Երեւանը պատրաստ է առանց նախապայմանների շփվել Անկարայի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայ ժողովրդի անունից գնահատանքի խոսք է հղել ԱՄՆ Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւն ընդունելու համար:
«Ուզում եմ շնորհավորել հայ ժողովրդին ճշմարտության այս պատմական հաղթանակի առիթով, որը Հայոց  ցեղասպանության միջազգային ճանաչման նոր էջ է բացում եւ այդ գործընթացը բերում է նոր մակարդակի»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Միացյալ Նահանգների եւ մի շարք այլ երկրների կայացրած որոշումներն արձանագրում էին Թուրքիայի վարած ապակառուցողական  եւ ագրեսիվ քաղաքականությունը տարածաշրջանում:
Վարչապետն ընդգծել է նաեւ, որ ինչպես Հայաստանի նախկին բոլոր կառավարությունները, ներկայիս կառավարությունը նույնպես պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատել՝ առանց նախապայմանների:
«Եվ, ընդ որում, մենք ասել ենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մեզ համար Թուրքիայի հետ հարաբերությունների օրակարգի հարց չէ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հենց առաջին հերթին Թուրքիային է անհրաժեշտ, որպեսզի Թուրքիան վերանայի իր դերակատարումը մեր տարածաշրջանում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван готов установить отношения с Анкарой без предусловий - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян от имени армянского народа выразил признательность членам Сената и Палаты представителей Конгресса США за принятие резолюций о признании и осуждении Геноцида армян.
«Хочу поздравить армянский народ с этой исторической победой правды, которая открывает новую страницу в процессе международного признания Геноцида армян и выводит этот процесс на новый уровень»,- отметил глава правительства.
Премьер-министр подчеркнул, что действующее правительство Армении, как и все предыдущие, готово установить отношения с Турцией без предварительных условий.
«Мы говорили, что признание Геноцида армян не входит в нашу повестку отношений с Турцией. Признание Геноцида армян, в первую очередь, необходимо именно Турции, чтобы последняя пересмотрела свою роль в нашем регионе»,- отметил Никол Пашинян.