Ավագ դպրոցների բովանդակությունը պետք է փոխվի, ասել է նախարարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ասել է, որ ավագ դպրոցների բովանդակությունը պետք է փոխվի, քանի որ այն իր հիմնական գործառույթը չի կատարում:
«Եթե ավագ դպրոցը բավարար որակ ապահովի, աշակերտը բուհ ընդունվելու համար կրկնուսույցի անհրաժեշտություն չի ունենա: Ավագ դպրոցի բովանդակային զարգացման խոչընդոտող տարբեր գործոններ կան. մասնավորապես, միջին մասնագիտական կրթության համակարգի թերի զարգացումը եւս բացասական է ազդում ավագ դպրոցի կայացմանը, մեթոդների եւ ծրագրերի թերի լինելը, հոսքերի ոչ հստակ տարանջատումը եւ այլն: Ամեն դեպքում այսօր ունենք մի վիճակ, երբ ծնողները դժգոհում են, որ 12-րդ դասարանում աշակերտները դպրոցում անելիք չունեն»,- ասել է նախարարը՝ Երեւանի Ա. Երզնկյանի անվան թիվ 118 ավագ դպրոցում մասնակցելով «Հայոց լեզու եւ հայ գրականություն» առարկայի քննության մեկնարկին:
Նախարարը նշել է նաեւ, որ այս տարի դիմորդների աննախադեպ ցածր թվով պայմանավորված՝ բուհերում մեծ քանակությամբ թափուր տեղեր են մնալու:
«Այս տարին բուհերի համար ճգնաժամային է, պետք է փորձենք իրավիճակից ելքեր գտնել, որը հեշտ չի լինելու: Վեց տարի շարունակ այս տարվա ճգնաժամային ընդունելությունը հետապնդելու է բուհերին, որովհետև քիչ թվով ուսանողների ընդունելությունն ազդելու է ձևավորված կուրսերի, խմբերի, դասախոսների դրույքների վրա»,- ասել է նախարարը։
Անդրադառնալով քննական շտեմարանների հետ կապված դժգոհություններին՝ Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ «թեեւ գիտելիքի ստուգման այս ձեւը նվազեցնում է կոռուպցիոն ռիսկերը, այդուհանդերձ, շտեմարանները թույլ չեն տալիս բացահայտել աշակերտների իրական հնարավորությունները»:

Необходимо изменить сущность старших школ, заявил министр - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Араик Арутюнян заявил сегодня, что сущность старших школ следует изменить, поскольку они не выполняют свою основную функцию.
«Если старшая школа будет обеспечивать должное качество, для поступления в вуз ученик не будет нуждаться в репетиторе. Есть различные факторы, препятствующие развитию старшей школы, в частности,  неполное развитие системы среднего профессионального образования, незавершенность методов и программ, неточное разделение потоков негативно влияют на развитие старшей школы. В любом случае, сегодня родители жалуются, что в 12-м классе школьникам нечем заняться в школе»,- заявил министр, принимая участие в экзамене по предмету «Армянский язык и литература» в старшей школе номер 118 в Ереване.
Министр отметил также, что в этом году в связи с беспрецедентно низким числом  абитуриентов в вузах останется большое количество вакантных мест.
«Этот год будет кризисным для вузов, мы должны попытаться найти выходы из ситуации, что будет нелегко. Шесть лет подряд кризисное поступление этого года будет преследовать вузы, поскольку маленькое число студентов подействует на составление курсов, на группы и ставки преподавателей»,- заявил министр.
Говоря о недовольствах, связанных с экзаменационными билетами, Араик Арутюнян отметил, что «несмотря на то, что данный способ проверки знаний снижает коррупционные риски, тем не менее, экзаменационные сборники не позволяют выявить реальные возможности учеников».