Երեւան : Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 8-ին Երեւանում կբացվի "Այբ” դպրոցը:
“2006-ի փետրվարի 5-ին Երեւանի ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցի եւ միաժամանակ Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի /ՄՖՏԻ/ 6 շրջանավարտներ հավաքվեցին իմ տանը եւ պայմանավորվեցին ստեղծել “ապագայի վարժարան”: Այն ժամանակ դեռ չկար անվանումը, չէին հասկանում, թե դա որքան բարդ է: Բայց ցանկություն կար ուժեղ դպրոց հիմնել այն քաղաքում, որտեղ մենք ծնվել ենք: Փառք Աստծո, որ չէինք գիտակցում, թե դա որքան բարդ է, հակառակ դեպքում չէինք սկսի այդ գործը”,- այսօր Facebook-ի իր էջում գրել է “Այբ” ակումբի հիմնադիրներից մեկը, ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանը:
Նա նշել է, որ “մեզ հաջողվեց գտնել բացառիկ ուսուցիչներ, ընդ որում ոչ թե գործող դպրոցներից գրավելով (այդպես մենք ավելի կբարդացնեինք դպրոցներում ուսուցիչների հետ կապված իրավիճակը), այլ տարբեր երկրներից մասնագետներ հրավիրելով, ովքեր աշխատելով հաճախ իրենց ոլորտներում` համաձայնվեցին դասավանդել միջնակարգ դպրոցում”:
Այսօր “Այբ”-ում դասավանդում են 42 ուսուցիչներ, որոնցից 20-ը գիտությունների դոկտորներ եւ թեկնածուներ են, 2-ը` արվեստի վաստակավոր գործիչներ, ուսուցիչների 62%-ն արտերկրում ուսուցման, աշխատանքի եւ որակավորման  բարձրացման փորձ ունի: Դասախոսական անձնակազմը բաղկացած է Հայաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Անգլիայի, Շվեդիայի քաղաքացիներից:
“Ովքե՞ր իրականացրին այս ամենը: «Այբ» կրթական հիմնադրամի թիմը, դրա ոգեշնչող` Երեւանի ֆիզմաթ դպրոցի եւ ՄՖՏԻ ընդհանուր եւ կիրառական ֆիզիկայի ֆակուլտետի շրջանավարտ հայր Մեսրոպ Արամյանը, “Այբ” հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Սահակյանը, ՄՖՏԻ-ի շրջանավարտ Աշոտ Ասլանյանը, Դավիթ եւ Արամ Փախչանյան եղբայրները եւ «Այբ» հիմնադրամի թիմի եւս 15 ոչ պակաս կարեւոր անդամներ` ֆինանսներով, ընկերական խորհուրդներով, օգտակար կապերով իրենց աջակցությունը ցուցաբերած տարբեր երկրներից տասնյակ հովանավորների օգնության եւ մասնակցության շնորհիվ”,- նշել է Դավիթ Յանը:
Մեդիամաքսի տեղեկությունների համաձայն, “Այբ” դպրոցի բացմանը կմասնակցի նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Ayb school to open in Yerevan October 8 - Mediamax.am
"On February 5, 2006, 6 graduates of Yerevan Physical and Mathematical School and of Moscow Institute of Physics and Technology (MIPT) gathered at my place and agreed to create the " gymnasium of the future". We had no name at that time and didn't realize how difficult it was. But there was a desire to revive the strong school of the city we were born in. Thanks God, we didn't know how difficult it would be, otherwise we would have never initiated it," one of the founders of "Ayb" club, Chairman of the Board of Directors of ABBYY, David Yan, wrote on his Facebook page today.
"We managed to find brilliant teachers, not by enticing them from existing schools (as we would have made the difficult situation with teachers at schools even more difficult) but by attracting specialists from various countries, often working in their regions, who have agreed to teach in secondary school."
Today, 46 teachers work in Ayb school, 20 of them have doctorate degrees, 2 are honored Art workers, 7 are preparing to defend a thesis, 62% of teachers have an experience in teaching , they improved their professional skills and worked abroad. Our teachers are citizens of Armenia, USA, England and Sweden.
"Who did it? The team of "Ayb" Educational Fund, its inspirer, the graduate of Yerevan Physical and Mathematical School, graduate of MIPT Faculty of Applied and Common Physics, Father Mesrop Aramyan, Director of Ayb David Sahakyan, MIPT graduates Ashot Aslanyan, brothers David and Aram Pakhchanyans and other 15 very important members from various countries who helped financially, with their advice and useful ties," David Yan said.
According to Mediamax's information, Armenian President Serzh Sargsyan is going to take part in the opening of Ayb school.