Հայաստանն ու Կանզասի գվարդիան նշում են գործակցության 15-ամյակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ասել է, որ Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ համագործակցությունն ընդլայնվելու, տեւական եւ շարունակական բնույթ է կրելու՝ «ի շահ երկու ժողովուրդների բարօրության եւ միջազգային կայունության ամրապնդման»:
ՊՆ հաղորդագրության համաձայն՝ նախարարն այս մասին նշել է սեպտեմբերի 12-ին՝ ԱՄՆ-ի Կանզաս նահանգի ադյուտանտ-գեներալ, ազգային գվարդիայի հրամանատար Լի Թաֆանելիի եւ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ հանդիպմանը:
«2003թ. սկսած՝ Կանզասի ազգային գվարդիան օգնել է կատարելագործել Հայաստանի սերժանտական կորպուսի կարողությունները, ամրապնդել ռազմաբժշկական, խաղաղապահ գործառույթները, զարգացնել շարժական հոսպիտալների գործարկման, աղետների արձագանքման եւ մարդասիրական օժանդակության կարողությունները: Արդյունքում Կանզաս նահանգի եւ Հայաստանի միջեւ ձեւավորվել է ամուր ու տեւական բարեկամություն, որն ապագայում եւս կշարունակի աճել»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը:
Լի Թաֆանելիին այսօր ընդունել է նաեւ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«ՀՀ զինված ուժերի եւ Կանզասի ազգային գվարդիայի 15-ամյա արդյունավետ համագործակցությունը նպաստում է Հայաստանի եւ Կանզաս նահանգի միջեւ գործընկերության ամրապնդմանը եւ ընդհանրապես ՀՀ-ԱՄՆ փոխհարաբերությունների զարգացմանը»,- ասել է վարչապետը:
Լի Թաֆանելին էլ վերահաստատել է փոխգործակցության մակարդակն էլ ավելի խորացնելու եւ սերտացնելու պատրաստակամությունը:

Армения и гвардия Канзаса отмечают 15-летие сотрудничества - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр обороны Армении Давид Тоноян заявил, что сотрудничество с Национальной гвардией Канзаса будет расширяться «во имя благополучия двух народов и укрепления международной стабильности».
Согласно сообщению минобороны, Давид Тоноян сказал об этом 12 сентября на встрече с адъютант-генералом американского штата Канзас, командиром Национальной гвардии Ли Тафанели и послом США в Армении Ричардом Миллсом.
«Начиная с 2003 года Национальная гвардия Канзаса поддерживала развитие сержантского корпуса Армении, деятельность военных врачей и миротворческих сил. В результате между штатом Канзас и Арменией сформировалось дружба, которая в будущем продолжит укрепляться», - отметил Ричард Миллс.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян также принял сегодня Ли Тафанели.
«15-летнее эффективное сотрудничество между Арменией и Национальной гвардией Канзаса способствует укреплению сотрудничества между Арменией и штатом Канзас, а также развитию сотрудничества между Арменией и США в целом», - заявил премьер-министр.