Հայկական կողմն ակնկալում է մինչեւ տարեվերջ ավարտել ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի գոտու շուրջ բանակցությունները - Mediamax.am
126023 դիտում
Հայկական կողմն ակնկալում է մինչեւ տարեվերջ ավարտել ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի գոտու շուրջ բանակցությունները
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը
Լուսանկարը` mineconomy.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 16-17-ին Երեւանում կկայանա Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (DCFTA) ստեղծման վերաբերյալ բանակցությունների հերթական փուլը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը:
«Մի քանի օր անց Երեւանում կկայանա բանակցությունների հերթական փուլը: Հուսով ենք, մինչեւ տարեվերջ կավարտենք բանակցությունները Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (DCFTA) ստեղծման վերաբերյալ կամ մոտ կլինենք դրանց ավարտին»,- ասել է փոխանախարարը:
Նրա խոսքերով, կողմերի միջեւ համաձայնեցվել է բանակցությունների օրակարգի զգալի հատվածը, սակայն կան գլուխներ, որոնք դեռեւս մնում են բանակցային սեղանին: «Հուսով ենք մոտ ապագայում դրանց շուրջ եւս գալ ընդհանուր հայտարարի»,- ասել է Գարեգին Մելքոնյանը:
Փոխնախարարի փոխանցմամբ, կողմերը դեռեւս չեն համաձայնեցրել այն ապրանքատեսակների ցանկը, որոնց վրա գործելու է մաքսատուրքի զրոյականացումը:

Армянская сторона надеется к концу года завершить переговоры по свободной торговой зоне с ЕС - Mediamax.am
126672 просмотров
Армянская сторона надеется к концу года завершить переговоры по свободной торговой зоне с ЕС
Замминистра экономики Армении Гарегин Мелконян
Фото: mineconomy.am
Ереван/Медиамакс/. 16-17 апреля в Ереване пройдет очередной этап переговоров между Арменией и ЕС по созданию Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли.
Как сообщает Медиамакс, сегодня об этом в Центре европейских исследований ЕГУ заявил замминистра экономики Армении Гарегин Мелконян.
«Через пару дней состоится очередной этап переговоров, надеюсь, что до конца года мы завершим переговоры или будем близки к завершению»,- сказал он.
По словам замминистра, стороны достигли договоренности по основной части повестки переговоров, однако есть пункты, которые остаются на повестке дня.
«Мы надеемся, что в скором времени договоренность будет достигнута и по этим пунктам»,- сказал Гарегин Мелконян.
Замминистра пояснил, что стороны еще не пришли к согласию по списку товаров, в отношении которых будет действовать обнуление таможенной пошлины.