Բանակցությունների ճակատագիրը «կախված է Անկարայի հավակնություններից» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Eurasia Group կազմակերպության եվրոպական տնօրեն Էմրե Պեկերը կարծում է, որ «հայ-թուրքական բանակցությունների ճակատագիրը մեծապես կախված կլինի նրանից, թե Անկարան որքան ճիշտ կկարողանա գնահատել իր հավակնությունները»։
Reuters-ի համար մեկնաբանելով հունվարի 14-ին Մոսկվայում նախատեսված Հայաստանի եւ Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումը, Էմրե Պեկերն ասել է.
«Ամենայն հավանականությամբ, բանակցությունները ճանապարհ կհարթեն առաջիկա ամիսներին հետագա քննարկումների համար։ Բայց համապարփակ եւ երկարաժամկետ համաձայնագիր կնքելը դժվար կլինի բանակցությունների բազմակողմանիության եւ երկու երկրներում ներքաղաքական սահմանափակումների պատճառով: Պատմական հաշտեցման թեման էլ ավելի մեծ մարտահրավեր է հանդիսանում»:

Судьба армяно-турецких переговоров «будет зависеть от амбиций Анкары» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Европейский директор организации Eurasia Group Эмре Пекер считает, что «судьба армяно-турецких переговоров будет во многом зависеть от того, насколько правильно Анкара сможет оценить свои амбиции».
Комментируя встречу специальных представителей Армении и Турции, намеченную на 14 января в Москве, Эмре Пекер сказал в интервью Reuters:
«Скорее всего, переговоры откроют дорогу для дальнейших обсуждений в ближайшие месяцы. Но достижение всеобъемлющего и долгосрочного соглашения будет затруднено из-за многогранного характера переговоров и внутриполитических ограничений в обеих странах. Еще больший вызов будет обусловлен темой исторического примирения».