ԳՇ պետ. Ադրբեջանը Հայաստանի տարածք է մխրճվել մինչեւ 7,5 կմ խորությամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Էդվարդ Ասրյանն այսօր ասել է, որ հակառակորդի հարձակումը եղել է 6 ուղղությամբ:
Ջերմուկում Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանների հետ հանդիպմանն Էդվարդ Ասրյանն ասել է, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանը մխրճվել է 8,5 կիլոմետր լայնությամբ ճակատով՝ մինչեւ 7,5 կիլոմետր խորությամբ:
«Ադրբեջանցիները Ներքին Հանդի եւ Վերին Շորժայի ուղղությամբ մխրճվել են 1,5 կմ, Իշխանասարի ուղղությամբ՝ 0,5 կմ։ Ադրբեջանը թիրախավորել էր նաեւ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքը:
Նախկինում Ջերմուկ քաղաքից Ադրբեջանի զինված ստորաբաժանման խմբերի հեռավորությունը եղել է 11 կմ, հիմա հասել է 4,5 կմ-ի: Մյուս ուղղություններով հակառակորդը հետ է շպրտվել»,- ասել է Էդվարդ Ասրյանը:
Գլխավոր շտաբի պետն ասել է, որ հակառակորդի որոշակի ջոկատներ գտնվում են հայկական ստորաբաժանումների հսկողության տակ, նաեւ՝ շրջափակումների մեջ:
Էդվարդ Ասրյանը խոսել է նաեւ թշնամու գործած ռազմական հանցագործությունների մասին:
«Ոչ մի պետության ռազմական ուժ իրավունք չունի հակառակորդի նկատմամբ վայրագություններ ցուցաբերել, դա միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է: Մասնատել են կին զինծառայողին, կտրել ոտքերը, մատները, մերկացրել են: Դա վայրագության վերջին աստիճանն է», - ասել է ԳՇ պետը։

Начальник Генштаба: Азербайджан вклинился на территорию Армении на 7,5 км - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Начальник Генерального штаба ВС Армении Эдуард Асрян заявил сегодня, что атака противника велась в 6 направлениях.
На встрече в Джермуке с аккредитованными в Армении послами Эдвард Асрян сказал, что Азербайджан атаковал суверенную территорию Армении фронтом шириной 8,5 км и вклинулся на глубину 7,5 км.
«Азербайджанцы продвинулись на 1,5 км в направлении Неркин-Ханд и Верин-Шоржа, и на 0,5 км в направлении Ишханасар. Азербайджан также обстрелял город Мартуни в Гегаркуникской области.
Если раньше расстояние вооруженных формирований Азербайджана от города Джермук составляло 11 км, то сейчас оно составляет 4,5 км. На других направлениях противник был отброшен»,- сказал Эдуард Асрян.
Начальник Генштаба сообщил, что в направлении Джермука отдельные отряды противника находятся под контролем армянских частей, а также - в окружении.
Эдвард Асрян также рассказал о военных преступлениях, совершенных противником.
«Военная сила ни одного государства не имеет права проявлять жестокость по отношению к врагу - это грубое нарушение международного гуманитарного права. Женщину -военнослужащую расчленили, отрезали ноги и пальцы, раздели. Это крайняя степень зверства», - заявил глава Генштаба.