Հոլովակ՝ «ստեղծագործ միտքը» գովազդելու համար
Ուսանողներից Հրագ Մարգարյանը որոշեց տեսաուղերձով պատմել, թե ինչ են անում տարբեր ֆակուլտետի ու տարբեր կուրսերի մի խումբ ուսանողներ միասին ու շաբաթը երեք օր։
«Արդյոք գիտե՞ք, որ համալսարանում գործում է «Creative spark»-ի ստուդիա։ Այն հրաշալի ուսանողական ճամբարներ է անցկացնում, որոնք չպետք է բաց թողնել։ Դուք կարող եք սովորել ձեռներեցության հմտություններ, որոնք ձեզ կօգնեն ավելի գործունակ դառնալ, կամ էլ սեփական բիզնեսը սկսկել, կատարելագործել թիմում աշխատելու ձեր կարողությունները , զարգացնել ստեղծագործականությունը, ոգեշնչվել, ընկերներ գտնել եւ զվարճանալ։ Բաց մի թողեք։ Ես ինքս մասնակցում եմ այս ճամբարին։ Տեղերը սահմանափակ են, բայց մի քանի շաբաթից նոր փուլեր են մեկնարկելու։ Կարող եք գրանցվել ֆեյսբուքյան մեր էջում եւ միեւնույն ժամանակ հենց այս պահին տեսնել, թե ինչ է կատարվում  այստեղ»։
Հոլովակի վերջում հայտնվում է Գուրգենը, որը համալսարանի դասախոսներից է եւ «Ստեղծագործ մտքի» դասընթացավարներից, ու պատմում, թե իր գործընկեր Մարիամի հետ ինչ եւ ինչու են անում։
Լեզվաբանության՝ ոչ ակադեմիական «շուկան»
25-ամյա Գուրգեն Կարապետյանը ծրագրին մասնակցելու համար ամբիոնի մի շարք դասախոսների հետ նախ վերապատրաստվել է։ Մեկշաբաթյա թրեյնինգից հետո ձեւավորել են այն խմբերը, որոնց պետք էր մատուցել այն, ինչ սովորել է։
«Այդ թրեյնինգների ընթացքում մեզ համար շատ նորություններ բացահայտեցինք։ Օրինակ՝ կան կարողություններ, որոնք, թվում է, որ ունես։ Իսկ երբ պետք է դրանք գործնական տեսքի բերես, հասկանում ես, որ թերանում ես եւ գիտես միայն տեսականորեն։ Սկսում ես ուսումնասիրել, թե դա ինչպես է ակադեմիական՝ միջազգային շուկայում մատուցվում եւ հետո նայում ես քո տեղական շուկան, ու բացերն ակնհայտ են դառնում։ Այս խնդիրը շատ վառ արտահայտվում է լեզվական գիտելիքը տեսականից գործնական դաշտ տեղափոխելու ընթացքում։ Հասկանում ես, որ առանց տնտեսագիտական ու ձեռնարկատիրական գիտելիքների շատ առաջ չես գնա։
Գուրգեն Կարապետյանը Գուրգեն Կարապետյանը
Ենթադրենք, դու թարգմանիչ ես կամ զբոսավար եւ ուզում ես լավ աշխատանք գտնել։ Ի՞նչ է պետք դրա համար՝ ինքդ քեզ ճիշտ գովազդելու ունակություն։ Այն սովորելու համար պետք է սովորես ուսումնասիրել մրցակիցներիդ եւ հասկանալ, թե ինչ յուրահատուկ բան կարող ես առաջարկել, որ չեն կարող անել մյուսները»։
Դրամաշնորհը տրվել է Բրյուսովին, բայց օգտվում են նաեւ երկու այլ բուհեր
Բրիտանական խորհուրդը դրամաշնորհը թեեւ Բրյուսովի համալսարանին է տվել, բայց ծրագրին համալսարանը ներկայացել է Գեղարվեստի ակադեմիայի եւ Մանկավարժական համալսարանի հետ։
«Մենք աշխատում էինք մեր բրիտանացի գործընկերների հետ, երբ պարզեցինք, որ  «Creative spark»-ը թիրախավորել է 500 ուսանողի։ Բրյուսովի համալսարանը համեմատաբար փոքր բուհ է, եւ հաշվի առնելով ուսանողների քանակը՝ որոշեցինք այլ համալսարաններից նույնպես ուսանողներ ներգրավվել»,- պատմում է Քրիստինա Ծատուրյանը՝ Բրյուսովի համալսարանի արտաքին կապերի եւ միջազգային համագործակցության վարչության պետը։
Քրիստինա Ծատուրյանը Քրիստինա Ծատուրյանը
Բրյուսովի համալսարանից ծրագրում  ներգրավված է 227 ուսանող, 45-ն արդեն ավարտել է ծրագիրը։
«Մեզ մոտ վստահ են, որ նախ պետք է դիպլոմ ստանալ, հետո դիպլոմը ձեռքին աշխատանք փնտրել։ Իսկ ահա այս դասընթացը սովորեցնում է, որ պարտադիր չէ աշխատանք փնտրել, կարելի է եւ ստեղծել այդ աշխատանքը, բացել աշխատատեղեր։  Ահա հենց սա ենք այս ծրագրով փորձում ցույց տալ, համոզել, սովորեցնել մեր ուսանողներին»,- ասում է Քրիստինան։
Ըստ նրա՝ ուսանողներն այնքան խանդավառված են մասնակցում ծրագրին, որ համալսարանում արդեն իսկ մտածում են «Ստեղծագործ միտքը» կրթական ծրագրում ներառելու, կամ էլ այլընտրանքային տարբերակով, բայց մշտապես դասավանդելու մասին։

The promotional video for Creative Spark
The launch of the Creative Spark programme in Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences was marked by a promotional video.
Student Hrag Margaryan chose the format of video message to tell what brings together his teammates from different departments and courses three times a week.
“Do you know that our university has a Creative Spark Studio? The studio organizes fantastic camps that you simply can’t miss. At these camps you can learn entrepreneurial skills that will teach you how to open a business and help you become more competent, improve you team work abilities, develop your creativity, find inspiration, make friends and have fun. Seriously, don’t miss it! I am already involved in the camp. The places available are limited, but there will be more camps in a few weeks. You can register on our Facebook page and at the same time see what happens in the camp!”
As the video concludes, one of the trainers, Brusov University lecturer Gurgen appears to tell what he and his colleague Mariam do in Creative Spark Studio.
The non-academic “market” of linguistics
25-year-old Gurgen Karapetyan took retraining courses along with other lecturers to join the programme. After one week of training the instructors formed the groups they would teach what they had learned.
“We made some discoveries during the training. For instance, there are qualities you think you have, but when you need to actually use them, you realize you only have a theoretical understanding of what to do. You start researching how it is taught in the global academic market, then you look at your local market, and the shortcomings and gaps become obvious. This issue manifests itself especially in the transition of theoretical linguistic knowledge to practical work. You realize that you won’t go far without economic and entrepreneurial knowledge.
Gurgen Karapetyan Gurgen Karapetyan
Let’s assume you are a translator or a tourist guide and you want to find a good job. What does it require? It requires you to know how to promote yourself. In order to learn that, you need to learn to study your competitors and find out what specific qualities and skills you can offer that others don’t have,” said Gurgen.
One grant for three universities
Although it was Brusov University that received the grant from the British Council, the application for the grant was joint and included State Academy of Fine Arts and State Pedagogical University.
“We were working with British colleagues when we found out that the plan was to engage 500 students in Creative Spark. Brusov is a relatively small university, so we decided to involve students from other universities as well,” said Kristina Tsaturyan, Head of External Affairs and International Cooperation at Brusov University.
Kristina Tsaturyan Kristina Tsaturyan
227 Brusov students signed up for the programme, and 45 have already completed it.
“In Armenia people believe you have to get your diploma first and then search for a job, and this programme teaches that you it isn’t the only way and you can create jobs for yourself and others. That is what we try to demonstrate, teach to our students through the programme,” said Kristina Tsaturyan.
According to her, the students are so excited to attend the Creative Spark Studio that the university is thinking of including the programme in the curriculum or making it permanent in some other way.