Երեւանը պատրաստ է առանց նախապայմանների շփվել Անկարայի հետ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայ ժողովրդի անունից գնահատանքի խոսք է հղել ԱՄՆ Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի անդամներին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւն ընդունելու համար:
«Ուզում եմ շնորհավորել հայ ժողովրդին ճշմարտության այս պատմական հաղթանակի առիթով, որը Հայոց  ցեղասպանության միջազգային ճանաչման նոր էջ է բացում եւ այդ գործընթացը բերում է նոր մակարդակի»,- ասել է կառավարության ղեկավարը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Միացյալ Նահանգների եւ մի շարք այլ երկրների կայացրած որոշումներն արձանագրում էին Թուրքիայի վարած ապակառուցողական  եւ ագրեսիվ քաղաքականությունը տարածաշրջանում:
Վարչապետն ընդգծել է նաեւ, որ ինչպես Հայաստանի նախկին բոլոր կառավարությունները, ներկայիս կառավարությունը նույնպես պատրաստ է Թուրքիայի հետ հարաբերություններ հաստատել՝ առանց նախապայմանների:
«Եվ, ընդ որում, մենք ասել ենք, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մեզ համար Թուրքիայի հետ հարաբերությունների օրակարգի հարց չէ: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հենց առաջին հերթին Թուրքիային է անհրաժեշտ, որպեսզի Թուրքիան վերանայի իր դերակատարումը մեր տարածաշրջանում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

PM: Armenia is ready to communicate with Turkey without pre-conditions - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has thanked the U.S. Senate and House of Representatives on behalf of Armenian people for passing the resolutions that recognize the Armenian Genocide.
“I congratulate Armenian people for this historic victory of truth, which opens a new page in the process of international recognition of the Genocide and takes the process to a new level,” he said.
According to Nikol Pashinyan, this and similar decisions by the United States and other countries register Turkey’s unconstructive and aggressive policies in the region.
The Prime Minister has underlined that as all previous governments of Armenia, the current authorities are ready to establish relations with Turkey without pre-conditions.
“By the way, Armenia already stated that recognition of the Armenian Genocide is not on the agenda in the relations with Turkey. The recognition is necessary for Turkey first, because Turkey needs to review its role in our region,” added Nikol Pashinyan.