ԵՄ-ն ողջունել է ընտրությունների ընթացքը ու բոլոր ուժերին կոչ արել ձեռնպահ մնալ անօրինական քայլերից - Mediamax.am
115868 դիտում
ԵՄ-ն ողջունել է ընտրությունների ընթացքը ու բոլոր ուժերին կոչ արել ձեռնպահ մնալ անօրինական քայլերից
Եվրոպական Հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնը
Ընդլայնման ու Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնն ու Ընդլայնման ու Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն այսօր համատեղ հայտարարություն են արել Հայաստանում մայիսի 6-ին կայացած ընտրությունների վերաբերյալ:
«ԵՄ-ն ծանոթացել է միջազգային դիտորդական առաքելության նախնական գնահատականներին ու եզրակացություններին` ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ: Մենք ողջունում ենք Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը` ուղղված այս ընտրությունների անցկացմանը այնպիսի եղանակով, որը առաջընթաց հանդիսացավ` ավելի թափանցիկ ու մրցակցային ընտրությունների ուղղությամբ: Միաժամանակ, ընտրությունները նաեւ ցույց տվեցին մի շարք խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունը` միջազգայնորեն ճանաչված ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանելու համար: Մենք ՀՀ իշխանություններին խրախուսում ենք առաջնահերթության կարգով անդրադառնալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից մատնանշած թերություններին` 2013թ. նախագահական ընտրություններին ընդառաջ:
Մենք ողջունում ենք 6 քաղաքական ուժերի մուտքը Ազգային Ժողով: Սա դրական քայլ է Հայաստանում բազմակարծային ու ժողովրդավարական քաղաքական մշակույթ ձեւավորելու համար: ԵՄ-ն բոլոր քաղաքական ուժերին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ անօրինական քայլերից եւ ձգտել քաղաքական երկխոսության: Կառուցողական երկխոսությունը իշխանությունների եւ ընդդիմության միջեւ շատ կարեւոր է երկրի կայունության ամրապնդման համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

ЕС приветствует выборы в Армении и призывает все силы воздержаться от противоправных действий - Mediamax.am
115875 просмотров
ЕС приветствует выборы в Армении и призывает все силы воздержаться от противоправных действий
Вице-президент Европейской комиссии Кэтрин Эштон
Комиссар по Расширению и Европейской политике соседства Стефан Фюле
Ереван/Медиамакс/. Вице-президент Европейской комиссии Кэтрин Эштон и Комиссар по Расширению и Европейской политике соседства Стефан Фюле выступили сегодня с совместным заявлением относительно прошедших 6 мая в Армении парламентских выборов.
«Европейский Союз принимает во внимание предварительные результаты парламентских выборов в Армении 6 мая и приветствует заявление о предварительных итогах и заключениях, сделанное международной наблюдательской миссией.
Мы приветствуем усилия властей Армении по проведению этих парламентских выборов таким путем, который стал прогрессом в направлении более прозрачных и конкурентных выборов. Тем не менее, выборы продемонстрировали также необходимость решения ряда вопросов для того, чтобы полностью соответствовать международно-признанным демократическим стандартам. Мы призываем власти Армении устранить недостатки, выявленные ОБСЕ/БДИПЧ, в первоочередном порядке - в преддверии предстоящих в 2013 году президентских выборов. В то же время, мы приветствуем то обстоятельство, что в Национальном Собрании будет представлено шесть политических партий. Это является позитивным шагом на пути развития плюралистической и демократической политической культуры в Армении. ЕС призывает все политические силы воздержаться от противоправных действий и добиваться политического диалога. Конструктивный диалог между властями и оппозицией очень важен для укрепления стабильности в стране», - отмечается в заявлении.