրումն ունենալու այնպիսի մի փաստաթղթի մշակմանը, որը կարտացոլի համագործակցության իրական էությունը եւ կուղղորդի գալիք տարիների մեր ջանքերը: Ռիգայի հռչակագրի համաձայնեցված լեզուն կարող է հիմք ծառայել խնդրահարույց հարցերը հաղթահարելու համար: Կիսում եմ այն գործընկերների կարծիքը, ովքեր համոզված են, որ կարիք չկա բարդացնելու գալիք գագաթաժողովի մթնոլորտը այնպիսի խնդիրներով, որոնք, բոլորս էլ գիտենք, որ կարող են արգելակել կոնսենսուսի կայացումը»,- ասել էր Նալբանդյանը:

Налбандян встретится с партнерами из стран Восточного партнерства ЕС - Mediamax.am
В столице Эстонии сегодня состоится встреча министров иностранных дел Европейского Союза и стран-участниц Восточного партнерства ЕС.
Последняя встреча министров иностранных дел Восточного партнерства состоялась 10 июля в Кишиневе. На этой встрече, говоря о планируемом в ноябре саммите Восточного партнерства в Брюсселе, Эдвард Налбандян подчеркнул важность разработки проекта Заключительной декларации.
««Армения готова внести свой вклад в разработку такого документа, который будет отражать реальную сущность сотрудничества и направлять наши усилия в последующие годы. Согласованный текст Рижской декларации может служить основой для преодоления спорных вопросов. Разделяю мнение тех коллег, которые уверены, что нет необходимости усложнять атмосферу предстоящего саммита вопросами, которые, как все мы знаем, могут осложнить достижение консенсуса»,- заявлял Эдвард Налбандян.