Հայկական կողմն ակնկալում է մինչեւ տարեվերջ ավարտել ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի գոտու շուրջ բանակցությունները - Mediamax.am
126023 դիտում
Հայկական կողմն ակնկալում է մինչեւ տարեվերջ ավարտել ԵՄ-ի հետ ազատ առեւտրի գոտու շուրջ բանակցությունները
ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը
Լուսանկարը` mineconomy.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 16-17-ին Երեւանում կկայանա Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (DCFTA) ստեղծման վերաբերյալ բանակցությունների հերթական փուլը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր այս մասին ԵՊՀ Եվրոպական ուսումնասիրությունների կենտրոնում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը:
«Մի քանի օր անց Երեւանում կկայանա բանակցությունների հերթական փուլը: Հուսով ենք, մինչեւ տարեվերջ կավարտենք բանակցությունները Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու (DCFTA) ստեղծման վերաբերյալ կամ մոտ կլինենք դրանց ավարտին»,- ասել է փոխանախարարը:
Նրա խոսքերով, կողմերի միջեւ համաձայնեցվել է բանակցությունների օրակարգի զգալի հատվածը, սակայն կան գլուխներ, որոնք դեռեւս մնում են բանակցային սեղանին: «Հուսով ենք մոտ ապագայում դրանց շուրջ եւս գալ ընդհանուր հայտարարի»,- ասել է Գարեգին Մելքոնյանը:
Փոխնախարարի փոխանցմամբ, կողմերը դեռեւս չեն համաձայնեցրել այն ապրանքատեսակների ցանկը, որոնց վրա գործելու է մաքսատուրքի զրոյականացումը:

The Armenian side expects completing talks on DCFTA with EU till late 2013
Yerevan/Mediamax/. The next round of talks on creating Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA) with European Union will start in Yerevan on April 16-17.
Deputy Minister of Economy of Armenia Garegin Melkonyan said this at the YSU Center for European Studies, Mediamax reports.
"The next round of talks will start in Yerevan in a few days. I hope that we will complete the talks on DCFTA or will be close to their completion till late 2013", said the Deputy Minister.
According to him, the sides agreed upon the considerable part of the talks agenda but there are chapters which are still on the negotiations table. "We hope to agree upon them in near future as well", said Garegin Melkonyan.
According to the Minister, the sides haven't yet agreed upon the list of items with zero customs tax.