Հայաստանն ու Կանզասի գվարդիան նշում են գործակցության 15-ամյակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ համագործակցությունն ընդլայնվելու, տեւական եւ շարունակական բնույթ է կրելու՝ «ի շահ երկու ժողովուրդների բարօրության եւ միջազգային կայունության ամրապնդման»:
ՊՆ հաղորդագրության համաձայն՝ նախարարն այս մասին նշել է սեպտեմբերի 12-ին՝ ԱՄՆ-ի Կանզաս նահանգի ադյուտանտ-գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար Լի Թաֆանելիի եւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ հանդիպմանը:
«2003թ. սկսած՝ Կանզասի ազգային գվարդիան օգնել է կատարելագործել Հայաստանի սերժանտական կորպուսի կարողությունները, ամրապնդել ռազմաբժշկական, խաղաղապահ գործառույթները, զարգացնել շարժական հոսպիտալների գործարկման, աղետների արձագանքման եւ մարդասիրական օժանդակության կարողությունները: Արդյունքում Կանզաս նահանգի եւ Հայաստանի միջեւ ձեւավորվել է ամուր ու տեւական բարեկամություն, որն ապագայում եւս կշարունակի աճել»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը:
Լի Թաֆանելիին այսօր ընդունել է նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՀՀ զինված ուժերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի 15-ամյա արդյունավետ համագործակցությունը նպաստում է Հայաստանի եւ Կանզաս նահանգի միջեւ գործընկերության ամրապնդմանը եւ ընդհանրապես ՀՀ-ԱՄՆ փոխհարաբերությունների զարգացմանը»,- ասել է վարչապետը:
Լի Թաֆանելին էլ վերահաստատել է փոխգործակցության մակարդակն էլ ավելի խորացնելու եւ սերտացնելու պատրաստակամությունը:

Armenia and Kansas Army National Guard celebrate 15 years of partnership
Yerevan/Mediamax/. Armenian Defense Minister Davit Tonoyan has said that Armenia’s cooperation with Kansas Army National Guard is an expanding, long-term, continuous partnership "for the benefit of the two countries and strengthening of stability in the world”.
According to the Defense Ministry, Davit Tonoyan made this remark at the meeting with U.S. Adjutant General of Kansas Lee Tafanelli and U.S. Ambassador to Armenian Richard Mills on September 12.
“Since 2003, Kansas Army National Guard has been helping Armenian army to improve the capabilities of its noncommissioned officers, become stronger in the fields of military medicine and peacekeeping, and develop the capacities for disaster response, humanitarian aid, and use of mobile hospitals. As a result, the state of Kansas and Armenia formed a strong, long-lasting friendship that will continue to grow,” said Richard Mills.
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan also received Adjutant General Tafanelli today.
“The successful cooperation between Armenian Armed Forces and Kansas Army National Guard facilitates the strengthening of Armenia-Kansas partnership and Armenia-U.S. relations in general,” said Pashinyan.
Lee Tafanelli reiterated the American side’s commitment to further strengthen the cooperation and lift it to a higher level.