Կարապետյանը նոր թափ կհաղորդի ՀՀ-ԵՄ կապերին, ասել է Սվիտալսկին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ասել է, որ մեծապես կարեւորում է Եվրամիության հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը, որոնք հիմնված են առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա:
Այս մասին վարչապետն ասել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիի հետ հանդիպմանը:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է առաջ մղելու ԵՄ հետ փոխգործակցությունը տնտեսական համագործակցության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, շարժունակության, արդյունավետ կառավարման եւ այլ բնագավառներում:
Նշելով, որ առաջիկայում տեղի է ունենալու ԵՄ-ի հետ նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների 5-րդ փուլը՝ ՀՀ վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ կողմերին կհաջողվի պահպանել դրական միտումը:
Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է  ընդլայնելու ԵՄ-ի հետ համագործակցության շրջանակը՝ բիզնես միջավայրի բարելավման, ներդրումների ներգրավման, եվրոպական կառավարման մշակույթի ներդրման եւ այլ ուղղություններով:
Պյոտր Սվիտալսկին էլ հույս է հայտնել, որ Կարեն Կարապետյանի նշանակումը կառավարության ղեկավարի պաշտոնում նոր թափ կհաղորդի ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հետագա խորացմանը:
Դեսպանը նշել է, որ այսօր առկա ՀՀ-ԵՄ հագեցած օրակարգը կարող է նախանշել այն հեռահար ծրագրերը, որոնք կամրագրվեն շրջանակային նոր համաձայնագրում:
Պյոտր Սվիտալսկին ընդգծել է, որ ԵՄ-ն շահագրգիռ է համագործակցել գործադիրի հետ ՓՄՁ-ների զարգացմանն ու բիզնես միջավայրի բարելավմանն հարցում:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Karen Karapetyan said today that he attaches great importance to further development of ties with the European Union, which are based on shared values.
Prime Minister said this at the meeting with the Head of the European Union Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski.
Karen Karapetyan stressed that the Armenian Government is prepared to advance collaboration with the EU in economic cooperation, democracy, human rights, efficient management, etc.
Upon remarking that the 5th phase of the negotiations on the new EU-Armenia Framework Agreement will be held soon, Armenian PM expressed his confidence that the parties will successfully maintain the positive dynamics.
According to Karen Karapetyan, the Armenian Government is ready to expand the frames of cooperation with the EU in improvement of business environment, attraction of investment, installation of the European culture of management, and other directions.
Piotr Switalski expressed his hope that the appointment of Karen Karapetyan as Prime Minister will advance further strengthening of EU-Armenia collaboration.
The Ambassador noted that current saturated EU-Armenia agenda could predetermine long-term projects that will be established by the new Framework Agreement.
Piotr Switalski emphasized that the EU is interested in cooperation with Armenian Government in developing SMEs and improving the business environment.