ԳՇ պետ. Ադրբեջանը Հայաստանի տարածք է մխրճվել մինչեւ 7,5 կմ խորությամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանն այսօր ասել է, որ հակառակորդի հարձակումը եղել է 6 ուղղությամբ:
Ջերմուկում Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների հետ հանդիպմանն Էդվարդ Ասրյանն ասել է, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանը մխրճվել է 8,5 կիլոմետր լայնությամբ ճակատով՝ մինչեւ 7,5 կիլոմետր խորությամբ:
«Ադրբեջանցիները Ներքին Հանդի եւ Վերին Շորժայի ուղղությամբ մխրճվել են 1,5 կմ, Իշխանասարի ուղղությամբ՝ 0,5 կմ։ Ադրբեջանը թիրախավորել էր նաեւ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքը:
Նախկինում Ջերմուկ քաղաքից Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանման խմբերի հեռավորությունը եղել է 11 կմ, հիմա հասել է 4,5 կմ-ի: Մյուս ուղղություններով հակառակորդը հետ է շպրտվել»,- ասել է Էդվարդ Ասրյանը:
Գլխավոր շտաբի պետն ասել է, որ հակառակորդի որոշակի ջոկատներ գտնվում են հայկական ստորաբաժանումների հսկողության տակ, նաեւ՝ շրջափակումների մեջ:
Էդվարդ Ասրյանը խոսել է նաեւ թշնամու գործած ռազմական հանցագործությունների մասին:
«Ոչ մի պետության ռազմական ուժ իրավունք չունի հակառակորդի նկատմամբ վայրագություններ ցուցաբերել, դա միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է: Մասնատել են կին զինծառայողին, կտրել ոտքերը, մատները, մերկացրել են: Դա վայրագության վերջին աստիճանն է», - ասել է ԳՇ պետը։

Chief of General Staff: Azerbaijan advanced up to 7.5 km into Armenia’s territory
Yerevan /Mediamax/. Chief of the General Staff of the Armenian Armed Forces Edward Asryan said today that the adversary attacked in 6 directions.
During the meeting in Jermuk with ambassadors accredited to Armenia, Edward Asryan said that Azerbaijan advanced up to 7.5 kilometers into  the sovereign territory of Armenia with 8,5 km wide front.
“Azerbaijanis advanced 1.5 km in the direction of Nerkin Hand and Verin Shorzha, and 0.5 km in the direction of Ishkhanasar. Azerbaijan also targeted the town of Martuni in Gegharkunik region.
Earlier, the distance of Azerbaijani armed units from the town of Jermuk was 11 km, but now it has reached 4.5 km. In other directions the enemy was thrown back,” Edward Asryan said.
The Chief of the General Staff reported that separate units of the adversary are under the control of Armenian units and are under siege.
Edward Asryan also spoke about the war crimes committed by the enemy.
“No state’s military force has the right to show cruelty to the enemy, it is a gross violation of international humanitarian law. They dismembered a female soldier, cut off her legs and fingers, stripped her naked. This is an extreme degree of brutality,” the Chief of the General Staff said.