ԱՄՆ պետքարտուղարը խիստ քննադատել է Իրանին
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը նախօրեին մեղադրել է Իրանի իշխանություններին ահաբեկչությունը ֆինանսավորելու մեջ եւ խիստ քննադատության ենթարկել Իրանի միջուկային ծրագրի խաղաղ բնույթի մասին համաձայնագիրը:
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, Թիլերսոնի անսպասելի ելույթի մասին ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հայտնել է մեկնարկից մեկ մոտ ժամ առաջ:
Ռեքս Թիլերսոնը մեղադրել է Իրանի իշխանությանը «երկարատեւ եւ անհանգստացնող սադրիչ գործունեություն ծավալելու մեջ»:
«Իրանի քաղաքականությունը պահանջում է, որ մենք պայքարենք Իրանից եկող սպառնալիքների դեմ, եւ ակնհայտ է, որ դրանք բազմաթիվ են»,- հայտարարել է նա: Պետքարտուղարի խոսքով՝ Թեհրանը «շարունակում է աջակցել Ասադի դաժան ռեժիմին Սիրիայում՝ երկարաձգելով հակամարտությունը, որի հետեւանքով մահացել է ավելի քան կես միլիոն սիրիացի»:
«Իրանն աշխարհում ահաբեկչությունը հովանավորող առաջին երկիրն է, այն խաթարում է ԱՄՆ-ի շահերը այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Սիրիան, Եմենը, Իրաքը, Լիբանանը, եւ շարունակում է աջակցել Իսրայելի դեմ հարձակումներին»,- նշել է Թիլերսոնը:
ԱՄՆ պետքարտուղարը նաեւ խիստ քննադատել է Իրանի միջուկային ծրագրի խաղաղ բնույթի մասին համաձայնագիրը:
«Իրանի միջուկային նկրտումները մեծ սպառնալիք են համընդհանուր խաղաղության եւ անվտանգության համար»,- ասել է նա: Պետքարտուղարի կարծիքով՝ «համաձայնագիրը միայն հետաձգել է Իրանի վերածումը միջուկային պետության»:

Госсекретарь США обрушился с критикой на Иран - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Госсекретарь США Рекс Тиллерсон обвинил в среду власти Ирана в спонсировании терроризма и подверг резкой критике соглашение о мирном характере ядерной программы Ирана.
Как сообщает ТАСС, о непредвиденном выступлении Тиллерсона Госдепартамент США сообщил менее чем за час до его начала.
Рекс Тиллерсон обвинил иранские власти в «продолжающейся и тревожной провокационной деятельности».
«Политика Ирана требует от нас бороться с угрозами, исходящими от Ирана, и очевидно, что они многочисленны», - заявил он. По словам госсекретаря, Тегеран «продолжает поддерживать жестокий режим Асада в Сирии, затягивая конфликт, в результате которого погибли около полумиллиона сирийцев».
«Иран является ведущим государством - спонсором терроризма в мире, подрывая интересы США в таких странах, как Сирия, Йемен, Ирак и Ливан, продолжая поддерживать атаки против Израиля. Иран несет ответственность за обострение многочисленных конфликтов», - указал Тиллерсон.
Госсекретарь США также резко раскритиковал соглашение о мирном характере ядерной программы Ирана.
«Ядерные амбиции Ирана представляют огромную угрозу всеобщему миру и безопасности», - сказал он. По мнению госсекретаря, соглашение «лишь отсрочило превращение Ирана в ядерное государство».