ԵՄ-ն կաջակցի Հայաստանի կրթական բարեփոխումներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինին։
Դեսպանը նշել է, որ կրթության ոլորտը ԵՄ-ի առաջնահերթություններից է եւ իրենք պատրաստ են աջակցել Հայաստանին բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ԵՄ-ն կօժանդակի ռազմավարության մշակման աշխատանքներն ավարտին հասցնելու գործում։
Արայիկ Հարությունյանն ու Անդրեա Վիկտորինը քննարկել են նաեւ բուհական կրթության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման մեխանիզմներն ու համալսարանների միջեւ կապերի ստեղծման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ՝ Erasmus+ ծրագրի շրջանավարտների ցանց ստեղծելու, ծրագիրը դեպի հանրակրթության ոլորտ ընդարձակելու հնարավորությունը։

EU to assist Armenia with education reforms - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Arayik Harutyunyan has received today EU Ambassador to Armenia Andrea Wiktorin.
Ambassador Wiktorin has remarked that education is a priority sector for EU and the union is ready to assist Armenia with implementation of relevant reforms.
The parties have agreed that the EU will help the government to complete the drafting of the reform strategy.
Arayik Harutyunyan and Andrea Wiktorin have also discussed the need to create mechanisms for strengthening cooperation in higher education and establish ties between universities, form a network of Erasmus+ alumni and the possibility of expanding the program into the public education system.