«Իզմիրլյան» հիմնադրամը 10 000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ է տրամադրելու «Դասավանդիր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամին ու եւս 15.000 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ՝ «Գրադարակ» կրթական եւ մշակութային ՀԿ-ին։ Մայիսի 8-ին կնքվել է եռակողմ համաձայնագիրը, որի շնորհիվ սեպտեմբերին սահմանամերձ Չորաթանի միջնակարգ դպրոցը անգլերենի նոր ուսուցիչ եւ նոր գրադարան կունենա։
Սեղանի շուրջ
- Գումարներն արդեն հաստատվել են, մնում է այն ձեզ փոխանցենք, մյուս հարցերն արդեն տեխնիկական են - ասում է «Իզմիրլյան» հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Լուսինե Գալաջյանը՝ ձեռքը դնելով համաձայնագրերի թղթապանակի վրա։
-Իսկ ընթացքում ձե՞զ հետ ենք կապը պահպանելու, - հարցնում է «Դասավանդիր, Հայաստան»-ի (Teach For Armenia-TFA)-ի հիմնադիր Լարիսա Հովհաննիսյանը։
-Այո, ինձ հետ։ Բայց եկեք հենց հիմա բոլոր փուլերը նորից հստակեցնենք, -արձագանքում է Լուսինեն։
Լուսինե Գալաջյանը Լուսինե Գալաջյանը
Առաջին փուլի գործառույթները հունիսից կիրականացնի «Գրադարակը», երկրորդ փուլով սեպտեմբերից գործի կանցնի «Դասավանդիր, Հայաստան»-ի ուսուցիչը։
Քննարկման ընթացքում ներս է մտնում Չորաթանի դպրոցի փոխտնօրենը՝ Հասմիկ Քալանթարյանը։
- Հուլիսի 1-ին կսկսենք գրադարանի շինարարությունը։ Ձեր կողմից միայն աջակցություն ենք ակնկալում,- Հասմիկին է դիմում Լուսինեն:
- Գիտեք ի՞նչն է հետաքրքիր։ Մեր ծրագրի առաջին մասնակից ուսուցիչը՝ Մարգարիտան, Չորաթանում է աշխատել։ Նրա վերադարձից հետո մեր հանդիպումների սենյակը կատակով անվանում ենք «Չորաթան», - ծիծաղում է Լարիսան։
Լիդիան եւ Աստղիկը
«Իզմիրլյան» հիմնադրամի ցանկությունն էր, որ ծրագիրն իրականացվի այնպիսի գյուղում, որտեղ դպրոցն ամենից շատ աջակցության կարիք ունի։ Շրջել են համայնքներով եւ ըստ առանձնացրած թիրախների՝ կանգ են առել Տավուշի մարզի այս գյուղի վրա։
Այսօր կնքված համաձայնագրով Չորաթան մեկնող ուսուցիչը ֆինանսավորվելու է երկու ուսումնական տարվա համար։ Դպրոցում անգլերենի մասնագետի ներկայությունը չափազանց կարեւոր է։
- Հիմա «Դասավանդիր, Հայաստան»-ով երկու ուսուցիչ կա մեզ մոտ։ Մինչ նրանց գալը դպրոցում անգլերենի մեկ ուսուցիչ ունեինք։ Երբ նա թոշակի անցավ, կանգնեցինք փաստի առաջ։ Հայտարարություն տարածեցինք, որ գոնե հարակից գյուղերից գան, բայց այդպես էլ մասնագետ չգտանք, -պատմում է Հասմիկ Քալանթարյանը։
Հասմիկ Քալանթարյանը Հասմիկ Քալանթարյանը
- Իսկ անգլերենի որակն ինչպիսի՞ն է հիմա։
- Աղջիկների գալուց հետո ռուսերենին հավասար անգլերեն են խոսում մեր երեխեքը։ Բացի դրանից, Լիդիան եւ Աստղիկը երեխաներին էքսկուրսիաների են տանում, միջոցառումներ կազմակերպում, նաեւ հարակից համայնքների երեխեքի հետ են աշխատում։ Հիմա մեր աշակերտները մտածում են, թե ինչպես պետք է բաժանվեն նրանցից, - պատմում է դպրոցի փոխտնօրենը։
Ապագայի գրադարանը
«Դասավանդիր, Հայաստան»-ի հիմնադիր Լարիսա Հովհաննիսյանն ասում է, որ սահմանամերձ համայնքներում երեխաների լավ կրթություն ստանալու հնարավորությունն անչափ կարեւոր է.
-Չենք ուզում, որպեսզի ծնողները գյուղից հեռանալու ծանր որոշում կայացնեն, քանի ոչ երեխաների կրթության հարցը չեն կարողանում լուծել։
105 աշակերտ ունեցող Չորաթանի դպրոցի գրադարանն այսօր փոքրիկ, անհրապույր դասասենյակում է, որտեղ գրքերը շատ չեն: Ծրագրային գրքերն առհասարակ բացակայում են։ Հուլիսից կսկսվի գրադարանի վերստեղծումն ու վերազինումը:
Ամեն մարզում՝ երազանքի մի անկյուն
«Գրադարակ» ՀԿ-ի համահիմնադիրներ Արուսիկ Զեյնալյանը եւ Հայկ Զալիբեկյանը երկու ամիս առաջ են այցելել  դպրոց։
-Շա՞տ գործ կա անելու։
- Նախորդների պես։ Երբ ընտրում ենք ինչ-որ գյուղ, որտեղ պետք է գրադարան ստեղծվի, գործընթացն ամենուր նույնն է՝ նախագիծ անել, բյուջե հաշվել։ Իրականում ամենադժվարը հետո է գալիս, երբ պետք է գրադարանը նոր գրքերով ապահովել, աշխատարաններ կազմակերպել, երեխաներին մասնակից դարձնել, - բացատրում է Հայկը։
- Շատ ենք ուզում մեր «Գրադարակների» միջեւ ցանց ստեղծել, որպեսզի տարբեր համայնքներում ապրող երեխաները սկսեն շփվել։ Դա չափազանց կարեւոր է մեզ համար, -ասում է Արուսիկ Զեյնալյանը։

Izmirlian Foundation, Teach for Armenia and Gradarak team up to support the school in Choratan - Mediamax.am
7617 views
Izmirlian Foundation, Teach for Armenia and Gradarak team up to support the school in Choratan
Hasmik Kalantaryan
Larisa Hovhannisian
Izmirlian Foundation has announced it will donate USD 10,000 to Teach For Armenia educational foundation and USD 15,000 Gradarak educational and cultural NGO. The parties have signed a trilateral agreement on May 8, which will bring a new English teacher and a new library to the school in border village of Choratan in September.
Around the table
“The amount of the donations has been confirmed, so we only need to transfer it and the rest is just about technicalities,” Izmirlian Foundation Country Director for Armenia Lusine Galajyan says, placing her hand on the file with the signed agreements.
“Should we contact you or somebody else in the process?”, asks Teach For Armenia (TFA) founder Larisa Hovannisian.
“Yes, with me. But let’s go over all the stages now,” responds Lusine.
Lusine Galajyan Lusine Galajyan
Gradarak is to oversee the first stage starting from June and a TFA fellow will take over in September, when the second stage begins.
In the middle of the discussion, Choratan school deputy principal Hasmik Kalantaryan enters the room.
“The construction works will begin in the library on July 1,” Hasmik tells Lusine.
“Do you want to hear something curious? Our first fellow, Margarita, worked in Choratan. After she completed her tenure, we called our conference room “Choratan” as a joke,” Larisa says, laughing.
Larisa Hovhannisian Larisa Hovhannisian
Lydia and Astghik
Izmirlian Foundation wanted to carry out the program in the school that needed assistance the most. They traveled to different villages before finally stopping at Choratan in Tavush marz.
According to the newly signed agreement, the teacher assigned to Choratan will be funded for two years. It is extremely important for the school to have an English teacher.
“We have two fellows from TFA at the moment. We had an English teacher before and when she retired, we faced hard facts. We searched for a teacher in neighboring villages but didn’t find anyone in the end,” explains Hasmik Kalantaryan.
Hasmik Kalantaryan Hasmik Kalantaryan
“How would you estimate the level of English in the school?”, Lusine asks.
“The children started speaking English as well as Russian after Lydia and Astghik (the TFA fellows – Mediamax) arrived. They also take the kids to excursions, organize events, and work with children from adjacent communities. It will be difficult for our students to say good-bye,” adds the Choratan school deputy principal.
Library of the future
Larisa Hovannisian is certain that good education is crucial for the children living in border villages of Armenia.
“We don’t want the parents to make the hard choice of moving to town because it is the only way to solve the problem of education for their children,” says Larisa.
The Choratan school library serving 105 students is a small, plain room with just a few books at the moment. It has no books included in the curriculum at all. The revival and re-equipment of the library begins in July.
Co-founders of Gradarak Arusik Zeynalyan and Hayk Zalibekyan visited the school two months ago.
“Is there much work to do?”
“The same amount as in our previous projects. The process of creating a school library is the same anywhere: prepare the design, draft the budget… The most difficult part is actually when you need to equip the library with new books, organize workshops, engage the children,” explains Hayk.
“We really want to build a network of the libraries we created, so that children from different communities can connect with each other. It is very important for us,” concludes Arusik Zeynalyan.