ԵՄ-ն ողջունել է ընտրությունների ընթացքը ու բոլոր ուժերին կոչ արել ձեռնպահ մնալ անօրինական քայլերից - Mediamax.am
115868 դիտում
ԵՄ-ն ողջունել է ընտրությունների ընթացքը ու բոլոր ուժերին կոչ արել ձեռնպահ մնալ անօրինական քայլերից
Եվրոպական Հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնը
Ընդլայնման ու Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Հանձնաժողովի փոխնախագահ Քեթրին Էշթոնն ու Ընդլայնման ու Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն այսօր համատեղ հայտարարություն են արել Հայաստանում մայիսի 6-ին կայացած ընտրությունների վերաբերյալ:
«ԵՄ-ն ծանոթացել է միջազգային դիտորդական առաքելության նախնական գնահատականներին ու եզրակացություններին` ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ: Մենք ողջունում ենք Հայաստանի իշխանությունների ջանքերը` ուղղված այս ընտրությունների անցկացմանը այնպիսի եղանակով, որը առաջընթաց հանդիսացավ` ավելի թափանցիկ ու մրցակցային ընտրությունների ուղղությամբ: Միաժամանակ, ընտրությունները նաեւ ցույց տվեցին մի շարք խնդիրների լուծման անհրաժեշտությունը` միջազգայնորեն ճանաչված ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխանելու համար: Մենք ՀՀ իշխանություններին խրախուսում ենք առաջնահերթության կարգով անդրադառնալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից մատնանշած թերություններին` 2013թ. նախագահական ընտրություններին ընդառաջ:
Մենք ողջունում ենք 6 քաղաքական ուժերի մուտքը Ազգային Ժողով: Սա դրական քայլ է Հայաստանում բազմակարծային ու ժողովրդավարական քաղաքական մշակույթ ձեւավորելու համար: ԵՄ-ն բոլոր քաղաքական ուժերին կոչ է անում ձեռնպահ մնալ անօրինական քայլերից եւ ձգտել քաղաքական երկխոսության: Կառուցողական երկխոսությունը իշխանությունների եւ ընդդիմության միջեւ շատ կարեւոր է երկրի կայունության ամրապնդման համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

EU welcomes the Armenian elections and urges all political forces to refrain from unlawful acts - Mediamax.am
115867 views
EU welcomes the Armenian elections and urges all political forces to refrain from unlawful acts
Vice-President of the European Commission Catherine Ashton
Yerevan/Mediamax/. Vice-President of the European Commission Catherine Ashton jointly with Commissioner for Enlargement and European Neighbourhood Policy Stefan Fule issued a statement today on the Parliamentary elections in Armenia on 6 May 2012.
“The European Union takes note of the preliminary results of the parliamentary elections held on 6 May and welcomes the statement of preliminary findings and conclusions of the International Election Observation Mission on the conduct of elections. We welcome the efforts by the Armenian authorities to hold these parliamentary elections in a way which represents progress towards more transparent and competitive elections. However, the elections also demonstrated the need to address a number of issues in order to fully meet internationally recognized democratic standards. We encourage the Armenian authorities to address the shortcomings identified by OSCE/ODIHR as a matter of priority, ahead of the upcoming presidential elections scheduled for 2013. At the same time we welcome that six political parties will be represented in the National Assembly. This is a positive step towards the development of a pluralistic and democratic political culture in Armenia.The EU urges all political forces to refrain from unlawful acts and pursue political dialogue.The constructive dialogue between authorities and the opposition is very important for the consolidation of stability in the country”, statement reads.