Ներկայացվել է թշնամու հարվածներից տուժած ենթակառուցվածքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանն այսօր ասել է, որ Ադրբեջանի կողմից Վայոց ձորի, Սյունիքի եւ Գեղարքունիքի մարզերում թիրախավորվել եւ տուժել են բնակելի տներ, ավտոմեքենաներ եւ այլ ենթակառուցվածքներ։
Կառավարության նիստում նա ասել է, որ Վայոց ձորում տուժել են հյուրատներ, առողջարան, ճոպանուղին, փրկարար ծառայության հրշեջ-փրկարարական ջոկատի շենքը, անձնական օգտագործման մեքենաներ եւ գույք, երկու արկ ընկել է Կեչուտի ջրամբար։
«Ունենք էլեկտրամատակարարման գծերի խափանման խնդիր, մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի Վաղատին, Որոտանավան, Շամբ, Դարպաս, Գետաթաղ, Լոր, Լեռնաշեն Դաստակերտ բնակավայրերում։
Սյունիքում ռմբակոծության հետեւանքով վնասվել են շտապօգնության մեքենաներ։ Գեղարքունիքի մարզում, հիմնականում, վնասվել են բնակիչների տները, ցորենի, գարու արտեր»,- ասել է ԱԻ նախարարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ հասցված վնասը պետք է մանրամասն գույքագրել, որպեսզի կառավարությունը միջոցներ տրամադրի լիարժեք վերականգնողական աշխատանքներ իրականացնելու համար։ Նա նաեւ նշել է, որ այս եւ այլ հանգամանքներ կարեւոր է փաստագրել իրավական առումով։

Infrastructure damaged from adversary’s strikes presented
Yerevan /Mediamax/. Armenia’s Emergency Situations Minister Armen Pambukhchyan said today that Azerbaijan targeted and damaged residential houses, cars and other infrastructure in Armenia’s Vayots Dzor, Syunik and Gegharkunik regions.
Speaking at the cabinet sitting today, he said that guest houses, a health resort, the cable car, the building of the Rescue Service’s fire-rescue squad, personal vehicles and property were damaged in Vayots Dzor. He noted that two shells fell into the Kechut reservoir.
“We have a problem of power supply lines failure, particularly in Vaghatin, Vorotanavan, Shamb, Darpas, Getatagh, Lor, Lernashen Dastakert settlements of Sisian community of Syunik region.
Ambulances were damaged as a result of bombing of Syunik. In Gegharkunik, mainly the houses of the residents, wheat and barley fields were damaged,” the minister said.
Prime Minister Nikol Pashinyan noted that a detailed inventory of the caused damage should be done for the government to allocate funds for full restoration works. He also said that it is important to document these and other circumstances for legal purposes.