Դավիթ Տոնոյան. «Գիտակցել եմ՝ «քաղաքական թիմի» անդամ երբեք չեմ լինի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ համաձայնելով ստանձնել ՊՆ ղեկավարի պաշտոնը «քաջ գիտակցել է, որ «քաղաքական թիմի» անդամ երբեք չեմ լինի»:
Ապրիլի 13-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ 2018 թվականի հեղափոխությունից հետո բանակում իրենց քաղաքական թիմից որեւէ մեկին պաշտոնի չէին նշանակել եւ շեշտել էր, որ Դավիթ Տոնոյանը նախկին կառավարության անդամ էր:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ղեկավարելու վարչապետի առաջարկի ընդունումն իմ կողմից եղել է հաստատակամ որոշում, որը կայացրել եմ տասնամյակների պետական ծառայության ընթացքում ձեւավորված պարտքի զգացումի թելադրանքով, ինչպես նաեւ` բազմաթիվ ընկերներիս եւ ՀՀ զինված ուժերի զարգացման համար մտահոգ գործընկերների քաջալերման արդյունքում: Այդ որոշումը կայացնելիս քաջ գիտակցել եմ, որ «քաղաքական թիմի» անդամ երբեք չեմ լինի՝ հաշվի առնելով իմ հոգեկերտվածքը եւ անցած ճանապարհը», - ասել է Դավիթ Տոնոյանը՝ փաստաբանի միջոցով պատասխանելով 168.am-ի հարցերին:
«Վարչապետի խոսքերից կարելի է եզրակացնել, որ նրան եւ իր քաղաքական թիմին անհրաժեշտ էր «անցումային» պաշտպանության նախարար: Բայց չնայած այդ թիմի առանձին անդամների անդադար ջանքերին, նա ինձ պաշտոնից չհեռացրեց անգամ պատերազմի ընթացքում: Պաշտոնավարել եմ 2.5 տարի, իմ պաշտոնանկությունից հետո անցել է 1.5 տարի, որոնց ընթացքում նշանակվել է պաշտպանության 3 նախարար, ինչը կադրային քաղաքականության որակի խոսուն ցուցիչ է», - նկատել է Դավիթ Տոնոյանը:

Давид Тоноян: «Я осознавал, что никогда не стану членом «политической команды»» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший министр обороны Армении Давид Тоноян заявил, что соглашаясь занять пост министра обороны, он «хорошо понимал, что никогда не станет членом «политической команды»».
13 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что после революции 2018 года никто из их политической команды не был назначен на должности в Вооруженных силах, и подчеркнул, что Давид Тоноян был членом прежнего правительства.
«Принятие предложения премьер-министра возглавить министерство обороны было твердым решением, которое я принял, руководствуясь чувством долга, сформированным за десятилетия государственной службы, а также принимая во внимание мнение многих моих друзей и коллег, неравнодушных к развитию Вооруженных Сил Армении. Принимая это решение, я прекрасно осознавал, что никогда не стану членом «политической команды», учитывая мой менталитет и пройденный путь», - сказал Давид Тоноян, отвечая через адвоката на вопросы 168.am.
«Из слов премьер-министра можно сделать вывод, что ему и его политической команде был нужен «переходный» министр обороны. Но, несмотря на неустанные усилия отдельных членов этой команды, он не отстранил меня от должности даже во время войны. Я находился на должности 2,5 года, с момента моей отставки прошло 1,5 года, в течение которых было назначено 3 министра обороны, что является красноречивым показателем качества кадровой политики», - сказал Давид Тоноян.