Հետազոտություն. Ազատ առեւտրի գոտու ստեղծումը ՀՀ տնտեսությունում արագ փոփոխությունների չի բերի - Mediamax.am
127093 դիտում
Հետազոտություն. Ազատ առեւտրի գոտու ստեղծումը ՀՀ տնտեսությունում արագ փոփոխությունների չի բերի
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնում կայացել է «Հայաստան-Եվրամիություն. Տնտեսական հարաբերություններ. Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի ազդեցությունը երկկողմանի առեւտրային կապերի վրա» թեմայով հետազոտության շնորհանդեսը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, հետազուտության հիմնական նպատակն է գնահատել Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի համաձայնագրի  (DCFTA) ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության եւ ԵՄ-ի հետ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների վրա:
Ներկայացնելով հետազոտության արդյունքները՝ աշխատանքային խմբի ղեկավար Լեւոն Բարխուդարյանը նշել է, որ չնայած ԵՄ Հայաստանի հիմանական առեւտրային գործընկերներից մեկն է, այնուամենայնիվ, Ազատ առեւտրի գոտու համաձայանգրի կնքումը արագ փոփոխություններ չի բերի ՀՀ տնտեսությունում:
«Կարծում եմ, համաձայնգրի կնքումը մեծ խթան կլինի ՀՀ տնտեսության համար միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ նպատակների տեսանկյունից: Ազատ առեւտրի գոտին ենթադրում է ոչ միայն մի շարք ապրանքատեսակների զրոյական հարկում, այլեւ նոր ներդրումներ, նոր աշխատուժի ձեւավորում, մրցակցային բիզնես-միջավայրի ապահովում»,- նշել է հետազոտական խմբի ղեկավարը:
Նրա խոսքերով, տնտեսության ոլորտներում մենաշնորհների առկայության պարագայում համաձայնագիրը պարզապես չի գործի: «Հստակ է, որ համաձայնգրի կնքումից հետո Հայաստանում պետք է ձեւավորվի մրցակցային բիզնես-միջավայր, հակառակ դեպքում համաձայնագիրն արդյունք չի տա»,- նկատել է Լեւոն Բարխուդարյանը::

Creating DCFTA won't result in fast changes in Armenian economy, research says
Yerevan/Mediamax/. The presentation of "Armenia- EU: Economic Relations: Deep and Comprehensive Free Trade Agreement Impact on Bilateral Economic Relations" was held in YSU Center for European Studies today.
The main goal of the research is to assess the impact of Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) Agreement on the Armenian economy and trade and economic ties with the EU, Mediamax reports.
Presenting the results of the research, the head of the task force Levon Barkhudaryan noted that though the EU is one  of Armenia's main partners, signing of DCFTA won't result in fast changes in the Armenian economy.
"I think signing of the Agreement will much boost Armenian economy from the viewpoint of mid- and long-term goals. The Free Trade Zone implies not only zero taxes for a number of goods but also investments, formation of a new workforce and ensuring competitive business environment", noted the head of the research group.
According to him, in case of monopoly in the economy fields, the Agreement won't just work. "It's clear that after signing the Agreement, a competitive business environment will be formed in Armenia , otherwise the Agreement won't yield results", noted Levon Barkhudaryan.