Հետազոտություն. Ազատ առեւտրի գոտու ստեղծումը ՀՀ տնտեսությունում արագ փոփոխությունների չի բերի - Mediamax.am
127093 դիտում
Հետազոտություն. Ազատ առեւտրի գոտու ստեղծումը ՀՀ տնտեսությունում արագ փոփոխությունների չի բերի
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնում կայացել է «Հայաստան-Եվրամիություն. Տնտեսական հարաբերություններ. Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի ազդեցությունը երկկողմանի առեւտրային կապերի վրա» թեմայով հետազոտության շնորհանդեսը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, հետազուտության հիմնական նպատակն է գնահատել Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի  (DCFTA) ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության եւ ԵՄ-ի հետ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների վրա:
Ներկայացնելով հետազոտության արդյունքները՝ աշխատանքային խմբի ղեկավար Լեւոն Բարխուդարյանը նշել է, որ չնայած ԵՄ Հայաստանի հիմանական առեւտրային գործընկերներից մեկն է, այնուամենայնիվ, Ազատ առեւտրի գոտու համաձայանգրի կնքումը արագ փոփոխություններ չի բերի ՀՀ տնտեսությունում:
«Կարծում եմ, համաձայնգրի կնքումը մեծ խթան կլինի ՀՀ տնտեսության համար միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ նպատակների տեսանկյունից: Ազատ առեւտրի գոտին ենթադրում է ոչ միայն մի շարք ապրանքատեսակների զրոյական հարկում, այլեւ նոր ներդրումներ, նոր աշխատուժի ձեւավորում, մրցակցային բիզնես-միջավայրի ապահովում»,- նշել է հետազոտական խմբի ղեկավարը:
Նրա խոսքերով, տնտեսության ոլորտներում մենաշնորհների առկայության պարագայում համաձայնագիրը պարզապես չի գործի: «Հստակ է, որ համաձայնգրի կնքումից հետո Հայաստանում պետք է ձեւավորվի մրցակցային բիզնես-միջավայր, հակառակ դեպքում համաձայնագիրն արդյունք չի տա»,- նկատել է Լեւոն Բարխուդարյանը::

Исследование: Создание зоны свободной торговли не обеспечит быстрых изменений в экономике Армении - Mediamax.am
127099 просмотров
Исследование: Создание зоны свободной торговли не обеспечит быстрых изменений в экономике Армении
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Центре европейских исследований ЕГУ состоялась презентация исследования на тему “Армения - ЕС: Экономические отношения. Влияние Договора о создании глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли на двусторонние торговые связи”.
Как сообщает Медиамакс, основная цель исследования - оценить влияние Договора о создании глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли на экономику Армении и торговые отношения между Арменией и ЕС.
Руководитель исследовательской группы Левон Бархударян, представляя результаты исследования, отметил, что подписание договора не обеспечит быстрых изменений в экономике Армении.
“Я считаю, что подписание договора даст большой стимул экономике Армении с точки зрения среднесрочных и долгосрочных целей. Зона свободной торговли предполагает не только нулевые налоги на ряд товаров, но и дополнительные инвестиции, формирование новой трудовой силы, обеспечение конкурентной бизнес-среды”,- отметил Левон Бархударян.
По его словам, при наличии монополий в разных сферах экономики договор просто не сможет действовать. “Очевидно, что, подписав договор, Армения должна создать конкурентную бизнес-среду. В обратном случае, договор не даст результата”,- сказал руководитель исследования.