ԵԱՏՄ-ն նախ պետք է ամրապնդել ներսից, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հայտարարել է, որ Եվրասիական տնտեսական միության առաջին նպատակը «միության ամրապնդումն է ներսից»:
Այս մասին Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է Բիշքեկում՝ Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում:
«Մենք ունենք երկու կարեւոր նպատակ. առաջինը՝ միության ամրապնդումը ներսից, խոչընդոտների վերացման ճանապարհով մեր ընդհանուր տնտեսական տարածքի հետագա ազատականացումը, ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի եւ աշխատուժի ազատ տեղաշարժի համար բացառությունների եւ սահմանափակումների նվազեցումը, երկրորդը՝ ԵԱՏՄ-ի միջազգային ներգրավվածության բարձրացումը: Այս երկու նպատակները փոխլրացնում են միմյանց եւ ազդում կազմակերպության արդյունավետության ու միջազգային հեղինակության վրա»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը կարեւորել է ԵԱՏՄ համագործակցությունը երրորդ երկրների եւ առանցքային ինտեգրացիոն միավորումների հետ:
«2016 թվականի ընթացքում կառուցողական ոգով մշակվում էին Իրանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի եւ մի շարք այլ երկրների հետ համագործակցության հարցերը: Հայաստանը հետաքրքրված է այս ուղղություններով ձեռքբերված համապատասխան պայմանավորվածությունների իրավական ամրագրմամբ, մասնավորապես, Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ, որի հետ մեզ կապում են պրագմատիկ, փոխշահավետ եւ բարիդրացիական հարաբերություններ»,- հավելել է ՀՀ նախագահը:
ՀՀ նախագահը ողջունել է «Սպիտակ գրքի» մշակումն ու հրատարակումը, որտեղ ներկայացված են ԵԱՏՄ շուկայի համար առկա 60 խոչընդոտները:
«Հայաստանն առաջիկայում եւս կիրականացնի համաշխարհային տնտեսության բացասական երեւույթների հետեւանքների հաղթահարման, կայուն տնտեսական աճի անցման նախանշված ծրագրերը, այդ թվում՝ միության ինտեգրացիոն ներուժի օգտագործման միջոցով»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Armenian President: We should strengthen EAEU from within - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan stated today that the main goal of the Eurasian Economic Union was "strengthening of the Union from within”.
President Sargsyan said this at the session of the Eurasian Supreme Economic Council, which took place in Bishkek.
“We have two main objectives: first, to strengthen the Union from within, further liberalize our common economic area through the elimination of the barriers, and reduce exemptions related to the free move of goods, services, capital, and labor. Second objective is the amplification of the EAEU’s international engagement. These two objectives complement each other and affect the efficiency and international standing of the Organization,” Armenian President said.
Serzh Sargsyan attached importance to the increase of the turnover with third countries.
“In 2016, issues of cooperation with Iran, China, India, Egypt and some other countries were discussed in a constructive spirit. Armenia is interested in securing these agreements legally, particularly with the Islamic Republic of Iran with which we have pragmatic, mutually beneficial, and good neighborly relations,” Serzh Sargsyan observed, welcoming the elaboration and release of the so called White Book, which presents 60 barriers existing within the Union’s market.
“Armenia will continue to implement the preset programs aimed at thwarting the negative tendencies present in the global economy, promoting sustainable development, including through the utilization of the integration potential of the Union,” President Sargsyan said.