ԱԱԾ-ն հայտնել է Աֆղանստանից Բաքու իրականացվող չվերթների մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունն այսօր հայտնել է, որ առաջիկա օրերին տարբեր երկրներից Բաքու ռազմամթերք եւ վարձկան-ահաբեկիչներ գաղտագողի տեղափոխելու չվերթներ են նախատեսված:
Ըստ ԱԱԾ տրամադրության տակ գտնվող տվյալների, հոկտեմբերի 16-ին արձանագրվել է Բաքվից դեպի Աֆղանստանի Բաղրամ օդանավակայան իրականացվող չվերթը, հոկտեմբերի 17-ին՝ Աֆղանստանի Բաղրամ օդանավակայան-Պակիստանի Լաշկառ գահի օդանավակայան–Բաքու չվերթը:
Նույն երթուղին նախատեսված է նաեւ հոկտեմբերի 18-ին:
Նախատեսված են նաեւ Բաքվից միջանկյալ օդանավակայանով Կանդահարի օդանավակայան ու հետադարձ չվերթները: Նմանատիպ չվերթներ են կատարվելու նաեւ հոկտեմբերի 19-ից հետո:
«Նշված չվերթների մի մասը միջազգային չվացուցակների համակարգում բացակայում են եւ որոշ օդանավակայաններ չունեն միջազգային դասակարգում»,- ասված է ԱԱԾ հաղորդագրությունում:

Armenia reports about flights from Afghanistan to Baku - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. National Security Service (NSS) of Armenia has stated today that flights carrying arms and mercenary terrorists will arrive secretly from various countries to Baku in the coming days.
According to the information obtained by NSS, the flight from Baku to Afghanistan’s Bagram air base was registered on October 16, and the flight from Bagram air base to Lashkar Gah Airport in Pakistan and then to Baku was registered on October 17.
The same route is scheduled for October 18.
There are also flights from Baku to Kandahar Airport (Afghanistan) through a connecting airport and return flights. Similar flights will be operated after October 19.
“Some of these flights are missing from the international timetable system and some airports do not have an international classification,” NSS said in a statement.