ԵԱՏՄ-ն նախ պետք է ամրապնդել ներսից, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ Եվրասիական տնտեսական միության առաջին նպատակը «միության ամրապնդումն է ներսից»:
Այս մասին Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է Բիշքեկում՝ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում:
«Մենք ունենք երկու կարեւոր նպատակ. առաջինը՝ միության ամրապնդումը ներսից, խոչընդոտների վերացման ճանապարհով մեր ընդհանուր տնտեսական տարածքի հետագա ազատականացումը, ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի եւ աշխատուժի ազատ տեղաշարժի համար բացառությունների եւ սահմանափակումների նվազեցումը, երկրորդը՝ ԵԱՏՄ-ի միջազգային ներգրավվածության բարձրացումը: Այս երկու նպատակները փոխլրացնում են միմյանց եւ ազդում կազմակերպության արդյունավետության ու միջազգային հեղինակության վրա»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է ԵԱՏՄ համագործակցությունը երրորդ երկրների եւ առանցքային ինտեգրացիոն միավորումների հետ:
«2016 թվականի ընթացքում կառուցողական ոգով մշակվում էին Իրանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի եւ մի շարք այլ երկրների հետ համագործակցության հարցերը: Հայաստանը հետաքրքրված է այս ուղղություններով ձեռքբերված համապատասխան պայմանավորվածությունների իրավական ամրագրմամբ, մասնավորապես, Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, որի հետ մեզ կապում են պրագմատիկ, փոխշահավետ եւ բարիդրացիական հարաբերություններ»,- հավելել է ՀՀ նախագահը:
ՀՀ նախագահը ողջունել է «Սպիտակ գրքի» մշակումն ու հրատարակումը, որտեղ ներկայացված են ԵԱՏՄ շուկայի համար առկա 60 խոչընդոտները:
«Հայաստանն առաջիկայում եւս կիրականացնի համաշխարհային տնտեսության բացասական երեւույթների հետեւանքների հաղթահարման, կայուն տնտեսական աճի անցման նախանշված ծրագրերը, այդ թվում՝ միության ինտեգրացիոն ներուժի օգտագործման միջոցով»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

ЕАЭС нужно укрепить изнутри, сказал президент Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении назвал первоочередной задачей Евразийского экономического союза укрепление ЕАЭС изнутри.
Серж Саргсян сказал об этом на заседании Высшего Евразийского экономического совета в Бишкеке.
«У нас две важные цели: первая – укрепление союза изнутри, дальнейшая либерализация нашего общего экономического пространства путем устранения барьеров, минимизации изъятий и ограничений для свободного движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы; вторая – увеличение степени международной вовлеченности ЕАЭС. Обе эти цели являются взаимодополняющими и влияют на эффективность и международный авторитет организации», - сказал президент Армении.
Серж Саргсян отметил важность сотрудничества ЕАЭС с третьими странами и ключевыми интеграционными объединениями.
«В 2016 году в конструктивном ключе прорабатывались вопросы сотрудничества с Ираном, Китаем, Индией, Египтом и многими другими странами. Армения заинтересована в правовом закреплении соответствующих договоренностей, достигнутых в этих направлениях, в частности, с Исламской Республикой Иран, с которой нас связывают прагматичные, взаимовыгодные и добрососедские отношения», - добавил президент.
Серж Саргсян приветствовал разработку и публикацию «Белой книги», в которой зафиксированы 60 согласованных препятствий на рынке ЕАЭС.
«Армения будет и далее реализовывать намеченные планы по преодолению последствий глобальных негативных экономических явлений, переходу к устойчивому экономическому росту, в том числе за счет использования интеграционного потенциала Союза», - сказал Серж Саргсян.