Ադրբեջանը հարձակվել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սեպտեմբերի 13-ին, ժամը 00։05-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, հրետանային միջոցների, ականանետերի ու ԱԹՍ-ների կիրառմամբ ինտենսիվ կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի միանգամից մի քանի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
ՊՆ-ից հայտնում են, որ հրետակոծման են ենթարկվել Սոթքի, Վարդենիսի, Գորիսի, Կապանի, Արտանիշի եւ Իշխանասարի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերը։ Հարվածներ են հասցվում նաեւ քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին։
«Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության պնդումները, թե հրետակոծությունը սկսել է հայկական կողմը, բացարձակ կեղծ են։ Ավելին՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն այս սադրանքի համար վերջին օրերին ակնհայտ տեղեկատվական հենք էր նախապատրաստում, ինչի վկայությունն էին ամենօրյա ռեժիմով հրապարակվող ապատեղեկատվությունները՝ իբր հայկական կողմի գնդակոծությունների վերաբերյալ», - ասվում է ՊՆ հաղորդագրության մեջ:
Ժամը 04։00-ի դրությամբ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակում էր ծայրահեղ լարված մնալ։
Հակառակորդը շարունակում էր կիրառել հրետանային միջոցներ, ականանետեր, ԱԹՍ-ներ եւ խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ։
«Որոշ ուղղություններով ադրբեջանական ստորաբաժանումները ձեռնարկել են դիրքային առաջխաղացման գործողություններ, դիրքային մարտերը շարունակվում են։ Հայաստանի զինված ուժերը համարժեք պատասխան է հասցնում հակառակորդին եւ ամբողջ ծավալով կատարում իր առջեւ դրված մարտական խնդիրները։ Հայկական կողմի կորուստների վերաբերյալ տվյալները ճշտվում են», - ասված է ՊՆ հաղորդագրության մեջ:
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության եւ միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լեւոն Այվազյանը եւ ԶՈւ ԳՇ օպերատիվ գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, գնդապետ Ալբերտ Բաղդադյանը հանդիպել են Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպանությունների ռազմական կցորդներին եւ ներկայացրել ադրբեջանական կողմի լայնածավալ սադրանքի արդյունքում ստեղծված իրադրությունը:

Азербайджан напал на суверенную территорию Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 13 сентября около 00:05 часов подразделения вооруженных сил Азербайджана открыли открыли интенсивный огонь по армянским позициям на нескольких участках армяно-азербайджанской границы с применением артиллерии, минометов и беспилотных летательных аппаратов.
Минобороны Армении сообщает, что обстрелу подверглись позиции, расположенные в направлении Сотка, Вардениса, Гориса, Капана, Артаниша и Ишханасара. Атакам подверглись и гражданские объекты.
«Утверждения минобороны Азербайджана о том, что обстрел был начат армянской стороной, являются абсолютно ложными. Более того, военно-политическое руководство Азербайджана в последние дни готовило явную информационную базу для этой провокации, о чем свидетельствует ежедневно публикуемая дезинформация об обстрелах с армянской стороны», - говорится в сообщении минобороны Армении.
По состоянию на 04:00 часов ситуация на армяно-азербайджанской границе оставалась крайне напряженной, противник продолжал применять артиллерию, минометы, БПЛА и крупнокалиберное стрелковое оружие.
«На некоторых направлениях азербайджанские подразделения предприняли попытки позиционному продвижения, продолжаются позиционные бои. Вооруженные Силы Армении дают соразмерный ответ противнику и полностью выполняют поставленные боевые задачи. Данные о потерях армянской стороны уточняются», - говорится в сообщении минобороны.
13 сентября начальник управления оборонной политики и международного сотрудничества минобороны Армении Левон Айвазян и заместитель начальника Главного оперативного управления Генштаба Альберт Багдадян встретились с военными атташе иностранных посольств, аккредитованными в Армении, и представили ситуацию, создавшуюся в результате широкомасштабной провокации азербайджанской стороны.