Լուսանկարը` Իզմիրլյան հիմնադրամ/QCA
Իզմիրլյան հիմնադրամը $ 5 միլիոն կտրամադրի Վազգեն Սարգսյան ռազմական համալսարանի կրթական համալիրի (կամպուսի) վերակառուցման ծրագրի համար։ Համապատասխան հուշագիրը Իզմիրլյան հիմնադրամը եւ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը Երեւանում կնքեցին դեկտեմբերի 13-ին:
2000-2011 թթ. Իզմիրլյան հիմնադրամը «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ ամսական նպաստներ է հատկացրել զոհված զինծառայողների ընտանիքներին, իսկ 2002 թվականից ի վեր նախաձեռնել եւ 14 տարիների ընթացքում իրականացրել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի կուրսանտների հոգեբանական աջակցության դասընթացների ծրագիրը:
Ամիսներ առաջ Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հիմնադրամին էր ներկայացրել զինվորական կրթության համակարգի արմատական բարեփոխման ծրագիրը:
Մասնավորապես, ներկայացվել էր Դիլիջան տեղափոխված Մոնթե Մելքոնյան վարժարանի զարգացման հայեցակարգը եւ նշվել էր, որ հաջորդիվ պետք է կատարվի երկրորդ կարեւոր քայլը եւ բարեփոխման ծրագիր սկսվի սպաներ պատրաստող գլխավոր ուսումնական հաստատությունում՝ Վազգեն Սարգսյանի անվան Ռազմական համալսարանում:
Պատահական չէ, որ պաշտպանության նախարարությունը դիմել էր հենց Իզմիրլյան հիմնադրամին: 1996-1998 թթ. հիմնադրամի միջոցներով են կառուցվել Ռազմական համալսարանի երկու զորանոցային մասնաշենքերը, իսկ 1998-2001 թթ․ իրականացվել են համալսարանի ջերմաէներգետիկ համալիրի եւ խոհանոցային մասնաշենքի կառուցման աշխատանքները։
Շենքի վերափոխման նախագծի էսքիզներից Շենքի վերափոխման նախագծի էսքիզներից
Պաշտպանության նախարարության ներկայացրած հայեցակարգը ենթադրում է, որ Ռազմական համալսարանի առաջին եւ երկրորդ կուրսերի ուսանողները կշարունակեն բնակվել զորանոցներում, որոնք կվերանորոգվեն եւ կհամապատասխանեցվեն արդի պահանջներին: Երրորդ եւ չորրորդ կուրսերի ուսանողներին կառաջարկվեն հանրակացարանային սենյակներ:
Ռազմական համալսարանի չորս մասնաշենքերից երկուսը կվերափոխվեն հանրակացարանների: Բացի դրանից, չորս մասնաշենքերի միջեւ ընկած տարածքներում կկառուցվեն ապակե տանիքով շինություններ, որոնք շինությունները կկապեն միմյանց՝ ձեւավորելով միասնական ժամանակվանից համալիր:
Այդ նոր տարածքները կծառայեն ուսանողների կրթական եւ մարզական կարիքների համար, այստեղ նախատեսվում է ունենալ նաեւ Թումո կենտրոն:
Ծրագրի իրականացման հստակ ժամկետների մասին խոսելը դեռ վաղ է, քանի որ վերջնական նախագիծը պատրաստման փուլում է: Սակայն նախաձեռնության հեղինակները ցանկություն ունեն Ռազմական համալսարանի վերակառուցումն ավարտել երկու տարվա ընթացքում: Այդ ժամկետը պատահական չէ՝ երկու տարի հետո Մոնթե Մելքոնյան վարժարանից դուրս կգան 2017 թվականին ընդունված սաները եւ ցանկալի է, որ նրանք ուսումը շարունակեն այնպիսի պայմաններում, որոնք չեն զիջի նրանց, ինչ նրանք ունեցել են Դիլիջանում:
Ըստ նախնական հաշվարկների, ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմում է $ 7.5 միլիոն: Իզմիրլյան հիմնադրամը կհատկացնի $ 5 միլիոնը, իսկ մնացած մասի ֆինանսավորումը կհայթայթի ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:

Photo: Izmirlian Foundation/QCA
The Izmirlian Foundation will donate USD 5 million to the Vazgen Sargsyan Military University for the campus modernization program. The Foundation and the Ministry of Defense of Armenia signed the corresponding Memorandum of understanding on December 13, in Yerevan.
The Izmirlian Foundation had its unique role in the process of establishing the first Military University in the country named after Vazgen Sargsyan. In 1996-1998 the Foundation financed construction of the two barracks of the Military University as well as the heating and power system and the canteen.
Within the period from 2000 to 2011, the Izmirlian Foundation in cooperation with “Hayastan” All Armenian Fund has provided regular monthly allowances to the families of deceased soldiers.
From 2002 to 2016 the Izmirlian Foundation initiated and was continuously implementing a psychological support project at the Military University aimed at organizing lecturing and psychological counseling sessions for the cadets.
Recognizing the critical role of the Armenian Army in ensuring the security of the country, the Izmirlian Foundation continues its cooperation with the Ministry of Defense of Armenia and remains among the patrons of Vazgen Sargsyan Military University and its cadets.
According to the reconstruction concept of the Military University developed by the Ministry of Defense, two out of the four subsidiary buildings of the university will be transformed into dormitories.
Moreover, glass-roof structures will be constructed between the four buildings to tie them together, composing a modern complex. The new areas will serve for educational and training purposes of the students.
It is planned that the first and the second-year students will stay in the barracks, which are planned to be renovated and upgraded as per modern standards, while the third and fourth-year students will be offered premises in the dormitory.
The next stage will be to develop the final draft of the design works and it is envisaged to implement the project on modernization of the Military University in the upcoming two years. In two years, students who entered Monte Melkonian School in 2017 will graduate, and it is desirable that they continue military education in conditions similar to those of Monte school in Dilijan.