Բանակցությունների ճակատագիրը «կախված է Անկարայի հավակնություններից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Eurasia Group կազմակերպության եվրոպական տնօրեն Էմրե Պեկերը կարծում է, որ «հայ-թուրքական բանակցությունների ճակատագիրը մեծապես կախված կլինի նրանից, թե Անկարան որքան ճիշտ կկարողանա գնահատել իր հավակնությունները»։
Reuters-ի համար մեկնաբանելով հունվարի 14-ին Մոսկվայում նախատեսված Հայաստանի եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումը, Էմրե Պեկերն ասել է.
«Ամենայն հավանականությամբ, բանակցությունները ճանապարհ կհարթեն առաջիկա ամիսներին հետագա քննարկումների համար։ Բայց համապարփակ եւ երկարաժամկետ համաձայնագիր կնքելը դժվար կլինի բանակցությունների բազմակողմանիության եւ երկու երկրներում ներքաղաքական սահմանափակումների պատճառով: Պատմական հաշտեցման թեման էլ ավելի մեծ մարտահրավեր է հանդիսանում»:

Fate of Armenian-Turkish talks “to depend on Ankara’s ambitions” - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Emre Peker, a London-based director at Eurasia Group, said the fate of Armenian-Turkish talks “would depend on Ankara’s recognition that it must right-size its ambitions.”
Commenting on the upcoming meeting of the special envoys of Armenia and Turkey set for January 14 in Moscow, Peker told Reuters:
“Talks are likely to pave the way for more discussions in the coming months. But delivering a comprehensive, long-term pact will prove difficult due to the multifaceted nature of the talks and domestic political constraints in both countries. The bigger challenge will come from the question of historic reconciliation,” he said.