Կավելացվի ռուսերենով կրթություն իրականացնող դասարանների թիվը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի դպրոցներում ըստ պահանջի կավելացվի ռուսերենով կրթություն իրականացնող դասարանների թիվը:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունն այսօր հանդես է եկել հաղորդագրությամբ, որում ասված է.
«Հայաստանում ռուսալեզու գործարար միջավայրի եւ ներդրումների ակտիվացման ֆոնին ակտիվացել է նաեւ ռուսալեզու քաղաքացիների ներհոսքը դեպի Հայաստանի Հանրապետություն:
Վերջիններիս առանձնահատուկ հետաքրքրում է Հայաստանում երեխաների ռուսալեզու կրթության հնարավորությունները: Հայաստանում կրթական եւ գործարար համապատասխան միջավայր ապահովելու նպատակով, ինչպես նաեւ վերլուծելով առկա իրավիճակը՝ առաջարկել ենք ՀՀ դպրոցներում, այդ թվում՝ ավագ մակարդակում, ընդլայնել ռուսերենով կրթություն իրականացնող
դասարանների թիվն ըստ պահանջի: Այդ դասարանները նախատեսված են հիմնավորապես Ռուսաստանի Դաշնության, ինչպես նաեւ օտարերկրյա այլ քաղաքացիների համար:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը կարեւորում է հանրակրթական դպրոցներում ռուսերենի ուսուցման որակի բարձրացումը:
Այդ կապակցությամբ ռուսաստանյան կողմի հետ համագործակցության շրջանակում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունն ակնկալում է ստանալ անհրաժեշտ աջակցություն ՀՀ չափորոշիչներին համապատասխան ռուսերենով դասագրքերի բովանդակությունը մշակելու, ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիր կազմելու եւ վերապատրաստման դասընթացներն իրականացնելու համար»:

В школах Армении увеличат количество классов с преподаванием на русском языке - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Количество классов с преподаванием на русском языке в армянских школах по необходимости будет увеличено.
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении выступило сегодня с комментарием, в котором говорится:
«На фоне активизации русскоязычной деловой среды и инвестиций в Армению усилился приток в Армению русскоязычных граждан.
Последних особенно интересуют возможности русскоязычного образования детей в Армении. В целях обеспечения соответствующей образовательной и деловой среды в Армении, после анализа текущей ситуации мы предложили по необходимости расширить количество классов с русскоязычным преподаванием в армянских школах, в том числе - в старших классах. Данные классы рассчитаны в основном на граждан РФ, а также граждан других иностранных государств.
Правительство Армении придает большое значение повышению качества преподавания русского языка в государственных школах.
В связи с этим в рамках сотрудничества с российской стороной министерство образования, науки, культуры и спорта Армении рассчитывает получить необходимую поддержку для доработки содержания учебников на русском языке в соответствии с образовательными стандартами Армении, разработки программы переподготовки учителей и проведения курсов повышения квалификации».