Երեւան : Մեդիամաքս: Հոկտեմբերի 8-ին Երեւանում կբացվի "Այբ” դպրոցը:
“2006-ի փետրվարի 5-ին Երեւանի ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցի եւ միաժամանակ Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի /ՄՖՏԻ/ 6 շրջանավարտներ հավաքվեցին իմ տանը եւ պայմանավորվեցին ստեղծել “ապագայի վարժարան”: Այն ժամանակ դեռ չկար անվանումը, չէին հասկանում, թե դա որքան բարդ է: Բայց ցանկություն կար ուժեղ դպրոց հիմնել այն քաղաքում, որտեղ մենք ծնվել ենք: Փառք Աստծո, որ չէինք գիտակցում, թե դա որքան բարդ է, հակառակ դեպքում չէինք սկսի այդ գործը”,- այսօր Facebook-ի իր էջում գրել է “Այբ” ակումբի հիմնադիրներից մեկը, ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանը:
Նա նշել է, որ “մեզ հաջողվեց գտնել բացառիկ ուսուցիչներ, ընդ որում ոչ թե գործող դպրոցներից գրավելով (այդպես մենք ավելի կբարդացնեինք դպրոցներում ուսուցիչների հետ կապված իրավիճակը), այլ տարբեր երկրներից մասնագետներ հրավիրելով, ովքեր աշխատելով հաճախ իրենց ոլորտներում` համաձայնվեցին դասավանդել միջնակարգ դպրոցում”:
Այսօր “Այբ”-ում դասավանդում են 42 ուսուցիչներ, որոնցից 20-ը գիտությունների դոկտորներ եւ թեկնածուներ են, 2-ը` արվեստի վաստակավոր գործիչներ, ուսուցիչների 62%-ն արտերկրում ուսուցման, աշխատանքի եւ որակավորման  բարձրացման փորձ ունի: Դասախոսական անձնակազմը բաղկացած է Հայաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Անգլիայի, Շվեդիայի քաղաքացիներից:
“Ովքե՞ր իրականացրին այս ամենը: «Այբ» կրթական հիմնադրամի թիմը, դրա ոգեշնչող` Երեւանի ֆիզմաթ դպրոցի եւ ՄՖՏԻ ընդհանուր եւ կիրառական ֆիզիկայի ֆակուլտետի շրջանավարտ հայր Մեսրոպ Արամյանը, “Այբ” հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Սահակյանը, ՄՖՏԻ-ի շրջանավարտ Աշոտ Ասլանյանը, Դավիթ եւ Արամ Փախչանյան եղբայրները եւ «Այբ» հիմնադրամի թիմի եւս 15 ոչ պակաս կարեւոր անդամներ` ֆինանսներով, ընկերական խորհուրդներով, օգտակար կապերով իրենց աջակցությունը ցուցաբերած տարբեր երկրներից տասնյակ հովանավորների օգնության եւ մասնակցության շնորհիվ”,- նշել է Դավիթ Յանը:
Մեդիամաքսի տեղեկությունների համաձայն, “Այբ” դպրոցի բացմանը կմասնակցի նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Ереван/Медиамакс/. 8 октября в Ереване состоится открытие школы Айб.
«5 февраля 2006 года шесть выпускников ереванской физико-математической школы и одновременно выпускников Московского физико-технического института (МФТИ) собрались у меня дома и договорились создать «гимназию будущего». Тогда еще не было названия, не было понимания, как это сложно. Но было желание возродить сильную школу в городе, где мы родились. Слава Богу, что мы не знали, как это сложно, иначе, возможно мы бы не взялись за это», - написал сегодня на своей странице в сети Facebook один из основателей клуба «Айб», председатель Совета директоров компании ABBYY Давид Ян.
Он отметил, что «мы сумели найти потрясающих учителей, причем не путем переманивания из существующих школ (так бы мы усложнили и так непростую ситуацию с учителями в школах), а путем привлечения специалистов из разных стран, зачастую действующих, в своих областях, которые согласились преподавать в средней школе».
Сегодня в школе Айб преподают 46 учителей, 20 из которых доктора и кандидаты наук, 2 заслуженных деятелей искусств, 7 готовятся к защите диссертаций, 62% учителей имеют опыт учебы, работы и повышения квалификации за рубежом. Преподавательский состав - это граждане Армении, США, Франции, Англии, Швеции.
«Чьими руками это все случилось? Командой образовательного фонда Айб, его вдохновителем, выпускником ереванской физ-мат школы и выпускником факультета общей и прикладной физики МФТИ отцом Месропом Арамяном, директором фонда Айб Давидом Саакяном, выпускниками МФТИ Ашотом Асланяном, братьями Давидом и Арамом Пахчанянами и еще 15 не менее важными членами команды фонда Айб, и помощью и соучастием десятков спонсоров и меценатов из разных стран, которые помогали финансами, дружескими советами, полезными связями», - отметил Давид Ян.