Կառավարությունը 500 մլն դրամ կտրամադրի արտահանման խթանման համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների իրականացման 2013թ. ծրագիրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն ասել է, որ ծրագրի շրջանակներում կառավարությունը առաջին անգամ միջոցներ է տրամադրում արտահանման խթանման նպատակով: Տրամադրվող գումարը կազմում է շուրջ 500 մլն դրամ:
Նախարարի խոսքով, այս տարվա ընթացքում աջակցություն ստանալու համար կարող են դիմել 50-60 ընկերություններ:
Բացի այդ, ձեռնարկատերերին աջակցման նպատակով ստեղծվելու են համապատասխան ենթակառույցներ, մասնավորապես, «Արտահանման ֆինանսավորման ապահովագրական կազմակերպությունը»:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ կառավարությունը պատրաստ է օժանդակել բոլոր այն ձեռնարկություններին, որոնք ի վիճակի են էապես ավելացնել արտադրանքի ծավալները ու արտահանումը:

The government to allocate AMD500mln to boost export - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The Armenian government confirmed the program of measures for export-oriented strategy of industrial policy for 2013 today.
Minister of Economy of Armenia Tigran Davtyan said that within the program, the government provides funds for boosting export for the first time, Mediamax reports. The sum will make about AMD500mln.
According to the Minister, 50-60 companies may apply for support this year.
Besides, relevant structures, particularly "Insurance Organization of Export Financing", will be set up to support entrepreneurs.
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan stated that the government is ready to support all the organizations which may substantially grow volumes of production and export.