Կառավարությունը 500 մլն դրամ կտրամադրի արտահանման խթանման համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօր հաստատել է արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների իրականացման 2013թ. ծրագիրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանն ասել է, որ ծրագրի շրջանակներում կառավարությունը առաջին անգամ միջոցներ է տրամադրում արտահանման խթանման նպատակով: Տրամադրվող գումարը կազմում է շուրջ 500 մլն դրամ:
Նախարարի խոսքով, այս տարվա ընթացքում աջակցություն ստանալու համար կարող են դիմել 50-60 ընկերություններ:
Բացի այդ, ձեռնարկատերերին աջակցման նպատակով ստեղծվելու են համապատասխան ենթակառույցներ, մասնավորապես, «Արտահանման ֆինանսավորման ապահովագրական կազմակերպությունը»:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ կառավարությունը պատրաստ է օժանդակել բոլոր այն ձեռնարկություններին, որոնք ի վիճակի են էապես ավելացնել արտադրանքի ծավալները ու արտահանումը:

Правительство выделит 500 млн драмов для стимулирования экспорта - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении утвердило сегодня программу мероприятий, предусмотренных направленной на экспорт стратегией промышленной политики на 2013 год.
Как сообщает Медиамакс, министр экономики Армении Тигран Давтян сказал, что в рамках данной программы правительство впервые предоставляет средства на стимулирование экспорта. Сумма составит около 500 млн драмов.
По словам министра, в этом году для получения содействия могут обратиться 50-60 компаний.
Кроме того, с целью содействия предпринимателям будут созданы соответствующие структуры, в частности, «Страховая организация финансирования экспорта».
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил, что правительство готово содействовать всем тем организациям, которые могут существенно нарастить объемы производства и экспорта.