Կարապետյանը նոր թափ կհաղորդի ՀՀ-ԵՄ կապերին, ասել է Սվիտալսկին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ասել է, որ մեծապես կարեւորում է Եվրամիության հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումը, որոնք հիմնված են առաջին հերթին ընդհանուր արժեքային համակարգի վրա:
Այս մասին վարչապետն ասել է ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիի հետ հանդիպմանը:
Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է առաջ մղելու ԵՄ հետ փոխգործակցությունը տնտեսական համագործակցության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, շարժունակության, արդյունավետ կառավարման եւ այլ բնագավառներում:
Նշելով, որ առաջիկայում տեղի է ունենալու ԵՄ-ի հետ նոր շրջանակային համաձայնագրի բանակցությունների 5-րդ փուլը՝ ՀՀ վարչապետը վստահություն է հայտնել, որ կողմերին կհաջողվի պահպանել դրական միտումը:
Կարեն Կարապետյանի խոսքով՝ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է  ընդլայնելու ԵՄ-ի հետ համագործակցության շրջանակը՝ բիզնես միջավայրի բարելավման, ներդրումների ներգրավման, եվրոպական կառավարման մշակույթի ներդրման եւ այլ ուղղություններով:
Պյոտր Սվիտալսկին էլ հույս է հայտնել, որ Կարեն Կարապետյանի նշանակումը կառավարության ղեկավարի պաշտոնում նոր թափ կհաղորդի ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցության հետագա խորացմանը:
Դեսպանը նշել է, որ այսօր առկա ՀՀ-ԵՄ հագեցած օրակարգը կարող է նախանշել այն հեռահար ծրագրերը, որոնք կամրագրվեն շրջանակային նոր համաձայնագրում:
Պյոտր Սվիտալսկին ընդգծել է, որ ԵՄ-ն շահագրգիռ է համագործակցել գործադիրի հետ ՓՄՁ-ների զարգացմանն ու բիզնես միջավայրի բարելավմանն հարցում:

Армянский премьер заявил о готовности углублять отношения с ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Карен Карапетян заяаил сегодня о важности развития отношений с Евросоюзом, которые, в первую очередь, основаны на общей системе ценностей.
Об этом премьер-министр сказал на встрече с руководителем Делегации ЕС в Армении Петром Свитальским.
Карен Карапетян подчеркнул, что правительство Армении готово развивать взаимодействие с ЕС в области экономического сотрудничества, демократии, прав человека, мобильности, эффективного управления и т.д.
Отметив, что вскоре состоится пятый этап переговоров вокруг нового рамочного соглашения с ЕС, премьер-министр Армении выразил уверенность, что сторонам удастся сохранить положительную динамику.
По словам Карена Карапетяна, правительство Армении готово расширять сотрудничество с ЕС для улучшения бизнес-климата, привлечения инвестиций, внедрения европейской культуры управления и т. д.
Петр Свитальский в свою очередь выразил надежду, что назначение Карена Карапетяна на должность руководителя правительства стимулирует дальнейшее углубление взаимодействия между Арменией и ЕС.
Посол отметил, что существующая сегодня насыщенная повестка Армения-ЕС может положить начало долгосрочным программам, которые будут закреплены в новом рамочном соглашении.
Петр Свитальский подчеркнул, что ЕС заинтересован в сотрудничестве с правительством Армении для развития малого и среднего бизнеса и улучшения бизнес-климата.